Лікарські засоби можуть діяти:



інсектицидно– проти комах,

акарицидно– проти кліщів,

фунгіцидно проти грибків,

зооцидноабо дератизаційно – проти гризунів,

антигельмінтно – проти гельмінтів,

дезодоруючи – усувають неприємний запах,

овоцидно – знищуючи яйця паразитів,

лярвоцидно – знищуючи личинки паразитів.

 

ФЕНОЛИ КРЕЗОЛИ ТА його ПОХІДНІ

       Представники цієї групи належать до ароматичних вуглеводнів. Добувають їх з кам'яного вугілля, торфу, деревини за допомогою спеціальної обробки (нагрівання без доступу повітря; перегонка дьогтю, одержаного із сировини). Останнім часом деякі з них добувають синтетично. Фенол, крезол та їх похідні діють бактерицидно, але частина з них виявляє токсичну дію на тварин.

В основі механізму антимікробної дії групи фенолу лежить здатність зневоднювати, згортати і осаджувати білок мікробних клітин і паразитів.

Фенол чистий – Phenolum purum

Синонім: карболова кислота.

Одержують з бензолу і кам'яновугільного дьогтю.

Властивості: безбарвні кристали із специфічним запахом. Легко вбирає вологу з повітря. При тривалому зберіганні рожевіє, розчиняється у воді, в оліях і спирті.

Форма випуску: кристалічний порошок.

Зберігання: за списком Б у щільно закритих скляних банках.

Дія: протимікробна, протипаразитарна та інсектицидна. 2-5% розчин фенолу знищує більшість вегетативних форм мікробів протягом кількох хвилин; 0,5-1% розчин діє бактеріостатично. Згубно діє на вошей, бліх та кліщів.

Показання: 3% розчини застосовують для дезінфекції шкіри тварин перед щепленнями, 3-5% розчини для дезінфекції предметів догляду за хворими, стічних вод та ям.

Протипоказаний: кішкам (підвищена чутливість), продуктивній худобі, для знезараження приміщень при зберіганні і переробці молока та м'яса

( набувають запаху фенолу).     

Креолін - Greolinum

Одержують з кам'яновугільного, деревного і торф'яного дьогтю. У практиці ветеринарної медицини використовують креолін для дезінфекції, як лікувальний для купання тварин і гомогенізований (збагачений гексахлораном) креолін.

Властивості: масляниста рідина чорно-бурого кольору з різким специфічним запахом. З водою утворює стійку емульсію молочно-кофейного кольору.

Форма випуску: у нерозфасованому вигляді в банках, бочках, бутлях.

Дія: бактерицидна, акарицидна та інсектицидна.Активізує моторну і секреторну функції органів травлення.

Показання, способи і дози застосування: для дезінфекції скотних дворів, тваринницьких приміщень при не спорових інфекціях, предметів догляду за тваринами, для знищення личинок мух у рідких субстратах у формі емульсій (3-5-процентних).

Для промивання інфікованих ран зовні застосовують 0,5-2% розчини; для лікування і профілактики корости (купання, обтирання тварин) 2% емульсію креоліну для купання. Всередину призначають у формі розчинів (0,5% концентрації) і болюсів як антисептичний, протибродильний і румінаторний засіб при атонії передшлунків у жуйних, тимпанії рубця та хронічних катарах травного каналу. Коням -15,0 - 20,0 г; великій рогатій худобі -15,0 - 25,0; дрібній рогатій худобі і свиням -1,0 - 4,0; собакам -1,0 - 2,0.

Лізол - Lysolum

Це 50% розчин очищеного крезолу в калійному (зеленому) милі.

Властивості: прозора масляниста рідина червонувато-бурого кольору із запахом крезолів. Змішується з водою, утворюючи прозорі пінисті розчини.

Форма випуску: у не розфасованому вигляді.

Дія: бактерицидна, протипаразитарна і протизапальна.

Показання, способи і дози застосування: зовні для дезінфекції рук, шкіри, операційного поля, інструментів 2-3% розчин; для промивання інфікованих ран 1- 2% розчин; як протипаразитарний засіб 2-3% розчин.

Дози всередину: у формі болюсів та 0,5% розчину при атонії і тимпанії рубця, катарі шлунка і кишок коням і великій рогатій худобі 10,0 - 25,0 г; дрібній рогатій худобі 2,0 - 5,0; свиням 2,0- 4,0; собакам-0,5-2,0г.

В акушерській практиці використовують 0,5 - 1% розчин при вагінітах, ендометритах, після видалення посліду.

Іхтіол - Ichthyolum

Властивості: чорно-бура рідина із специфічним різким запахом. Розчиняється у воді, гліцерині, частково у спирті та ефірі.

Форма випуску: у нерозфасованому вигляді, 10 або 20% іхтіолова мазь у тубах або банках по 15,20,25,30,50 г., У розчинах: 7%, Іхглюковіту у флаконах по 50, 100 мл.

Зберігання: у закритих скляних банках.

Дія: протибродильна, антисептична, протизапальна, місцево - знеболююча і кератолітична.

Показання, способи і дози застосування: зовні при дерматитах, фурункульозі, екземах, флегмонах, артритах, тендовагінітах, маститах, опіках у формі 10 - 30% мазі або 10% спиртового розчину для компресів, 1 - 2% розчин призначають при випадінні прямої кишки, запаленні стравоходу; 3 - 5% - при вагінітах, метритах, сальпінгітах.

Вводять всередину як протибродильний, антисептичний і румінаторний засіб при гострій тимпанії рубця, атонії передшлунків, метеоризмі кишок і кольках у коней. Призначають у формі 1-2% розчину, в болюсах, кашках, пілюлях.

Дози: коням 10,0 - 30,0 г; великій рогатій худобі 10,0 - 20; дрібній рогатій худобі і свиням 1,0 - 5,0; собакам 0,2 - 1,0 г.

Березовий дьоготь – Pix liguid а Betulla

Продукт сухої перегонки кори та деревини берези. Містить бензол, толуол, сліди фенолу і крезолів.

.Властивості: густа, масляниста рідина чорного кольору з специфічним запахом, плаває у воді.

Сосновий дьоготь на відміну від березового тоне у воді, має сильнішу проти паразитарну дію та токсин ніш ии для тварин.

Форма випуску: у нерозфасованому вигляді, також входить до складу лініменту Вишневського та мазі Вількінсона.

Дія: антисептична, інсектицидна, протибродильна та місцево по­дразнююча. 2-5% розчин при нанесенні на рану поліпшує грануляцію, а 10% її затримує.

Застосування: у мазях, пастах, лініментах та емульсіях. У чистому вигляді використовують для знезараження збруї, зовні при хронічних шкірних захворюваннях, виразках, ранах у ділянці кінцівок і як кератолітичний засіб для прискорення загоєння тріщин копит у коней у вигляді мазей, лініментів та емульсій - 5%.

Дози: всередину застосовують у формі 10 % емульсії як протибродильний та протимікробний засіб при тимпанії, запаленні та метеоризмі кишок коням і великій рогатій худобі 10-25 г, дрібній рогатій худобі і свиням 2-5 г, собакам 0,1-1 г; лініменту Вишнев­ського для лікування ран, опіків та виразок (прискорює грануляцію, діє антисептично), мазь Вількінсона при корості, грибкових захворю­ваннях та дерматитах.

Крем "Доктор".

Властивості: біла або кремова, однорідна маса з специфічним запахом складових компонентів. 100 мл препарату містить діючої речовини декаметоксину 0,05 г.

Форма випуску: контейнери полімерні з кришкою об'ємом 30 мл, 100 мл та 250 мл.

Дія: декаметоксин має виражену антимікробну дію, підсилює захисні функції шкіри і слизових оболонок, прискорює їх регенерацію. Препарат має виражену антибактеріальну активність по відношенню до грампозитнвних та грам негативних мікроорганізмів, протизапальну активність, а також підсилює захисні функції шкіри і слизових оболонок та прискорює процес одужання.

Застосування: для лікування бактеріальних ускладнень захво­рювань шкіри та слизових оболонок (ран, опіків, дерматитів, екзем та ін.), а також маститів.

Дози: 1 мл крему розподіляють тонким шаром на ураженій ділянці шкіри або слизових оболонок з профілактичною метою - 1 раз на день, з лікувальною - 2-3 рази на день (до і після доїння для лікування маститу).

Кубатол - Ки bat оІ

Форма випуску: спрей в аерозольному балоні по 150 мл.

Дія: активна речовина дьоготь разом з розчинником проникає у верхні шари епідермісу, над якими утворюється еластична плівка. Препарат оберігає рану від вологи і зовнішнього впливу та прискорює процес загоєння ран.

Застосування: для лікування копит, після операційного втру­чання на копитах, для догляду за кігтями та стабілізації пов'язок на копитах. Також для лікування ран, викликаних канібалізмом домашньої птиці та свиней.

Протипоказання. Не можна обробляти при гострій мокнучій екземі та застосовувати для кішок.

Дози: обприскують хворе місце з відстані 15-20 см, так, щоб розчин не стікав. При лікуванні копит та кігтів рекомендується повто­рити обприскування 2-3 рази, після висихання попереднього обприс­кування.

Мазь бальзамічна рідка за Вишневським. Лінімент бальза­мічний за Вишневським – Unguentum Wishnevski

Властивості: препарат містить ксероформу - 3 частини, дьогтю - 3 частини, рицинової олії - 89-94 частини.

Форма випуску: у банках по 50 та 100 г.

Дія: має антисептичну дію, прискорює процеси регенерації тканин завдяки ранозагоювальним та протизапальним властивостям.

Застосування: для лікування абсцесів, карбункулів, фурунку­лів, ран, виразок, пролежнів, опіків та обморожень, псоріазу. Накла­дається на ділянку на 8-12 годин. Після видалення пов'язки шкіра витирається (спочатку серветкою насухо, а після протирається спиртом), потім мазь накладається знову.

? ЗАПИТАННЯ ДЛЯ САМОКОНТРОЛЮ

  1.Які засоби називають дезинфікуючими?

2.Які засоби називають антисептичними?

3.Які засоби називають хіміотерапевтичними?

4.Що лежить в основі механізму протимікробної дії антимікробних засобів?

5.Які фактори впливають на дію протимікробних і протипаразитарних засобів?

6.Які препарати відносяться до групи фенолу?

7.Що лежить в основі механізму дії групи фенолу?

8.Охарактеризуйте препарати групи фенолу їх властивості, дію, застосування.

9.Яку дію виявляє іхтіол?

  10.Назвіть скадові частини мазі Вишневського.

 


Дата добавления: 2019-02-13; просмотров: 322; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!