Загальні вимоги до оформлення звіту



 

Оформлення звіту з практики є важливим елементом її виконання і одним із багатьох чинників, на які зважає комісія під час захисту. Передусім звертається увага на змістовний аспект викладу матеріалу: логічність, послідовність, повноту і репрезентативність, загальну грамотність та відповідність прийнятим вимогам. Розділи й окремі питання звіту мають бути чітко визначені, викладені в логічній послідовності і конкретизовані. Всі аналітичні розрахунки мають бути наведені у вигляді таблиць з обов’язковим поясненням в кінці кожної таблиці.

Структура звіту наведена у додатку Б.

У звіті з практики необхідно прагнути дотримуватися прийнятої термінології, позначень, умовних скорочень і символів. Не рекомендується вживати вирази-штампи, вести виклад від першої особи: «Я спостерігав», «Я вважаю», «Мені здається», «На мою думку». Слід уникати в тексті частих повторень слів чи словосполучень.

Звіт виконується державною мовою з однієї сторони аркуша білого паперу формату А4 (210х297), дотримуючись таких вимог:

Шрифт Times New Roman
Розмір 14
Відстань між рядками 1,5 інтервали
Верхнє, нижнє, поле 20 мм
Ліве поле 30 мм
Праве поле 10 мм
Абзацний відступ 10 мм
Рядків на сторінці 28 – 30

 

   Шрифт повинен бути чітким, щільність тексту – всюди однакова. Основний текст має вирівнювання «по ширині».

   При написанні звіту з практики не допускається додаткові зайві виділення тексту, а також необґрунтовані пробіли (лише 1 пробіл) і розриви тексту. Не допускається, також, розміщувати на сторінці назву, якщо після неї вміщено лише один рядок тексту.

Вписувати в текст роботи окремі іншомовні слова, формули, умовні знаки можна чорнилом, тушшю чи пастою виключно чорного кольору. При цьому, щільність вписаного тексту повинна бути наближеною до щільності основного тексту.

Ілюстрації і таблиці необхідно подавати безпосередньо після тексту, де вони згадані вперше, або на наступній сторінці в першу чергу. До кожної ілюстрації та таблиці має зазначатися відповідне джерело інформації із списку, звідки були взяті дані, наприклад «Розроблено автором на підставі [4, c. 151 – 156]».

Заголовки структурних частин роботи «ЗМІСТ», «ВСТУП», «РОЗДІЛ», «ВИСНОВКИ», «СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ», «ДОДАТКИ» друкують великими літерами симетрично до тексту напівжирним шрифтом. Заголовки підрозділів друкують маленькими літерами (крім першої великої) напівжирним шрифтом з абзацного відступу. Крапка в кінці заголовка не ставиться.

Відстань між заголовком (за винятком заголовка пункту) та текстом повинна дорівнювати 1 рядку. Відстань між текстом та заголовком наступного підрозділу має становити два рядки.

Обсяг звіту з практики має становити 55-70 сторінок, без врахування сторінок списку використаних джерел та додатків.

Загальна нумерація

Нумерацію сторінок, таблиць, формул, рисунків і структурних частин звіту з практики подають арабськими цифрами без знака №. Такі структурні частини звіту, як «ЗМІСТ», «ВСТУП», «ВИСНОВКИ», «СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ» порядкового номера не мають.

Усі сторінки роботи від титульної до останньої враховуються до загальної кількості.

Першою сторінкою вважається титульний аркуш, другою вважається сторінка, що містить «зміст». Третьою сторінкою починається вступ. Нумерація проставляється у правому верхньому куті, без пропусків або літерних додатків і без крапки в кінці, починаючи з третьої сторінки і далі згідно з порядком.

Підрозділи нумерують у межах кожного розділу. Номер підрозділу складається з номера розділу і порядкового номера підрозділу, між якими ставлять крапку. В кінці номера підрозділу повинна стояти крапка, наприклад: «2.3.» (третій підрозділ другого розділу). Потім у тому ж рядку наводять заголовок підрозділу.

Ілюстрації і таблиці, розміщені на окремих сторінках звіту з практики, включають до загальної нумерації сторінок. Таблицю, рисунок або креслення, розміри якого більше формату А4 розміщують у додатках.

 

Оформлення таблиць

Цифровий матеріал, коли його багато або є потреба у зіставленні певних показників, як правило, оформлюють у таблиці. Таблиця являє собою такий спосіб подання інформації, при якому цифровий або текстовий матеріал групується в рядки і графи, відокремлені одна від одної вертикальними та горизонтальними лініями.

Звичайно таблиця складається із таких елементів: порядкового номера і тематичного заголовка, заголовків вертикальних граф основної частини (головки), вертикальних граф (підзаголовки) та заголовків горизонтальних рядків. Приклад побудови таблиці наведено нижче.


Таблиця 2.2


Дата добавления: 2019-02-12; просмотров: 228; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!