Загальна характеристика та класифікація методів кримінологічних досліджень. Вибіркове дослідження у кримінології



Методика кримінологічних досліджень - сукупність конкретних прийомів, способів, засобів збирання, опрацювання та аналізу інформації про злочинність, її причини, особу злочинців, а також боротьбу з нею. Методи кримінологічних досліджень поділяють на:-загальнонаукові;-спеціальні. Загальнонаукові: формально-логічний; абстрагування; аналізу і синтезу; аналогії моделювання узагальнення; історичний; системного аналізу; порівняльно-правовий.

Спеціальні: статистичні; анкетування; інтерв'ювання; тестування; соціометрії; вивчення документів; спостереження; експерименту; експертних оцінок; кримінологічна експертиза.

МЕТОДИ ЗБОРУ ПЕРВИННОЇ КРИМІНОЛОГІЧНОЇ ІНФОРМАЦІЇ: - Документальний (Інформація, зафіксована на папері, фотографії, кінострічці, фонограмі тощо). - Опитування (Джерелом інформації є людина): Інтерв'ювання та Анкетування. - Спостереження (Починаючи від звичайного візуального спостереження і закінчуючи тими, які пов'язані з застосуванням сучасних технічних засобів). - Експеримент (Дозволяє збирати інформацію, що найоб'єктивніше відбиває характеристики явищ і процесів, які цікавлять).

Програма, план та етапи кримінологічного дослідження

 

Програма кримінологічного дослідження – це науковий документ, який містить схему логічно обґрунтованого переходу від загальних теоретичних уявлень про досліджуване явище до використання інструментарію та виконання дослідницьких процедур (збирання, обробки й аналізу інформації).
Вона є стратегічним документом, який дає змогу дійти висновків щодо концептуальних засад, методики проведення, спрогнозувати результативність дослідження.
У програмі визначається тема, мета та завдання дослідження; дається його обґрунтування; формулюється гіпотеза, котру необхідно перевірити; вказується характер і обсяг необхідної інформації до теми дослідження; описуються методи та наукові знаряддя дослідження; визначаються форми подання висновків і шляхи їх втілення; визначається склад дослідницької групи та загальні терміни проведення дослідження.

Виділяють чотири етапи кримінологічного дослідження:
2. Початковий етап. Здійснюється визначення об'єкта дослідження, обирається предмет дослідження, у відповідності із цим формулюється певна проблема та здійснюється ознайомлення з літературою та іншими джерелами інформації за темою, що вивчається, із результатами попередніх досліджень (за наявності).
2. Підготовчий етап. Висувається наукова гіпотеза, окреслюються напрямки дослідження та формулюються дослідницькі завдання. На цьому етапі складається план (програма) дослідження, в якому визначаються мета й завдання дослідження, склад його учасників, розробляється понятійний апарат, вказуються джерела інформації з проблеми, визначаються терміни проведення дослідження і його окремих частин, описується процедура, методика збирання й аналізу інформації, прогнозуються форми впровадження отриманих результатів.
3. Робочий етап. Розробляється дослідницький інструментарій (складаються анкети, тести, опитувальні листи, завдання експертам, готуються комп'ютерні засоби, оргтехніка тощо). Формуються групи респондентів, експертів, виконавців, аналітиків, проводиться їхній інструктаж та (в разі необхідності) розробляються методичні документи для полегшення збирання первинної інформації (наприклад, поради спостерігачеві). Здійснюється пробне (пілотне) дослідження із метою пошуку помилок при складанні питань та завдань, а також визначення питань, які потрібно додатково включити до анкет тощо); уточнюються методики збору інформації (тестування, анкетування, вивчення матеріалів кримінальних проваджень тощо). Виконується збір первинної кримінологічної інформації.
4. Заключний етап. Здійснюється упорядкування зібраної інформації, її обробка, аналіз, узагальнення, вивчаються й вимірюються зв'язки між явищами. Формулюються висновки та рекомендації, складаються звіти щодо проведеного кримінологічного дослідження. Визначаються засоби впровадження результатів дослідження у практичну діяльність.


Дата добавления: 2019-02-12; просмотров: 213; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!