Психологічний підхід до пояснення злочинності



 

У межах позитивістського напряму кримінології розвивались і психологічні підходи. Дехто з кримінологів, вивчаючи злочинну поведінку, робить акцент на особі злочинця. Одночасно низька продуктивність психологічних досліджень пояснюється надмірним захопленням психологів соціальними, зокрема й математичними, методиками, що призводить до “психології без душі”.
Безперечно, психологія озброїла кримінологію методикою, а також психодіагностичними та психометричними методами. Важливе значення має спеціальне тестування злочинців, яке широко запроваджене за кордоном. Розроблені спеціалістами тести сприяють глибшому вивченню особливостей особи правопорушника, уможливлюють порівняння останніх із законослухняними громадянами, запровадженню індивідуальних заходів запобігання повторній злочинній поведінці. Психологічні теорії застосовують для обґрунтування реалізації заходів поетапної корекції поведінки засуджених.
Теорія небезпечного стану. Перевірена часом, ця теорія надає для практичного використання теоретично обґрунтовану комплексну методику клінічної роботи з метою запобігання злочинам. Першу працю в цьому напрямі “Критерії небезпечного стану” написав у 1880 р. Р. Гарофало. Після Другої світової війни видатним представником цієї теорії був відомий кримінолог Ж. Пінатель. Ця теорія значно поширена в США й називається клінічною кримінологією.
Згідно з цією теорією, у конкретних випадках злочин виникає на ґрунті певного психічного стану, що схиляє людину до конфлікту із соціальними нормами. Зазвичай, небезпечний стан є тимчасовим і відповідає внутрішній кризі, що змінюється емоційною байдужістю, після якої настає егоцентризм, а потім лабільність (нестійкість), яка може знову перерости в кризу.
Небезпечний стан діагностують спеціалісти. При цьому важливу роль відіграє порівняння результатів дослідження особи з даними ситуації, в якій вона перебуває. При оцінюванні ситуації беруть до уваги, зокрема, матеріальні умови, вплив з боку оточення, наявність психотравмувальних факторів та ін. Діагноз визначає суворо індивідуальні профілактичні заходи.
Робота спеціалістів з переборювання небезпечного стану полягає в тому, щоб консультаційно допомогти людині, яка переживає стрес, спрямувати її поведінку в певні соціальні межі, допомогти їй у розв’язанні проблем, відчути безпеку, проявити повагу до людини й надати їй підтримку. Важливе значення надається усуненню зайвих емоцій. На базі стаціонарів подається практична допомога з метою подолання небезпечного кризового стану як особам, які утримуються в місцях позбавлення волі, так і тим, хто перебуває на волі. На кримінологічну експертизу у формі прогнозу індивідуальної поведінки людини зважають при визначенні покарання за вчинений злочин, а також при вирішенні питання про звільнення від покарання.

 

Теорії соціологічного напрямку

 

Біологічне і психологічне пояснення девіації пов'язані головним чином з аналізом природи девіантного особистості. Соціологічне пояснення враховує соціальні та культурні чинники, на основі яких людей вважають девиантами.

 

Соціологічні та соціопсихологічні концепції причин злочинності.

 

Першим криминологом соціологічного напряму вважається бельгійський математик Адольф Жак Кетле (1796-1874). Він розробив теорію множинності факторів.

 

Існування злочинності Кетле, викликається стабільно діючими соціальними явищами, які сприяють або перешкоджають їй. Спроба позбутися від злочинності, суворо караючи порушників, приречена на невдачу.

 

Заслуга А.с Кетле полягає в тому, що він вперше в кримінології підкреслив важливість соціальних умов, показав соціальну детермінованість злочинності, її відносну незалежність від волі та розсуду окремих людей, її похідний характер від умов соціального середовища.

 

Висновок Кетле полягає в тому, що, не змінивши соціальних умов, що викликають до життя злочину, неможливо радикально вплинути на злочинність. Не все в поведінці людей залежить від їх намірів, бажань (волі). Їх вчинками керують і об'єктивні фактори.

 


Дата добавления: 2019-02-12; просмотров: 343; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!