Причини та умови злочинності в сучасній Україні



Під причинами злочинності в сучасній Україні розуміється система негативних соціально-психологічних явищ, пов’язаних із протиріччями суспільства і держави, які породжують злочинність.

Умови злочинності – система негативних економічних, соціальних, психологічних, організаційних, правових явищ, пов’язаних із протиріччями суспільства і держави, що створюють можливість формування причин і дії злочинності.

Причини й умови злочинності в перебудовний і постперебудовний періоди, в основному, зводяться до чотирьох підсистем: економічні причини та умови, причини та умови кримінальної агресивності, причини та умови кримінальної необережності і правові причини та умови.

Економічні причини: психологія: а) корисливості; б) паразитизму і в) нестатку. Економічні умови: а) помилки в стратегії і практиці економічних реформ; помилки в приватизації, у банківській системі й акціонуванні, у виробничо-сировинній сфері, у споживчій сфері, у податковій системі; б) безконтрольність; в) безкарність.

Причини кримінальної агресивності: а) психологія корисливої агресії; б) побутової агресії; в) націоналістичної сепаратиської агресії; г) сексуальної агресії. Умови кримінальної агресії: а) безконтрольність обігу зброї і наркотиків; б) пропаганда культу насильства, порнографії, проституції; в) неефективність ранньої профілактики.

Причини кримінальної необережності: психологія: а) легковажного-ризикового відношення до дотримання вимог громадської й особистої безпеки; б) егоїстично недбалого задоволення власних інтересів. Умови кримінальної необережності: недоліки в матеріальному, технологічному, організаційному, правовому забезпеченні особистої і громадської безпеки.

Правові причини: психологія: а) правового нігілізму; б) правового легкодумства; в) правового безкультур’я. Правові умови: а) недосконалість законодавства; б) прорахунки правозастосування; в) неефективність правового виховання; г) слабка суспільна профілактика.

Причини та умови окремого (одиничного) злочину.

 

вчинення конкретного злочину є результатом взаємодії негативних морально-психологічних властивостей особи, що утворюються під впливом несприятливих умов морального формування індивіда, і зовнішніх об’єктивних обставин, що створюють ситуацію злочину (криміногенну ситуацію).

Отже, існує два рівні взаємодії особи із соціальною дійсністю при вчиненні конкретного злочину: перший — умови морального формування індивіда, другий — конкретна ситуація вчинення злочину. На рівні несприятливих умов морального формування особи утворюються психологічні передумови, можливості вчинення злочину конкретною особою. На рівні конкретної ситуації ця можливість реалізується в дійсність. Причини й умови злочинності належать до індивідуальних умов морального формування особи, виявляються в їх змісті і водночас визначають конкретні ситуації, в яких опиняється й діє індивід. У свою чергу, причини окремих злочинів відображують на індивідуальному рівні причини злочинності й конкретні ситуації, що виникають.

 

30. Поняття методології кримінологічної науки, методик та методів кримінологічних досліджень.
Методологія - це вчення про шляхи, методи, способи наукового дослідження чого-небудь, це позиція, з якою буде діяти дослідник. Залежно від того, яка позиція, використовуються конкретні методи. Так, якщо методологічна позиція представлена матеріалістичною діалектикою, то будуть застосовані соціологічні та психологічні методи; якщо ж така позиція полягає у визнанні того, що злочинність є чисто біологічна категорія і схильність до вчинення злочину передається у спадок, то очевидно, необхідно обрати методи біології або (і) медицини.
Методологічною основою кримінології є матеріалістична діалектика. Думається, що саме визнання матеріалістичної діалектики в якості методологічної основи кримінологічних досліджень, пізнання кримінологічних реалій, дозволяє шукати, досліджувати, встановлювати причини злочинності, причини індивідуального злочинної поведінки в соціальному житті і в самому злочинця. Саме такий підхід дозволяє уявити собі розвиток всієї злочинності в сукупності із зовнішніми для неї факторами, її шляхи та перспективи. Поряд з цим потрібно досліджувати і розвиток окремої особистості, яка здійснила злочин, у всій її складності і внутрішніх протиріччях, у всіх її зовнішніх зв'язках, у всіх її залежностях від цих зовнішніх зв'язків та, на що слід звернути особливу увагу, її залежності від самої себе. Але на себе ми дуже рідко звертаємо увагу, що відноситься не тільки, звичайно, до злочинців, але й до звичайних людей. Тому ми схильні у всіх своїх бідах звинувачувати інших, тільки не себе.

 


Дата добавления: 2019-02-12; просмотров: 423; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!