Основні якісні риси України як суверенної, незалежної,демократичної,соціальної і правової держави.



ст. 1 Конституції України визначає Україну як суверенну і незалежну, демократичну, соціальну, пра­вову державу.

Положення ст. 1 Конституції щодо суверенності та незалежності нашої держави одержало відповідне закріплення і розвиток у подальших статтях і розділах Конституції. Зокрема, у ст. 2 Конституції визначено, що суверенітет України розповсюджується на всю її територію. У ст. 5 Конституції визначено, що носієм суверенітету і єдиним джерелом влади в Україні є народ, який здійснює владу як безпосередньо, так і через органи державної влади й органи місцевого самоврядування. У цих конституційних нормах закріплене співвідношення народного і державного суверенітетів. Причому первинним є народний суверенітет, оскільки народ виступає першоджерелом влади. У ст. 5 Конституції встановлюється, що право визначати і змінювати конституційний лад в Україні належить виключно народу і не може бути узурповано державою, його органами або посадовими особами. Таким чином, Конституція проголошує суверенітет держави в повному обсягу: як внутрішній суверенітет (щодо політичних партій та інших інститутів), так і зовнішній, тобто суверенітет у зовнішніх відносинах, до того ж у всіх сферах - політичній, економічній, культурній.

У літературі розрізняють національний, народний і державний суверенітети. Наїїіональний суверенітет - це повновладдя нації, реальна можливість вирішувати всі питання національно-суспільного і державно- правового характеру. Кожна нація може вирішувати питання своєї національно- державної організації, самовизначення і взаємин з іншими націями та народами, вільного розвитку мови, звичаїв, традицій, національних інститутів.

Народний суверенітет включає елементи національного суверенітету. Між ними існує тісний органічний взаємозв'язок і взаємозалежність. Народний суверенітет - це самовизначення, повновладдя народу в організації економічного, політичного і соціально-культурного буття.

Визнання народу як верховного носія всієї влади є виявленням народного суверенітету, тобто народ, ні з ким не поділяючи свою владу, здійснює її самостійно і незалежно від будь-яких соціальних сил, використовує виключно в своїх власних інтересах. Народний суверенітет неподільний, має і може мати тільки одного суб'єкта - народ.

Тлумачення конституційного положення щодо повновладдя народу дається в Рішенні конституційного суду України від 5 жовтня 2005 року № 6- рп/2005 (справа про здійснення влади народом): «в Україні вся влада належить народу. Влада народу є первинною, єдиною і невідчужуваною та здійснюється народом шляхом вільного волевиявлення через вибори, референдум, інші форми безпосередньої демократії в порядку, визначеному Конституцією і законами України, через органи державної влади й органи місцевого самоврядування, сформовані відповідно до Конституції та законів України.

Згідно з ч.2 ст. 5 Конституції України виключно народу України належить право визначати і змінювати конституційний лад в Україні. У Рішенні Конституційного суду України від 5 жовтня 2005 року № 6-рп/2005 визначається, що зазначене конституційне положення потрібно розуміти так, що тільки народ має право безпосередньо шляхом всеукраїнського референдуму визначати конституційний лад в Україні, який закріплюється Конституцією України, а також змінювати конституційний лад внесенням змін до Основного Закону України в порядку, встановленому його розділом XIII. Право визначати і змінювати конституційний лад в Україні, що належить виключно народу, не може бути узурповане яким-небудь чином державою, її органами або посадовими особами.

Суверенітет держави - це властивість держави самостійно і незалежно від влади інших держав здійснювати свої функції на своїй території і за її межами, у міжнародному спілкуванні. Суверенітет держави виявляється у верховенстві державної влади, її єдності та незалежності.

Верховенство державної влади полягає в тому, що вона визначає всі правові відносини в державі, встановлює загальний правопорядок, правоздатність, права й обов'язки державних органів, громадських об'єднань, посадових осіб і громадян (верховенство на всій території держави Конституції й інших законів, що приймаються вищими органами державної влади).

Єдність державної влади виражається в наявності єдиного органу або системи органів, що становлять у своїй сукупності вищу державну владу.

Незалежність державної влади означає самостійність держави у відносинах з іншими державами.

Захист України і її державного суверенітету здійснюється в різних формах: військовій - Збройними Силами, які захищають її державні інтереси і територіальну цілісність; дипломатичній - Президентом і Урядом України, а також державними органами; правоохоронними органами; а також шляхом законодавчої й іншої нормотворчої діяльності її державних органів.

 

Україна - демократична держава. Демократичною вважаєть­ся держава, устрій і діяльність якої відповідає волі народу, загаль­новизнаним правам і свободам людини і громадянина. Ознаками України як демократичної держави є:

1) реальна представницька демократія, що забезпечується об­ранням Верховної Ради України, Президента України, представ­ницьких органів місцевого самоврядування на основі демократич­них принципів виборчого права, безпосередня демократія - форма безпосереднього волевиявлення народу або ін.. груп населення.(форми – референдум, вибори)

2) організація державної влади в Україні на засадах її поділу на законодавчу, виконавчу і судову (ст. 6 Конституції України). 

3) конституційне закріплення та реалізація принципу ідеологіч­ного і політичного плюралізму (ст. 15 Конституції України). )

4)визнання й гарантованість місцевого самоврядування (ст. 7 Конституції України).

Україна - соціальна держава. Головним завданням соціальної держави є сприяння суспіль­ному прогресу, що базується на закріплених законодавством принципах соціальної рівності, загальної солідарності та взаємної відповідальності. Соціальна держава бере на себе обов'язок забез­печити кожному членові суспільства гідний сучасної людини мі­німум соціальних благ. Обов'язками соціальної держави згідно з Конституцією та чинним законодавством України є: і

- забезпечення соціальної спрямованості економіки;

- охорона праці і встановлення гарантованого мінімуму оплати праці;

- охорона здоров'я людей;

- забезпечення підтримки сім'ї, дитинства, материнства та батьківства;

- розвиток системи соціальних служб, які забезпечують соціаль­ний захист громадян;

- встановлення пенсій, інших видів соціальних виплат і допо­мог.

Україна - правова держава. Сучасна політико-правова докт­рина під правовою розуміє демократичну державу, де забезпечується верховенство права, послідовно про­водиться принцип поділу влади та визнаються й гарантуються права і свободи кожної людини. У Конституції України закріплено такі ознаки правової держави.

1. Верховенство права.

2.Здійснення державної влади на засадах ії поділу на законо­давчу, виконавчу та судову (ч. 1 ст. 6). Три гілки влади діють від­носно самостійно і незалежно одна від одної таким чином, щоб не допустити можливості домінування однієї з них та узурпації вна­слідок цього всієї повноти влади в одних руках.

3. Вищий пріоритет прав і свобод людини і громадянина (ч. 1 ст. 19).

4. Незалежність суду (ч. 1 ст. 126)

5. Законність управління (ч. 2 ст. 19). Згідно з Конституцією України органи державної влади та органи місцевого самовряду­вання (які здійснюють управління на різних територіальних рів­нях), їхні посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в ме­жах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та за­конами України.

6.Правовий захист людини від порушення її прав державною владою та місцевим самоврядуванням з наступним відшкодуван­ням за рахунок держави чи органів місцевого самоврядування ма­теріальної та моральної шкоди (статті 55, 56).

Україна є унітарною державою, тобто єдиною, соборною державою.


 


Дата добавления: 2019-02-12; просмотров: 502; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!