Людина, її права і свободи як вища соціальна цінність.



Найважливішим конституційним принципом є гуманізм правового статусу особистості, гарантованість її прав і свобод. Цей принцип міститься, насамперед, у таких конституційних положеннях: Конституція України (ст. 3) розглядає людину, її життя і здоров'я, честь і гідність, безпеку та недоторканність як найвищу соціальну цінність; права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і напрямок діяльності держави, держава відповідає перед людиною за свою діяльність; утвердження і забезпечення прав і свобод людини є основним обов'язком держави, і всі люди вільні і рівні у своїй гідності та правах, права і свободи людини є невідчужуваними та непорушними; конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані; при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів, не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод; громадяни мають рівні конституційні права і свободи та є рівними перед законом, не може бути привілеїв чи обмежень за ознаками раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, матеріального стану, місця проживання, за мовними та іншими ознаками.

Конституційні права, свободи і обов'язки називають основними тому, що вони встановлюють найбільш важливі, істотні відносини і зв'язки між громадянином і державою. Тому цілком закономірно, що одним з перших розділів Конституції України є розд. 2 "Права, свободи та обов'язки людини і громадянина" (ст. 21 - 68). Перелік цих прав і свобод ширше в порівнянні з попередньою Конституцією, а їх вміст у переважній більшості більш об'ємно. До того ж права і свободи визнаються не лише за громадянами України, але й за іншими особами, які проживають на її території (іноземцями, особами без громадянства).

Інтереси захисту людини, її прав і свобод вимагають від держави активних дій і надання йому відповідних прав на випадок можливих порушень прав і свобод людини в повсякденному житті.

Людина, її права і свободи повинні захищатися державою за допомогою різноманітних норм матеріального і процесуального права, що й знайшло своє закріплення в подальших статтях Конституції (ст. 55, 56, 59-63).


 


Зміст основних принципів конституційного ладу України( принципи народного суверенітету, поділу влади, верховенства права та ін. ).

Народний суверенітет насамперед означає повновладдя наро­ду, тобто володіння народом, який є єдиним джерелом влади, полі­тичними та соціально-економічними засобами для реальної участі у здійсненні публічної, політичної влади (державної влади та місце­вого самоврядування), в управлінні державними та суспільними справами. в Україні вся влада належить народові. Влада народу є первинною, єдиною і невідчужуваною та здійснюється народом шляхом вільного волевиявлення через вибори, референдум, інші форми безпосередньої демократії у порядку, визначеному Консти­туцією та законами України, через органи державної влади та органи місцевого самоврядування, сформовані відповідно до Кон­ституції та законів України.

Результати народного волевиявлення у визначених Конститу­цією та законами України формах безпосередньої демократії є обов'язковими. Важливою гарантією народного суверенітету є заборона узур­пації державної влади (ч. 4 ст. 5 Конституції України), під якою слід розуміти захоплення державної влади шляхом насилля або в інший неконституційний чи незаконний спосіб. Таким чином, народний суверенітет слід розглядати як природ­не право народу самостійно розпоряджатися своєю долею, ство­рювати такий суспільний і конституційний лад, який відповідає його волі. За змістом народний суверенітет обмежується правами люди­ни: «Конституція України не може бути змінена, якщо зміни пе­редбачають скасування чи обмеження прав і свобод людини і гро­мадянина» (ст. 157 Конституції України). Здійснення народовладдя відбувається у двох формах: безпосе­редньо і через органи державної влади та органи місцевого само­врядування (безпосередня (пряма) і представницька демократія).

Принцип верховенства права передбачає:

- пов 'язаність законодавчої влади природним правом (держава може видавати лише такі закони, які відповідають приписам при­родного (над позитивного) права);

- верховенство закону, що означає, по-перше, визнання за Кон­ституцією України найвищої юридичної сили (ч. 2 ст. 8); по-друге, віднесення до предмета законодавчого регулювання найважливіших, визначальних суспільних відносин у всіх сферах життєдіяльності су­спільства (ст. 92); по-третє, панування закону, безумовне підпорядку­вання законові всіх членів суспільства та держави в цілому;


Дата добавления: 2019-02-12; просмотров: 367; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!