Конституційнипй статус людини і громадянина як категор і я Конституц і йного права в Укра ї н і .



Поняття “правовий статус ” і “правове положення особи по суті співпадають. Поняття правового статусу особи складається з сукупності прав, законних інтересів і обов'язків особи, гарантій їх здійснення і захисту, а також місця людини в соціальній системі суспільства. В найзагальнішому вигляді правовий статус особи визначається як юридичне закріплення положення особи в державі і суспільстві.

Серед декількох видів правового статусу особи виділяють загальний або конституційний статус людини і громадянина.

Структура правового статусу особи складається з наступних елементів: а) статусні правові норми і правові відносини; б) суб'єктивні права, свободи і юридичні обов'язки; в) громадянство; г) правові принципи і юридичні гарантії; д) законні інтереси; е) правосуб'єктність; же) юридична відповідальність.

Принципи правового статусу - це основні ідеї, які характеризують положення людини і громадянина в сучасному суспільстві. Конституція України розпочинає регламентацію правового статусу людини і громадянина із закріплення загальних його принципів, а також порядку їх практичного здійснення. Ці принципи проголошуються в статтях 21- 24 Конституції України:

А)Свободи людини(ст. 21)Б) Рівність людей у своїй гідності та правах(ст. 21)В) Невідчужуванність і напорушливість прав людини (22)Г) Грантованність прав, свобод і обов’язків людини і громадянина(22)Д) невичерпаність конституц. Переліку прав і свобод людини і громадянина(22)Е) Равність конституц.прав і свобод громадян України та рівності їх перед законом (240Ж) Єдність прав людини та її обов’язків перед суспільством(ст. 23)

Перш за все, ст. 21 встановлює принцип свободи і рівності всіх людей в своїй гідності і правах, і проголошує, що має рацію і свободи людини є невідчужуваними і непорушними.

Рівність людей означає, що кожна людина рівна іншому в його політичному, економічному, моральному і правовому положенні, положенні його як особи в суспільстві і державі.

Рівноправність громадян передбачає:

а) рівність перед законом;

б) рівність прав жінки і чоловіка;

в) рівність громадян будь-якої національності.

рівність перед законом означає, що не може бути привілеїв або обмежень по ознаках раси, кольору шкіри, політичних, релігійних і інших переконаннях, підлозі, етнічному і соціальному походженні, майновому положенні, місцю проживання, по мовних і інших ознаках.

В ст. 22 Основного Закону України був проголошений принцип, відповідно до якого права и свободи людини і громадянина, що закріплені в Конституції не є вичерпними. Вони гарантуються і не можуть бути скасовані, а при внесенні змін в діючі закони або ухваленні нових законів не допускається звуження їх змісту і обсягу. невичерпність і неможливість відміни прав і свобод передбачає: а) існуюче конституційне регулювання прав і свобод може бути розширено при внесенні змін і доповнень в Конституцію України; б) неприпустимість ухвалення конституційних законів, в яких передбачається відміна або обмеження прав і свобод людини і громадянина (ст. 157 Конституції України).

Єдність прав і свобод означає:

а) кожна людина одночасно має права і обов'язки;

б) багато конституційних прав мають і властивості обов'язку;

в) не існує прав без обов'язків, так само як і обов'язків без прав.

Важливим елементом правового статусу людини і громадянина є правосуб'єктність – здатність людини бути учасником правовідносин. Вона включає правоздатність (здатність суб'єкта мати суб'єктивні права і юридичні обов'язки) і дієздатність (здатність суб'єктів своїми діями самостійно реалізовувати суб'єктивні права і виконувати юридичні обов'язки).


 


Громадянство в Україні:поняття і законодавче регулювання.

Громадянство України - це стійкий, необмежений у просторі правовий зв'язок фізичної особи з Українською державою, засно­ваний на юридичному визнанні державою цієї особи громадяни­ном України, внаслідок чого особа і держава набувають взаємних прав і обов'язків в обсязі, передбаченому Конституцією та закона­ми України.

Принципи громадянства:

Єдине громадянство; запобігання виникнення випадків без громадянства; неможливість позбавлення громадян Укр. Його громадянства; право на зміну гром-ва і т.д.

Система конституційно-правових норм, що регулюють питання громадянства, складає головний конституційно-правовий інсти­тут - інститут громадянства. Джерелами цього інституту є:

1. Конституція України.

2. Закон України «Про громадянство України» в редакції Зако­ну від 18 січня 2001 р.

3. Чинні міжнародні договори України з питань громадянства.

4. ЗУ «Про правовий статус закордонних Українців» від 4-го вересня 2004 року.

5. Підзаконні акти (наприклад, Указ Президента України від 27 березня 2001 р. № 215/2001 «Питання виконання Закону Украї­ни «Про громадянство України»).

Норми цих актів, виходячи з визнання права на громадянство як природного права людини1, закріплюють принципи громадян­ства та регламентують порядок набуття і припинення громадян­ства, повноваження органів державної влади та інших організа­цій, які беруть участь у вирішенні питань громадянства, і поря­док їх вирішення.

міжнародно-правові норми з питань громадянства, які зафіксовані у міжнародних актах універсального і спеціального характеру. До них можна віднести:

а) Гаазьку Конвенцію, що регулює деякі питання, пов'язані з колізією законів про громадянство від 12 квітня 1930 р.;

б) Статут ООН;

в) Загальну декларацію прав людини;

г) Конвенцію Ради Європи про скорочення випадків багатогромадянства та про військову повинність у випадках багатогромадянства від 6 травня 1963 р.;

д) Міжнародну конвенцію про ліквідацію всіх форм расової дискримінації від 21 грудня 1965 р.;

e) Міжнародний пакт про громадянські і політичні права від 16 грудня 1966 р.;

е) Конвенцію про ліквідацію всіх форм дискримінації щодо жінок від 18 грудня 1979 р.;

ж) Конвенцію про права дитини від 20 листопада 1989 р.;

з) Європейську Конвенцію про громадянство від 6 листопада 1997 р. та ін.


Дата добавления: 2019-02-12; просмотров: 110; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!