Порядок введен ння Конституц ії Укра ї н и в д ію



Порядок введення Конституції України в дію визначено в прикінцевих положеннях Основного Закону (розділ XIV). Конституція вступила в силу на підставі Закону "Про прийняття Конституції України і введення її в дію" від 28 червня 1996 року.

Введення Конституції України в дію вимагає точного визначення дня, з якого вона набуває чинності, оскільки з цього моменту суб'єкти державного і суспільного життя набувають права і обов'язки, передбачені Конституцією, а також починається процес приведення чинного законодавства у відповідність з Конституцією України і реформування державних органів . Порядок введення встановлюється самою Конституцією. Вона набуває чинності з дня її прийняття, тобто з 28 червня 1996 року (ст. 160). Таким чином, нова Конституція України введена в дію до її офіційного оприлюднення. Незважаючи на очевидність цієї правової норми, у практиці її застосування виникали певні складності. Так, Верховний Суд України, розглядаючи скаргу гр-на Барабаша на рішення Центральної виборчої комісії по виборах народних депутатів України, залишив її без задоволення, зазначивши, що на момент прийняття постанови (8 липня 1996 року) Конституція України не діяла, оскільки вона була опублікована 13 липня 1996. На підтвердження своїх висновків Верховний Суд України посилався на ст. 94 Конституції України, яка у частині п'ятій передбачає, що Закон набирає чинності через десять днів з дня його офіційного оприлюднення, якщо інше не передбачено самим законом, але не раніше дня його опублікування.

Слід зазначити, що суд забув про ст. 160 Конституції України, про яку, проте, не забув гр-н Барабаш, що і дозволило йому звернутися до Конституційного Суду з проханням надати офіційне тлумачення частини п'ятої ст. 94 та ст. 160 Конституції України і таким чином завершити його тривалу суперечку з Верховним Судом. Конституційний Суд України, розглянувши конституційне звернення, вирішив, що дію частини п'ятої ст. 94 щодо набрання чинності законом не раніше дня його опублікування не поширюється на Конституцію. Ст. 160 Конституції України днем ​​вступу її в силу визначила 28 червня 1996 р., тобто. день її прийняття Верховною Радою України.

Офіційне оприлюднення Конституції України через певний час після її прийняття та введення в дію пов'язано з необхідністю більш детального опрацювання конституційної лексики, застосування чіткої юридичної термінології, внесення уточнень відповідно до норм українського правопису при повній незмінності вже прийнятого юридичного змісту Конституції.

Конституція України була офіційно оприлюднена одразу після її підписання, 12 липня 1996 Головою Верховної Ради України та Президентом України. День прийняття Конституції України визнаний державним святом - Днем Конституції України. Ця Конституція закріпила і юридично підтвердила історичний факт існування Української держави.

У практиці конституційного законодавства України розділ "Перехідні положення" з'явився вперше. Це пояснюється деякими об'єктивними обставинами. Принципово нові положення Конституції не можуть бути реалізовані миттєво. Перетворення сучасних суспільних відносин відповідно до Конституції і на її основі - це досить складна і копітка робота державних органів, посадових осіб, наукових установ, усіх громадян протягом певного часу, який можна назвати періодом поетапного здійснення конституційної реформи. Призначення цього розділу якраз і полягає в тому, щоб забезпечити поетапний, поступовий процес оновлення організації та функціонування законодавчої, виконавчої, судової влади, місцевого самоврядування та реформування законодавства з урахуванням послідовності здійснюваних перетворень. "Перехідні положення" у Конституції Україні, як і в конституціях багатьох зарубіжних країн, закріплюють порядок і строки зміни чинного законодавства, а також строки повноважень посадових осіб органів державної влади та місцевого самоврядування, обраних чи призначених до прийняття нової Конституції України.


 


Дата добавления: 2019-02-12; просмотров: 114; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!