Групи займенників за значенням



За значенням займенники поділяються на вісім груп: особові, зворотний, присвійні, вказівні, означальні, питально-відносні, заперечні і неозначені.

1. До особових належать займенники я, ти, він, вона, воно, ми, ви, вони, які вказують на осіб - учасників комунікативного акту, а також на інші істоти, різноманітні явища. 2. Зворотний займенник себе не має форми називного відмінка, і тому не виражає суб'єкта (виконавця) дії, але відноситься до нього. Цей займенник може пов'язуватися із суб'єктом будь-якої особи, роду й числа: я себе поважаю, ти себе контролюєш, він собі шкодить. Він не має родових форм, не змінюється за числами, у реченні виступає у ролі додатка: Не хвали себе словом, а хвали ділом (Нар. творч.).

3. Присвійні займенники мій, твій, свій, ваш, їхній вказують на належність якогось предмета певній особі:

4. Вказівні займенники той, цей, такий (отой, оцей, отакий) вказують на ознаки, предмети, а займенник стільки - на кількість.

5. Означальні займенники сам, самий, весь (увесь), всякий, кожний (кожен), інший вказують на узагальнену ознаку предмета, явища тощо. Вони співвідносні з прикметниками й узгоджуються з іменниками в роді, числі й відмінку.

6. Питально-відносні займенники хто, що, який, котрий, чий, скільки виконують у мові подвійну роль. Вони є питальними тоді, коли вживаються для оформлення запитання про осіб і про предмети, явища (хто? що?), про ознаки, якості чи належність предмета (який? чий?), про кількість або порядок під час підрахунку (скільки? котрий?).

7. Заперечні займенники ніхто, ніщо, ніякий, нічий, нікотрий, ніскільки, жодний (жоден) вказують на відсутність особи, предмета, їхніх ознак чи кількостей: Красно говорить, а слухати нічого (Нар. творч.).

8. Неозначені займенники абихто, абищо, дехто, дещо, хто-небудь, що-небудь, казна-хто, казна-що, хтозна-хто, хтозна-що, хтось, щось, абиякий, деякий, дечий, який-небудь, чий-небудь, казна-який, хтозна-який, хтозна-чий, якийсь, чийсь, казна-скільки, хтозна-скільки, скількись, котрийсь вказують на невизначеність особи, предмета, їхніх ознак, кількості. Вони утворюються від питально-відносних за допомоги суфіксів, префіксів: У сіни через зачинені двері доходив чийсь голос (І. Нечуй-Левицький).

Відмінювання займенників, співвідносних з іменниками.

До цієї групи належать особові, зворотний, питально-відносні (хто, що), заперечні (ніхто, ніщо), неозначені (хтось, щось, абихто, що-небудь та ін.) займенники.Особливості відмінювання особових займенників виявляються в тому, що їх форми творяться від різних основ як у однині, так І МНОЖИНІ, наприклад: я - мене, ми - нас, він - його, вона - її, вони - їх.Перед займенником мною, що починається двома приголосними, прийменниками з, під, над, перед для милозвучності вживається з голосним і: наді мною, підімною, переді мною, зі мною.Після прийменників у непрямих відмінках займенників третьої особи з'являється н: у нього, у неї, у них, над ними, до нього, на ній. Цей звук постійно виступає в орудному відмінку: ним, нею, ними. Не вживається н після прийменників всупереч, наперекір, назустрів, завдяки: завдяки їй, назустріч йому. Зворотний займенник себе не має форми називного відмінка.

Відмінювання займенників, співвідносних з прикметниками

До цієї групи належать присвійні, означальні, вказівні (крім скільки), питально-відносні (який, чий, котрий) та утворені від них заперечні й неозначені займенники (нічий, ніякий, нікотрий, деякий, чийсь, чий-небудь та ін.). Прикметникові займенники відміняються як прикметники твердої і м'якої груп. За зразком прикметників м'якої групи відмінюються займенники весь, їхній, чий, всі інші - за зразком прикметників твердої групи.

У місцевому відмінку займенники чоловічого і середнього роду мають паралельні закінчення: на моєму - на моїм, на всякому - на всякім, на тому - на тім.

Відмінювання займенників, співвідносних з числівниками.

До цієї групи належать відносно-питальний скільки, вказівний стільки, заперечний ніскільки. Числівникові займенники, подібно до кількісних числівників, змінюються лише за відмінками.

1. Прийменники з займенниками пишуться окремо. Напри­клад: у вас, з нами, до них, з ким-небудь, ні до кого.

При особовому займеннику я в орудному відмінку вжи­ваються прийменникизі (зо), піді (підо), наді (надо). На­приклад: Не розпитуй, матусенько, що булозо мною(Шевч.).

2. Неозначені займенники, утворені від питально-віднос­них за допомогою префіксів (часток) аби-, ані-, де-, -сь, пи­шуться разом: абищо, аніхто, деякий, чийсь тощо. Наприклад: 1. Хтось заступив у сінці (Вовч.). 2. Я маю дещо там з доч­ки небіжки, піди вберися там на жердці висить

(Л. Укр.).

3. Неозначені займенники, утворені від питально-віднос­них за допомогою префіксів і суфіксів (часток) будь-, -будь, -небудь, хтозна-, казна-, пишуться через дефіс: будь-хто, що-небудь, який-небудь, казна-чий, хтозна-хто.Наприклад: 1. Спи, козаче, душа щира! Хто-небудьзгадає (Шевч.). 2. >7кб« розказать про якого-небудьмагната історію-правду, то пере­лякать саме б пекло можна (Шевч.).

4. Частка ні з заперечними займенниками пишеться разомі ніхто, ніщо, ніякий, нічий, нікотрий,

усіма займенниками пишеться окремо (за винятком неабиякий,

неабихто, неабищо). Наприклад:

1. Я Європу невсю обійшов, 2. Атаки гроз, порохові тумани,

Але там, де з боями Сталеві зливи і пекучі рани

проходив,

Я не бачив веселих дібров, ніщонас не віддалить від

Я не бачив щасливих на- мети (Г. Плоткін).

родів (О. Підсуха).

5. Якщо в непрямих відмінках при заперечних чи неозна­чених займенниках вживається прийменник, то він ставиться між часткою і займенником, розділяючи їх. У таких випадках частка, прийменник і займенник пишуться окремо: де в чому, аби з ким, будь з ким, хтозна до кого, ні до чого, ніпри кому.

Примітка. У неозначених займенниках суфікси (частки) -будь, -не­будь, -сь, що стоять завжди після займенника, ніколи не відділяються від ■ нього прийменниками: до кого-небудь, з чимось, у чому-небудь, в ким-не­будь (але: будь-хто будь в ким).

49. Особливості відмінювання числівників. Зв`язок числівників з іменниками.

Кількісні числівникимають розгалуджену систему відмінювання, яку можна представити у вигляді кількох основних типів.

І тип відмінювання:числівник один відмінюється за відмінками й числами, в однині - за родами.

II тип відмінювання:числівники два (родове розрізнення наявне у називному й знахідному відмінках), три, чотири, збірні двоє, обидва, обидві, обоє, троє, четверо.

III тип відмінювання:числівники від п 'яти до двадцяти, тридцять, шістдесят - вісімдесят, збірні - від п ятеро і далі, неозначено-кількісні - багато, небагато, кілька, декілька.Запам'ятайте! У складених числівниках на позначення десятків (п ятдесят, шістдесят, сімдесят, вісімдесят) за відмінювання змінюється лише друга частина (перша частина змін не зазнає: п 'ятдесяти, вісімдесятьом, на сімдесяти (сімдесятьох).

IV тип відмінювання:числівники сорок, дев 'яносто, сто в усіх відмінках, крім називного і знахідного, мають закінчення -а.

V тип:числівники назви сотень.Увага! У складних числівниках на позначення сотень змінюються обидві складові частини.

VI тип відмінювання:числівники тисяча, нуль, мільйон, мільярд відмінюються як іменники відповідної відміни та групи: тисяча як іменник першої відміни мішаної групи, мільйон, мільярд як іменники другої відміни твердої групи, нуль - м'якої.

VІІ тип відмінювання:складені кількісні числівники, в яких відмінюється кожна складова частина.

VIІІ тип відмінювання:у дробових числівниках поєднано два типи відмінювання - чисельник відмінюється як кількісний числівник, знаменник - як порядковий.Увага! Числівники півтора, півтори, півтораста не відмінюються.


Дата добавления: 2019-02-12; просмотров: 203; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!