ПОНЯТТЯ ЛАНДШАФТУ І АГРОЛАНДШАФТУ



 

У географічній літературі за такими утвореннями закріпився термін «природно-територіальний комплекс» (ПТК), під яким розуміється сукупність взаємозв'язаних природних компонентів (літогенної основи, повітряних мас, природних вод, грунтів, рослинності і тваринного світу) у формі територіальних утворень різного ієрархічного рангу. Терміном ПТК позначаються ландшафтно-географічні об'єкти будь-якої розмірності — від плями солонцю до фізико-географічної країни і більше.

Ландшафт — це генетично однорідний природний територіальний комплекс, що має: однаковий геологічний фундамент, один тип рельєфу, однаковий клімат і що складається з властивого тільки йому набору динамічно зв'язаних урочищ, що закономірно повторюються.

Це формулювання недостатньо визначає географічну адресу ландшафту, його просторову розмірність.

З поглибленням системної ієрархічності поняття ПТК поступається поняттю географічної системи (геосистеми). Ця категорія, введена. Б. Сочавой, визначається як «земний простір всіх розмірностей, де окремі компоненти природи знаходяться в системного зв'язку один з одним, і як певна цілісність взаємодіють з космічним середовищем і людським суспільством».

У структурі ландшафтної оболонки Землі представлені геосистеми різних просторово-часових масштабів. Вони складають багатоступінчату систему таксонів, що іменується ієрархією природних геосистем (табл. 1).(планетарні, регіональні,локальні)

Згідно цієї класифікації ландшафт є найбільш крупною таксономічною одиницею топологічної розмірності і найменшим підрозділом регіональної розмірності. Звідси витікає відповідне визначення даної категорії: природний ландшафт — геосистема найменшої регіональної розмірності, що складається з взаємозв'язаних генетично і функціонально локальних геосистем, що сформувалися на єдиній морфоструктурі в умовах місцевого клімату. Локальні геосистеми (морфологічні одиниці) представлені фаціями, підурочищами, урочищами і місцевостями.

Між компонентами геосистеми здійснюється речовинно-енергетичний і інформаційний обмін.

З екологічних позицій ландшафт розглядається як середовищеутворювальна і ресурсовідтворювальна геосистема, що включає живу речовину. Ця геоекологічна точка зору розвивається в термінах «екосистема» і «біогеоценоз».

На відміну від природних ландшафтів природно-антропогенні ландшафти включають три підсистеми: природну, соціальну і виробничу, які взаємодіють одна з одною за допомогою прямих і зворотних речовинних, енергетичних і інформаційних зв'язків. Створення культурного ландшафту досягається гармонізацією цієї взаємодії, що можливо лише при високій культурі природокористування. Поняття «сільськогосподарський ландшафт» і «агроландшафт» вимагають розділення і конкретизації. Перший звичайно розглядається в загальногосподарському і соціальному аспекті, другий — з позицій землеробства. Часто вони використовуються як синоніми.

Відповідно до ГОСТ 17.87.1.02.88 сільськогосподарським ландшафтом називається ландшафт, використовуваний для цілей сільськогосподарського виробництва, що формується і функціонує під його впливом.

Точніше можна визначити сільськогосподарський ландшафт як антропогенно-природний ландшафт, обумовлений сільськогосподарською діяльністю, в якому природна основа поєднується з виробничою і соціальною інфраструктурою (культурний, акультурний, зокрема деградований). Дану категорію правильніше визначати як природно-сільськогосподарський ландшафт.

В цілях формування використовується поняття адаптивно-ландшафтних систем землеробства агроландшафта, який слід розглядати як цілеспрямовано детерміновану категорію, як геосистему, заломлену через призму екологічних вимог сільськогосподарських культур, умов їх вирощування, потреб тварин і людини.

Агроландшафт — це геосистема, що виділяється по сукупності провідних агроекологічних чинників (що визначають застосування тих або інших систем землеробства), функціонування якої відбувається в межах єдиного ланцюга міграції речовини і енергії. Використання морфологічних одиниць природного ландшафту (підурочище, урочище, місцевість) при структуризації агроландшафтів має значення для організації території (протиерозійної, меліоративної) і для екологічного нормування території.

Первинна структурна одиниця агроландшафту включає одну або декілька фацій, що становлять єдине ціле з погляду землеробського використання. Як такий розглядається елементарний ареал агроландшафту (ЕАА), який є ділянкою на елементі мезорельєфу, обмеженою елементарною ґрунтовою структурою (рідше — елементарним ґрунтовим ареалом) за однакових геологічних і мікрокліматичних умов.

 


Дата добавления: 2019-02-12; просмотров: 129; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!