ОЦІНКА СІЛЬСЬКОГОСПОДАРСЬКИХ КУЛЬТУР ПО ВПЛИВУ НА ҐРУНТИ В ЗВ'ЯЗКУ З ОСОБЛИВОСТЯМИ БІОЛОГІЇ ТА АГРОТЕХНІКИ



Оцінка культур по кількості рослинних решток і їх якісно­му складу. Кількість і якість рослинної маси, що надходить в ґрунт після різних культур, значною мірою визначає режим міне­рального живлення, агрономічні властивості грунтів і фітосанітарний стан. Сільськогосподарські культури внаслідок різних біо­логічних особливостей та технологій вирощування неоднаково впливають на режим органічної речовини. За зменшенням надхо­джень в ґрунт післязбиральних решток, кореневої маси та опаду їх можна розмістити в такій послідовності: багаторічні трави — кукурудза на силос — озимі зернові — ярі зернові — зернобобові — цукрові та кормові буряки — картопля — льон-довгунець.

Абсолютна кількість рослинних решток після кожної культу­ри залежить від умов вирощування.

Рослинні рештки містять багато елементів живлення, які ви­користовують наступні культури сівозміни. Тому облік їх маси і наявність в них поживних речовин мас важливе значення для ви­рішення багатьох інших важливих теоретичних і практичних пи­тань, таких як розробка систем удобрення, сівозмін, обробітку ґрунту та ін. Зіставлення маси післяжнивно-кореневих решток і продукти­вної частини врожаю дають підстави зробити висновок, що зрос­тання останнього пропорційно приводить до зростання кількості рослинних решток після його збирання. Така залежність спосте­рігається у всіх культур сівозміни.

Симбіотична та асоціативна азотфіксація сільськогоспо­дарськими культурами.Серед польових культур здатністю до симбіотичної фіксації азоту з повітря мають рослини родини бо­бових. Крім того відомо, що понад 200 видів рослин інших родин також меншою мірою здатні до асоціативної фіксації. Найвищу потенціальну можливість до азотфіксації має люцерна. На гектарі в умовах зрошення вона фіксує до 500 кг азоту з повітря при урожайності сіна 25—30 т/га (за рахунок кількох укосів). При се­редніх урожаях в богарних умовах 4—5 т/га сіна в ґрунті залиша­ється фіксованого азоту 80—120 кг.

Значну здатність до азотфіксації має і конюшина, причому зі зростанням величини врожайності надземної маси помітно під­вищується азотфіксація. Можливості накопичення утилізованого азоту конюшиною становлять від 180 кг при високому врожаю надземної маси до 60—80 кг при врожайності сіна 45—55 ц/га.

За азотфіксуючою здатністю серед польових культур виділя­ють люпин (багаторічний та безалкалоїдний однорічний), козлят­ник східний, лядвенець рогатий та ін. їх можливості при сприят­ливих умовах симбіозу і врожайності зеленої маси 30—60 т/га може фіксуватися 150—200 кг азоту, а зі зниженням продуктив­ності цих рослин кількість залишеного в ґрунті знижується до 30—35 кг/га.

Зернобобові культури засвоюють значно менше азоту повітря, ніж багаторічні бобові трави внаслідок того, що в них інтенсивна фіксація продовжується протягом 1,5—2 місяців, а у багаторіч­них грав — 3—4 місяці.

Вплив культур на складання та структурно-агрегатний склад ґрунту. Це пов'язане як з біологічними особливостями са­мих рослин, так і з механічною дією на ґрунт комплексу машин та знарядь, які відповідають технологіям вирощування окремих культур.

Серед великої кількості факторів утворення агрономічно цін­них макроагрегатів (діаметром 0,25—10 мм) основна роль відво­диться кореневій системі рослин. У землеробстві при вирощуванні будь-якої культури відбува­ються два протилежні і у той же час взаємопов'язані процеси: з одного боку, синтез і накопичення органічної речовини та ство­рення структури ґрунту; з іншого — розпад і розклад органічної речовини та руйнування структури. Інтенсивність проходження цих процесів і визначає кінцеві результати. Чим інтенсивніше формується й повільніше руйнується органічна речовина ґрунту, тим більше утворюється водотривких агрегатів і вони довше збе­рігаються в ґрунті.

Найбільш сприятливо на оструктуреність ґрунту впливають рослини з добре розвинутою кореневою системою, високою про­дуктивністю надземної маси, які суцільно покривають ґрунт — з весни до збирання — і не потребують механічного обробітку ґрунту під час вегетації. Цим вимогам відповідають багаторічні бобові та злакові трави або їх суміші. Тому під впливом багаторі­чних трав створюються в більших чи менших розмірах водотрив­кі агрегати. Водночас чим вищий їх урожай, тим більше утворю­ється структурних агрегатів. І навпаки, якщо ґрунт без рослин і зазнає руйнівної дії води, вітру та інтенсивного механічного об­робітку, то гранулометричний стан його погіршується.

Оцінка рослин за характером впливу на водний режим ґрунту. Водний режим ґрунту є одним з вирішальних факторів урожайності сільськогосподарських культур. Достатні запаси ґрунтової вологи зменшують залежність урожаїв від кількості опадів протягом вегетаційного періоду. Разом з тим від водного режиму залежать поживний, повітряний і тепловий режими, а та­кож біологічні процеси в ґрунті. Вода — один із основних факто­рів родючості ґрунту і життя рослин. Г.Н.Висоцький вказував: «Вода в ґрунті разом з розчиненими в ній солями являється спра­вжньою кров'ю живого організму. Без води ґрунту немає».

Культурні рослини помітно різняться за вибагливістю до ґрунтової вологи, неоднаковий також і їх вплив на водний режим ґрунту. Різниця обумовлюється рядом як біологічних особливос­тей культур, так і кліматичними умовами зон, в яких вони виро­щуються. Так, на одиницю сухої речовини врожаю менше витра­чають вологи кукурудза, просо і сорго, більше — багаторічні трави, пшениця, соняшник, цукрові буряки, ранні ярі зернові.

Рослини з невеликою кореневою системою, такі як картопля, льон та інші, використовують вологу в основному з верхнього півметрового шару ґрунту. Після них залишається достатньо ви­сокий запас вологи в глибших шарах ґрунту.

Ще менший об'єм ґрунту пронизують своїми коренями такі культури як цибуля, огірки, селера, які вимагають достатнього зрошення навіть в районах вологого клімату.

Крім висушувального впливу культур на ґрунт важливе зна­чення має час збирання і відповідно період післязбирального вологонакопичення, що обов'язково враховується при формуванні сівозмін.

Ґрунтозахисна здатність сільськогосподарських культур. Серед комплексних протиерозійних заходів одним з важливих є освоєння ґрунтозахисних сівозмін, які разом з іншими заходами повинні забезпечити захист орних земель від змивання та розми­вання, підвищення родючості ґрунту і урожайності сільськогос­подарських культур.

Тому за тривалістю і ступенем покриття ґрунту надземною масою рослини умовно поділяють на три групи:

1) стійкі проти змивання і видування вітром — багаторічні
трави;

2) малостійкі — зернові культури та однорічні трави;

3) нестійкі — просапні культури та чисті пари.

Фітомеліоративний вплив рослин на ґрунт. При підборі культур на солонцюватих, засолених, перезволожених, кислих та інших ґрунтах з несприятливими властивостями важливо врахо­вувати їх здатність активно впливати на меліоративні процеси. Наприклад, при меліорації солонцевих фунтів необхідно викори­стовувати рослини, що найбільше здатні збагачувати ґрунт орга­нічною речовиною, кальцієм, підвищувати концентрацію СО2 сприяти розчиненню ґрунтових карбонатів кальцію за рахунок прижиттєвих кореневих виділень, так як і розкладу великої кіль кості рослинних решток. У цьому відношенні таку здатність має буркун з глибокопроникаючою кореневою системою. Багаторічні бобові трави (конюшина та люцерна) як кальцієволюбиві росли­ни збільшують запаси в орному шарі карбонату кальцію, покра­щуючи цим структурний стан ґрунту і його підвищену стійкість до ерозії. Для попередження засолення грунтів з неглибоким за­ляганням мінералізованих ґрунтових вод особливо ефективно ви­користовувати люцерну, коренева система якої проникає в гли­бину ґрунту на 2—3 м і поглинає велику кількість вологи, сприяючи зниженню рівня ґрунтових вод.

Оцінка культур за впливом на фітосанітарний стан грунту.Вирощування кожної культури супроводжується нагромадженням у ґрунті збудників хвороб та деяких шкідників. Після збирання вро­жаю залишаються рослинні рештки, змінюється вміст поживних ре­човин у ґрунті, характер мікробіологічних процесів, водний та пові­тряний режими.

Всі означені фактори вплітають не тільки на розвиток насту­пних культур, а й на збудників хвороб і шкідників. В одних випа­дках вони сприяють їх інтенсивному розвитку, в інших — обме­жують шкідливу дію. Тому виникає необхідність впровадження сівозмін з таким чергуванням культур, яке сприяло б одержанню високого врожаю, запобігало б розвитку збудників хвороб і шкі­дників та зменшенню їх на посівах.

В умовах інтенсифікації землеробства значення правильного чергування культур у сівозміні в оптимізації санітарного стану ґрунту значно зростає.

Тому, щоб запобігти нагромадженню в ґрунті шкідників, збу­дників хвороб і нематод, треба встановлювати певний інтервал повернення культур на попереднє місце вирощування, тривалість якого визначається часом, протягом якого забезпечується пригні­чення та значне придушення розмноження шкідників і розвитку хвороб у ґрунті під впливом активної діяльності ентомофагів та антагоністів, які обмежують їх поширення. Наприклад, для пше­ниці цей інтервал становить 2—3 роки, соняшнику — 8—10, цу­крових буряків — 5—6 років.

 


Дата добавления: 2019-02-12; просмотров: 118; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!