Тема 3. Способи припинення права власності



 

Підготовка та захист рефератів за питаннями, що входять до теми. Підготовка конкурсної наукової роботи з проблематики теми. Підготовка наукової статті з проблематики теми. Підготовка доповіді на наукову конференцію, семінар, круглий стіл тощо з проблематики теми. Підготовка доповідей на засідання наукового гуртка кафедри з проблематики теми. Підготовка пропозицій щодо вдосконалення чинного вітчизняного законодавства. Розробка сценарію ділової гри на практичне або семінарське заняття, а також завдань, питань та відповідей на них. Підготовка документів, що складаються у практичній діяльності фахівців при використанні та застосуванні норм права у цій сфері.

Вирішення задач:

Задача 1.

Влітку 2012 року гр. Попов перебуваючи у відпустці в Криму під час пожежі, що сталася в готелі де він проживав, загубив золотий годинник. Оглянувши поверхньо приміщення після пожежі, гр. Попов годинника не знайшов. Через рік свій годинник він побачив на руці невідомого громадянина, який пояснив, що знайшов його на місці пожежі. Хто є власником даного годинника? Чи припинилося б право власності на цю річ у гр. Попова якби з’ясувалося, що останній навіть не намагався знайти годинник?

 

Задача 2.

У зв’язку з епідемією пташиного грипу, що виникла у місці, місцева адміністрація прийняла рішення про вилучення автотранспорту у гр-н Перова, Самолова та Василишина для перевезення хворих до лікарень інших населених пунктів. У гр. Перова автомобіль був відчужений з переднім відшкодуванням його вартості, але сам гр. Перов вважав, що сплатили йому дуже низьку ціну. Гр. Самолов дуже заперечував проти такого відчуження, але автомобіль був вилучений у примусовому порядку й до того ж місцеві органи влади не сплатили одразу за вилучене майно, а пояснивши все об’єктивними причинами пообіцяли зробити це через місяць. В якості попереднього відшкодування вартості автомобіля гр. Василишина виступив інший автомобіль (не призначений для перевезення людей), отримати у власність який зажадав сам гр. Василишин.

Чи правомірні дії органів місцевої влади? Чи є можливість у попередніх власників захистити свої права та інтереси?

 

Задача 3.

Гр. Мельничук у спадок отримала від своєї матері пам’ятку історії - стародавню ікону із зображенням Святої Трійці. Через деякий час з’ясувалося, що гр. Мельничук стала зловживати спиртними напоями. У її помешкання (де на стіні висіла ікона) мали доступ досить багато осіб з кримінальним минулим, там неодноразово влаштовувалися п’яні бійки.

Чи є потреба в такій ситуації забезпечувати державним органам збереження пам’ятки історії? На якій підставі і в якому порядку можна вилучити дану ікону із володіння гр. Мельничук?

 

Задача 4.

Гр. Радченко подарував своєму другові шкіряний гаманець. А через декілька місяців зажадав отримати його назад, мотивуючи це тим, що ніякого документа підтверджуючого перехід права власності вони не складали, отже і власником залишається сам гр. Радченко. Чи він правий?

 

Задача 5.

Під час бурі з даху будинку гр. Коваленко зірвало телевізійну антену і закинуло у двір іншого мешканця цього ж села гр. Петрухина. Останній же почекавши декілька днів і попитавши деяких мешканців села про можливого власника цієї антени, вирішив почепити її собі на дах. Через 5 років гр. Коваленко заявив гр. Петрухину про своє право власності на цю антену. Однак останній пояснив, що він ніколи не приховував свого володіння і гр. Коваленко через 5 років втратив своє право власності на дану річ.

Хто правий в даній ситуації?

 

Тема 4 . Особливості набуття та здійснення права власності на окремі види майна

Підготовка та захист рефератів за питаннями, що входять до теми. Підготовка конкурсної наукової роботи з проблематики теми. Підготовка наукової статті з проблематики теми. Підготовка доповіді на наукову конференцію, семінар, круглий стіл тощо з проблематики теми. Підготовка доповідей на засідання наукового гуртка кафедри з проблематики теми. Підготовка пропозицій щодо вдосконалення чинного вітчизняного законодавства. Розробка сценарію ділової гри на практичне або семінарське заняття, а також завдань, питань та відповідей на них. Підготовка документів, що складаються у практичній діяльності фахівців при використанні та застосуванні норм права у цій сфері.

Вирішення задач:

Задача 1.

Між власниками земельних ділянок, що межують одна з одною виникнув спір щодо того, хто має право на збір плодів фруктових дерев, корні яких знаходяться на одній ділянці, а гілки з плодами схиляються на іншу ділянку. Власник ділянки на якій ростуть дерева, наполягав на тому, що право збору плодів належить йому, оскільки саме коріння забезпечує життя дерева. Власник сусідньої ділянки вважав, що його влада поширюється не тільки на поверхню земельної ділянки, а й на все інше, ідо знаходиться над цією поверхнею. До того ж плоди зріють саме завдяки сонячному промінню, що падають на його ділянку і він як власник не зобов'язаний впускати сусіда на свою ділянку для збору фруктів.

Як вирішити спір сусідів? Обґрунтуйте свою точку зору.

Задача 2.

Користувачі земельних ділянок, що розташовані поруч (пан Василь та пан Іван) приватизували їх. Після цього власник однієї земельної ділянки - пан Василь заборонив сусіду - пану Івану використовувати його земельну ділянку з метою проходу або проїзду. В свою чергу пан Іван закрив сусіду підхід до криниці, якою до приватизації вони користувалися сумісно. Свої дії сусіди обґрунтовували тим, що після набуття права власності вони мають право за власним бажанням володіти, користуватися та розпоряджатися своїм майном і можуть не допускати сусідів на свої земельні ділянки.

При розгляді спору у відділі земельних ресурсів та землеустрою було встановлено, що доступ на ділянку пана Івана минувши ділянку пана Василя суттєво ускладнюється. В той же час спроба забезпечити криницями обидві ділянки була безрезультатною, бо не дивлячись на буріння свердловин, вода не пішла.

Як можна вирішити означений спір? Обґрунтуйте свою точку зору посиланням на чинне законодавство.

Задача 3.

Пан Стефанчук проживав в успадкованому будинку разом з колишніми членами своєї сім'ї. В зв'язку з переїздом на нове постійне місце проживання він продав будинок пану Лимаренко, при цьому в договорі питання про права проживаючих в будинку осіб ніяк не обговорювалися. Після, укладення договору пан Стефанчук виїхав з будинку. Інші ж особи відмовилися покинути будинок, мотивуючи свою відмову відсутністю іншого місця проживання.

Новий власник звернувся з позовом до означених осіб про звільнення будинку. Обґрунтовуючи свої вимоги позивач посилався на те, що якщо з будинку виїхав колишній власник, то члени сім'ї, до того ж колишні, тим більше повинні звільнити будинок.

Відповідачі заперечують проти позову і зазначають, що свого часу вселилися в будинок як члени сім'ї власника і тому зміна власника не тягне для них обов'язку звільнити будинок.

Вирішить справу. Чи зміниться рішення, якщо до укладення договору особи, які проживали в будинку, дали письмове зобовязання щодо його звільнення, а потім від його виконання відмовилися.


Дата добавления: 2019-01-14; просмотров: 289; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!