Тема 8 . Захист права власності та інших речових прав



Питання для самостійного вивчення:

1. Механізм охорони та захисту права власності.

2. Форми захисту права власності.

3. Способи захисту права власності.

4. Засоби захисту права власності

5. Віндикаційний позов як спосіб захисту права власності.

6. Негаторний позов як спосіб захисту права власності.

 

 

Опрацювати нормативно-правові акти, навчальну та наукову літератури з теми та надати письмові відповіді на контрольні запитання для перевірки якості знань:

1. Засади захисту права власності.

2. Право власника на витребування майна із чужого незаконного володіння.

3. Право власника на витребування майна від добросовісного набувача.

4. Витребування грошей та цінних паперів.

5. Розрахунки при витребуванні майна із чужого незаконного володіння.

6. Захист права власності від порушень, не пов’язаних із позбавлення володіння.

7. Визнання права власності.

 

Підготовка термінологічного словника-довідника за темою. Складання таблиць за проблематикою теми. Складання схем за питаннями теми. Підготовка навчально-методичних наочних матеріалів з питань теми. Підготовка репрезентації теми у системі «Power Pointe». Конспектування монографій, наукових статей, навчальних видань, присвячених проблемам, визначених у межах даної тематики. Формування списку правових актів, наукової та навчальної літератури за темою.

 

Рекомендована література до Теми 8: 1.1, 1.3.3, 1.3.4, 1.3.5, 1.3.6, 1.3.9, 1.3.10, 1.3.11, 1.3.21, 1.3.25, 1.3.31, 1.3.32, 1.3.33, 1.3.34, 1.3.39, 1.5.1, 1.5.2, 1.5.3, 1.5.4, 2.3, 2.5, 2.7, 3.1, 3.2, 3.3, 3.5, 3.6, 3.7, 3.8, 3.9, 3.10, 3.11, 3.12, 3.15, 3.16, 3.17, 4.3,4.15, 4.27, 4.28, 4.36, 4.38, 4.47.


Індивідуальні завдання

Тема 1 . Загальні положення про право власності: поняття, ознаки і зміст

Підготовка та захист рефератів за питаннями, що входять до теми. Підготовка конкурсної наукової роботи з проблематики теми. Підготовка наукової статті з проблематики теми. Підготовка доповіді на наукову конференцію, семінар, круглий стіл тощо з проблематики теми. Підготовка доповідей на засідання наукового гуртка кафедри з проблематики теми. Підготовка пропозицій щодо вдосконалення чинного вітчизняного законодавства. Розробка сценарію ділової гри на практичне або семінарське заняття, а також завдань, питань та відповідей на них. Підготовка документів, що складаються у практичній діяльності фахівців при використанні та застосуванні норм права у цій сфері.

Вирішення задач:

Задача 1.

 Громадянин Іванов В.І. перебував у зареєстрованому шлюбі з Івановою Г.А., з якою спільно не проживав з 1998 року, проте шлюб не був розірваний. На праві спільної власності їм належала трьохкімнатна й двохкімнатна квартири, а також інше майно. У трьохкімнатні квартирі проживав Іванов В.І., а його дружина мешкала за іншою адресою. У квітні 2001 року він надав нотаріально засвідчену довіреність з правом продажу майна Сидорову І.Л., який за договором дарування від 26.08.2001 року передав право власності на трьохкімнатну квартиру Яковлевій А.Н. Яковлева А.Н. 30.09.2002 року уклала договір купівлі-продажу зазначеної квартири з Петровою О. М., яка сплатила їй 70 000 грн.

11.06.2003 року Іванова І.А. звернулася з позовом до Петрової О.М. про повернення їй трьохкімнатної квартири, оскільки зазначене майно було набуте під час перебування її у зареєстрованому шлюбі з Івановим В.І. та письмової згоди на продаж квартири вона не надавала.

Як вирішити спір?

Чи зміниться ваше рішення, якщо б все сталося на сім років пізніше?

 

Задача 2.

Громадянин Анокін у січні 2004 року подарував автомобіль «Мерседес» громадянину Фокіну. Фокін видав 20.03.2004 року довіреність на право користування і розпорядження автомобілем Хоменку, який в свою чергу, продав у квітні 2004 року автомобіль Петренку, який внаслідок ДТП через місяць після придбання автомобілю суттєво його пошкодив. Дізнавшись про дарування автомобілю «Мерседес» дружина Анокіна звернулася у липні з позовом до свого чоловіка Анокіна, з яким 6 місяців не проживала разом, але перебувала з ним у зареєстрованому шлюбі, про визнання договору недійсним.

Через деякий час з'ясувалось що автомобіль був викрадений в Германії і перебуває на обліку як викрадений транспортний засіб.

Які правові наслідки для сторін наступлять у зв'язку з зазначеними обставинами? Яке рішення повинен прийняти суд?

Задача 3.

Між власниками земельних ділянок, що межують одна з одною виникнув спір щодо того, хто має право на збір плодів фруктових дерев, корні яких знаходяться на одній ділянці, а гілки з плодами схиляються на іншу ділянку. Власник ділянки на якій ростуть дерева, наполягав на тому, що право збору плодів належить йому, оскільки саме коріння забезпечує життя дерева. Власник сусідньої ділянки вважав, що його влада поширюється не тільки на поверхню земельної ділянки, а й на все інше, що знаходиться над цією поверхнею. До того ж плоди зріють саме завдяки сонячному промінню, що падають на його ділянку і він як власник не зобов'язаний впускати сусіда на свою ділянку для збору фруктів.

Як вирішити спір сусідів? Обґрунтуйте свою точку зору.

Задача 4.

Користувачі земельних ділянок, що розташовані поруч (пан Василь та пан Іван) приватизували їх. Після цього власник однієї земельної ділянки - пан Василь заборонив сусіду - пану Івану використовувати його земельну ділянку з метою проходу або проїзду. В свою чергу пан Іван закрив сусіду підхід до криниці, якою до приватизації вони користувалися сумісно. Свої дії сусіди обґрунтовували тим, що після набуття права власності вони мають право за власним бажанням володіти, користуватися та розпоряджатися своїм майном і можуть не допускати сусідів на свої земельні ділянки.

При розгляді спору у відділі земельних ресурсів та землеустрою було встановлено, що доступ на ділянку пана Івана минувши ділянку пана Василя суттєво ускладнюється. В той же час спроба забезпечити криницями обидві ділянки була безрезультатною, бо не дивлячись на буріння свердловин, вода не пішла.

Як можна вирішити означений спір? Обґрунтуйте свою точку зору з посиланням на чинне законодавство.


Дата добавления: 2019-01-14; просмотров: 234; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!