Тема 2. Способи набуття права власності



Підготовка та захист рефератів за питаннями, що входять до теми. Підготовка конкурсної наукової роботи з проблематики теми. Підготовка наукової статті з проблематики теми. Підготовка доповіді на наукову конференцію, семінар, круглий стіл тощо з проблематики теми. Підготовка доповідей на засідання наукового гуртка кафедри з проблематики теми. Підготовка пропозицій щодо вдосконалення чинного вітчизняного законодавства. Розробка сценарію ділової гри на практичне або семінарське заняття, а також завдань, питань та відповідей на них. Підготовка документів, що складаються у практичній діяльності фахівців при використанні та застосуванні норм права у цій сфері.

Вирішення задач:

Задача 1.

Художник Маляренко, відпочиваючи в Будинку творчості, намалював картину, на якій зображено зимовий пейзаж. При цьому для малювання він використав полотно і фарби, що належали художнику Савченко, який на декілька днів по своїх справах виїхав з Будинку творчості. Дізнавшись, що на картину пішли його полотно та фарби він звернувся до Маляренка з вимогою передати картину йому. При цьому він пояснив, що давно мріяв мати в своїй колекції картину Маляренко - відомого пейзажиста і не хоче випускати щасливий випадок. За думкою Савченка, картина особливо удалася Маляренко, оскільки на неї витрачені фарби, які Савченко привіз з Італії і які були створені за рецептами старовинних майстрів. Працю Маляренка з написання картини Савченко згоден оплатити.

Маляренко з цим не погодився і в свою чергу погодився оплатити Савченко вартість полотна та фарб. Використання чужого полотна та фарб Маляренко пояснив тим, що приїхав у Будинок творчості «з порожніми руками». Однак побачивши гарний зимовий пейзаж, він відчув творче натхнення і не утримався від спокуси намалювати картину. Оскільки Маляренко і Савченко домовитись між собою не змогли, вони звернулися до суду.

Яке рішення повинен прийняти суд? Обґрунтуйте свою точку зору.

 

Задача 2.

При затриманні злочинної групи відділом боротьби з організованою злочинністю був вилучений легковий автомобіль «Вольво», на якому злочинці під'їхали до місця скоєння злочину. Довіреність на керування автомобілем з правом розпорядження була видана одному із злочинців. В ході перевірки було встановлено, що довіреність є підробленою, тому що видана від імені особи, якій автомобіль ніколи не належав і за якою в ДАІ ніколи не був зареєстрований. Ні місця проживання, ні місця знаходження цієї особи визначити не вдалося. До того ж номер двигуна та шасі автомобіля виявилися перебитими.

Постановою слідчих органів автомобіль «Вольво» був визнаний безхазяйним, після чого переданий у комісійний магазин для реалізації і був придбаний одним із співробітників УВС.

Дайте правову оцінку означеній ситуації. Чи можна визнати автомобіль «Вольво» безхазяйним майном і чому? У кого і в якому порядку виникає право власності на безхазяйне майно?

 

Задача 3.

Пані Чумаченко протягом тривалого часу володіла житловим будинком: проживала в ньому, частину приміщень здавала дачникам при цьому сплачувала податки та страхові збори. При оформленні спадкових прав після смерті пані Чумаченко в 2010 році, з'ясувалося, що власником будинку значиться інша людина, в якої пані Чумаченко після Великої вітчизняної війни купила будинок згідно правочину, що був укладений у неналежній формі. На цій підставі державний орган реєстрації прав на нерухоме майно відмовив спадкоємцям у видачі довідки про приналежність будинку пані Чумаченко, а нотаріус відмовив їм у видачі свідоцтва про право власності на спадщину.

Спадкоємці ж доказували, що навіть якщо право власності на будинок свого часу і не було належним чином оформлено, пані Чумаченко могла стати власником будинку на підставі набувальної давності, і тому будинок в порядку спадкування повинен перейти до них.

Вирішить означений спір. Чи зміниться ситуація, якщо пані Чумаченко померла в 2000 році?

Задача 4.

Пан Тарасов був власником квартири. В січні 2006 року він зник безвісті. Через 3 роки (в січні 2009 року) у судовому порядку він був оголошений померлим. В нотаріальній конторі був заповіт, який залишив пан Тарасов, в якому він заповідав квартиру своєму племіннику Івану Петрову. Через 6 місяців після набрання законної сили рішенням суду про оголошення пана Тарасова померлим, Івану Петрову було видано свідоцтво про право на спадщину на означену квартиру. Через деякий час (у листопаді 2009 року) Іван Петров продав квартиру пані Іванчук. В червні 2010 року пан Тарасов, який раніше був оголошений померлим, з'явився і став вимагати від пані Іванчук повернення йому квартири. Пані Іванчук відмовилася повернути пану Тарасову квартиру, придбану у Івана Петрова.

Визначте підстави і час виникнення права приватної власності на квартиру у Івана Петрова і пані Іванчук, та підстави і час припинення права приватної власності на квартиру у пана Тарасова.

Дайте правову оцінку діям усіх названих вище осіб.

 

Задача 5.

Пан Іванов у 2011 році розпочав будівництво будинку. Його знайомий Поліщук, який мав великий досвід в галузі будівництва, запропонував свою допомогу у будівництві будинку Іванову. У серпні 2012 р. будинок був зданий в експлуатацію та зареєстрований на ім'я Іванова. Поліщук, дізнавшись про реєстрацію будинку, звернувся до суду з вимогою про визнання за ним права власності на будинок, мотивуючи це тим, що він своєю працею, досвідом та знаннями брав участь у будівництві, витратив майже рік своєї праці на зведення будівлі. Іванов позов не визнав, але не заперечував, що Поліщук брав участь своєю працею у будівництві його будинку. Іванов, обґрунтовуючи свою позицію, зазначив, що він на своє ім'я отримав земельну ділянку для будівництва будинку, дозвіл на будівництво, підготував інші документи, за власні кошти закупив будівельні матеріали, також власною працею будував будинок. Він також підкреслив, що між ним та Поліщуком не було домовленості про будівництво будинку як спільного. Іванов був готовий тільки компенсувати витрати, які зробив Поліщук, відшкодувавши витрачені ним час та зусилля.

Яким має бути рішення суду? Яким може бути рішення суду, якщо б було встановлено, що Поліщук отримував від Іванова винагороду у будь-якій формі?

 

Задача 6.

Пан Іванський купив у пана Хвостова холодильник. Покупну ціну було сплачено при укладені договору, але сторони домовились, що покупець забере холодильник через тиждень.

Через декілька днів пан Іванський довідався, що пана Хвостова притягнуто до кримінальної відповідальності за крадіжку, а майно його - описане за постановою слідчого. Тоді він звернувся до суду з позовом про вилучення холодильника з опису, посилаючись на те, що останній є його власністю, як річ, що придбана за договором купівлі-продажу.

Як вирішити справу?


Дата добавления: 2019-01-14; просмотров: 270; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!