Конституційний статус Президента Украіни 18 страница



Правові акти прокуратури мають індивідуальний характер і засто-совуються до конкретних осіб і конкретних життєвих ситуацій. Вони відрізняються від нормативно-правових актів (законів, указів Прези­дента, постанов Кабінету Міністрів тощо), у яких встановлюються за-гальні правила поведінки і які реалізуються органами і посадовими особами держави саме шляхом застосування правових норм у тільки їм притаманній специфічній формі правореалізації, для чого вони наділені відповідними повноваженнями.

Будучи різновидом правозастосовчих актів, які видаються посадо­вими особами прокуратури при реалізації її конституційних функцій, прокурорські акти мають певні властивості і особливості.

Види, порядок використання правових актів прокуратури, основні вимоги до них закріплюються в законах Украши, а також у наказах Генерального прокурора Украши.

560


Прокуратура України

Для правових актів прокуратури характерним є те, що вони мають однакову юридичну силу, незалежно від посадового становища про-курорів, що їх застосовують у системі прокурорських органів. Однак масштаби застосування прокурорських актів для різного рівня, як правило, є різними, тому що кожний прокурор має здійснювати на-гляд за додержанням законів у діяльності тих установ і організацій, котрі розташовані на підвідомчій йому території (району, міста, об-ласті тощо). Є особливості й у застосуванні актів прокуратури залеж-но від рівня посади, яку той чи інший прокурор обіймає. Так, проку-рори вищої ланки системи органів прокуратури наділені певною мірою більшими правомочностями, що зумовлюється їх більш відповідальним становищем, необхідністю здійснювати контроль за діяльністю підлеглих їм прокурорів і зумовленими цими обставинами деякими особливостями їх діяльності. Так, кримінально-процесуаль-ний закон дозволяє прокурорам від обласної ланки і вище подовжен-ня слідства у кримінальних справах на різні строки. Деякі повнова-ження в системі органів прокуратури України належать тільки Гене­ральному прокурору або його заступникам, що також у даному разі пов'язано з певними умовами застосування правових актів прокура­тури. Слід зазначити, що всі умови й особливості застосування право­вих актів прокуратури залежно від території, на яку поширюються по-вноваження того чи іншого прокурора або його місця у системній ієрархії прокуратури чи спеціалізації (природоохоронні, транспортні, військові прокурори), можуть бути визначені тільки законом.

Виходячи із загальних принципів прокурорського нагляду, засто­сування правових актів прокуратури у всіх галузях прокурорської діяльності має такі загальні вимоги:

— прокурор, як правило, не в змозі скасувати або замінити своїм актом рішення державного органу, громадської організації, посадової особи. За виявлення порушення закону прокурор зобов'язаний вжи­ти заходів для усунення такого порушення шляхом внесення свого акта, або відповідних пропозицій в іншій формі, на розгляд органів влади, управління, суду і т. д., які покликані безпосередньо вирішува-ти такі питання;

— виходячи з характеру порушення, прокурор повинен, викорис-товуючи владну силу правових актів прокуратури, вжити заходів для притягнення порушника до відповідальності, а також до забезпечен-ня відшкодування матеріальної шкоди, заподіяної порушенням зако­ну.

561


Розділ 23

Крім установок і наслідків застосування правових актів прокурату-ри загального характеру, тобто таких, що стосуються всіх галузей про-курорськоїдіяльності, слід вирізняти встановлені законом спеціальні вимоги щодо наслідків застосування актів прокурорського реагуван-ня в окремих, конкретних галузях нагляду, відповідно до виконання прокуратурою окремих функцій. Так, прокурор має право призупи-няти виконання наказів і розпоряджень адміністрації місць позбав-лення волі, якщо вони суперечать закону. Бона зобов'язана також виконувати пропозиції прокурора щодо додержання правил триман-ня ув'язнених.

Обов'язковими для виконання є вказівки прокурора, які він дає органам дізнання і досудового слідства у зв'язку з розслідуванням ними кримінальних справ у порядку, передбаченому процесуальним законом.

Дієвість правових актів прокуратури залежить не тільки від їх дер-жавно-владних властивостей, визначеної законом правової природи, а й їх авторитету, що має підтримуватися насамперед прокурорами, які ці акти застосовують. їх складання і застосування повинно втілю- вати в собі високий професіоналізм прокурорського працівника, його ви-соку правову і загальну культуру, досконалу освіченість. Кожний проку­рор, складаючи акт прокурорського реагування, має слідувати фор-мальним і неформальним вимогам, які встановлені для такого роду документів. Так, кожний правовий акт прокуратури має точно відповідати встановленим законом повноваженням прокурорського нагляду, точно і ясно виражати вимоги прокурора щодо усунення по-рушень закону, поновлення порушених прав, притягнення до відповідальності винних у незаконних діях. Акт має містити в собі деякі обов'язкові елементи-реквізити. Такими реквізитами є поси-лання на місце і час складання даного акта прокурора, посади проку­рорського працівника, його класного чину, прізвища, а також назва установи, організації або посадової особи, до якої акт направляється, прізвище, ім'я та по батькові особи, стосовно якої здійснюються заходи прокурора (наприклад, постанова про притягнення до відпо­відальності).

Важлива вимога, яка стосується змісту кожного правового акта прокурора, полягає у необхідності відповідності такого акта, форму-лювань і вимог, що містяться в ньому, повноваженням прокурора, у точному і всебічному юридичному обгрунтуванні його позиції щодо обставин, пов'язаних з необхідністю реагування на порушення зако-

562


Прокуратура України

ну, про які йдеться в його акті. Таке юридичне обгрунтування повин-не містити посилання на закон, який було порушено, і на статно закону, що визначає повноваження прокурора, на підставі якого він вимагає усунення цього порушення. В акті може міститися вимога щодо здійснення передбачених законом інших дій і заходів. За не-обхідності в акті має бути роз'яснений порядок його оскарження.

Від письмових актів прокурора вимагаються деякі спеціальні умови, якімають техніко-юридичний характер. Так, кожний з таких актів, що надсилається до органів, організацій, установ, посадових осіб, пови­нен бути надрукований на бланку прокуратури або на папері зі штам­пом прокуратури з проставленням усіх даних, які вимагаються прави­лами діловодства. Ряд актів прокурора повинні бути скріплені гербо-вою печаткою прокуратури.

Письмові акти прокурора можуть попередньо передаватись адре­сату із застосуванням сучасних засобів зв'язку (факсом, електронною поштою) з подальшим врученням оригіналу документа з офіційним підтвердженням його одержання.

У деяких наукових, науково-практичних і методичних виданнях йдеться про можливість існування у прокурорській практиці, окрім письмових, ще й усних актів. Останні виступають у вигляді вимог, вказівок і пропозицій, які можуть використовуватись у разі, коли їх виконання не викликає сумніву, а також не призведе до конфліктних ситуацій, як наприклад, запрошення особи по телефону для надання прокурорських пояснень1.

До усних прокурорських актів відносять також усні виступи проку- рорів із висновком про законність рішень виконавчих органів місце-вих рад, зроблених під час їх засідань, заяви з приводу порушень ви­мог закону учасниками процесу під час розгляду в судовому засіданні цивільних, кримінальних, адміністративних або господарських справ.

До таких усних актів висуваються практично ті ж юридичні вимо-ги, що й до письмових актів прокурорського реагування. Зокрема, у офіційному усному виступі прокурор не в змозі висувати вимог, які виходили б за межі визначених законом його повноважень. Усні виступи прокурорів у порядку здійснення ними функцій нагляду за вико-

1 Полянський Ю. Є., Долежан В. В. Акти прокуратури: підготовка і внесення. — Одеса, 2003. — С. 13-14.

563


Розділ 23

нанням законів повинні мати юридичне мотивування пропозицій, вис- новків, вказівок, які ним вносяться. Обов'язково має бути зроблене вичерпне посилання на закон, яким регулюється питання, що розглядається.

Кожна вимога, що міститься у правовому акті прокурора, незалеж-но від форми його вираження (письмово чи усно), неодмінно повинна відповідати правам і обов'язкам прокурора та бути спрямована на вико-нання закріплених у законі завдань прокуратура.

В юридичній літературі розглядається ще один вид актів проку-рорів. Це так звані конклюдентні акти, у яких волевиявлення прокурора збігається безпосередньо з його діями, вчиненими під час здійснення нагляду за додержанням закону. їх ще називають акти-дії. Вони мають місце, коли прокурори шляхом використання своїх розпорядчих повноважень, самі виконують прийняті ними рішення (вилучають справи від одних слідчих та передають їх іншим, звільня-ють осіб з місць тримання затриманих тошо)2.

Кожний правовий акт прокурора має застосовуватися до досить значного порушення закону, яке викликає процесуальну необхідність втручання прокурора й прийняття ним відповідного рішення. За вкрай незначних порушень закону, які можуть бути усунені й без втручання прокурора або за його усною вимогою, орган, установа чи посадова особа готові й у змозі самостійно переглянути свій непра-вомірний акт, прокурор може утриматися від протестного акта. У наказі Генерального прокурора України від 28 жовтня 2002 р. № 3 «Про організацію роботи органів прокуратури у здійсненні нагляду за додержанням і застосуванням законів» зазначається, що слід відмо-витися від нарощування кількісних показників за рахунок збільшен-ня внесених актів реагування за незначними порушеннями закону та від порушення кримінальних справ за дріб'язковими фактами3.

При внесенні акта прокурорського реагування повинна бути забезпечена відповідна оперативність і своєчасність, адже тільки вчасно застосований акт може дати ефективний позитивний наслідок. Треба зазначити, що закон не встановлює строку давності

1         Акти прокурорского надзора (образцьі основньіх актов). — М., 1968. — С. 4-5.

2 Полянський Ю. Є., Долежан В. В. Акти прокуратури: підготовка і внесення. —
С. 14-15.

3 Довідник прокурора. — К., 2003. — С. 93.

564


Прокуратура України

для опротестування незаконного або необгрунтованого правового ак­та. Водночас запізніла реакція на порушення закону повинна розцінюватись як відсутність належного прокурорського нагляду за виконанням закону'.

Правові акти прокуратури класифікуються за відповідними ознака-ми і визначаються передусім характером її функцій. Так, вони поділя-ються на суто наглядові і процесуальні. Наглядові правові акти застосовуються у процесі здійснення прокурорами функцій нагляду за дотриманням законів усіма органами, підприємствами, установа-ми, організаціями, посадовими особами і громадянами. їх застосу-вання спрямовується на запобігання порушенням законів, а якщо порушення відбулося, то — на оперативне усунення його. Це такі передбачені законом правові акти, як протести, приписи, подання, по­ станови. Кожний з них має застосовуватися залежно від характеру порушення закону.

Процесуальні правові акти прокуратури застосовуються при здійсненні прокурорами таких функцій, як: нагляд за дотриманням законів органами, що ведуть боротьбу зі злочинністю та іншими пра-вопорушеннями шляхом проведення оперативно-розшукової діяль-ності, дізнання і досудового слідства; а також у процесі підтримання державного обвинувачення в суді; участі у розгляді в судах криміналь-них, цивільних і адміністративних справ та господарських спорів у господарських судах. У цій категорії правових актів прокуратури найбільш характерними є: постанови, протоколи, апеляційні, касаційні та окремі подання, позови, заяви, а також такі акти, як вказівки слідчому та органам дізнання.

Свою специфіку мають правові акти прокуратури, що застосову­ються прокурорами в процесі здійснення ними нагляду за додержан-ням законів при виконанні відповідними органами, установами, по­садовими особами судових рішень у кримінальних справах, а також при застосуванні інших заходів примусового характеру, пов'язаних з обмеженням особистої свободи громадян. Більшість таких актів за назвою збігаються з актами прокуратури, які застосовуються в інших галузях прокурорського нагляду, але вирізняються певними особли-востями. Вони мають оперативніший характер, деякі з них повинні виконуватися негайно, серед них більше, ніж у.інших галузях нагля-

1 Басков В. И. Прокурорский надзор в СССР. — М., 1991. — С. 124.

565


Розділ 23

ду, так званих усних актів, а також актів-дій. Тут поряд з протестами, постановами, приписами застосовуються пропозиції, вказівки, узгодження (надання згоди), санкції (санкціонування дій), протоколи тощо.

Прокурорські акти класифікуються ще і за колом службових обов'язків посадових осіб прокуратури. Серед них:

— акти Генерального прокурора України;

— акти першого заступника і заступників Генерального прокурора України;

— акти начальників головних управлінь, управлінь і відділів Гене-ральної прокуратури України, їх заступників;

— акти старших прокурорів, прокурорів управлінь і відділів Гене-ральної прокуратури України;

— акти прокурорів областей та прирівняних до них прокурорів, а також їх перших заступників і заступників;

— акти начальників управлінь та відділів прокуратур обласного рівня, їх заступників, старших помічників прокурора;

— акти старших прокурорів, прокурорів управлінь та відділів
прокуратур обласного рівня;

— акти міських, районних, міжрайонних, прирівняних до них про­
курорів та їх заступників;

— акти старших помічників, помічників міських, районних,
міжрайонних та прирівняних до них прокурорів.

Повноваження перелічених працівників прокуратури з видання правових актів визначаються Законом України «Про прокуратуру», а також нормами процесуального законодавства: кримінального, адміністративного, цивільного, господарського судочинства, проце-суальними нормами законодавства про адміністративні правопору-шення та нормами кримінально-виконавчого законодавства.

Юридична природа правових актів прокуратури України випливає з закріплених у Конституції і законодавстві України правових основ діяльності прокурорських органів, виконуваних ними функцій у дер­жавному механізмі, завдань прокурорського нагляду за додержанням законів. Вони повинні застосовуватися з урахуванням визначених у Законі України «Про прокуратуру» принципів її організації і діяль­ності, тобто готуватись і вноситись на підставі Конституції та чинних на території України законів, незалежно від впливу і тиску інших дер-жавно-владних структур, посадових осіб, а також рішень громадських об'єднань чи їх органів. Спрямовуватись у межах прокурорської ком-

566


Прокуратура Украіни

петенції на захист прав і свобод громадян на засадах їх рівності перед законом, незалежно від національного чи соціального походження, мови, освіти, ставлення до релігії, політичних переконань, службово-го чи майнового стану та інших ознак; на усунення порушень закону, від кого б вони не виходили, на поновлення порушених прав і притяг-нення в установленому законом порядку до відповідальності осіб, які допустили ці порушення. їх застосування має бути гласним у всіх лан­ках єдиної централізованої прокурорської системи із спрямуванкям на запобігання порушень законності й усілякого роду злочинних про-явів. У цьому аспекті велике значення має широке інформування у за собах масової інформації про наслідки діяльності прокуратура.

Основою діяльності прокуратури у всіх її формах є закріплені у Конституції України принципи верховенства права. Правові акти органів виконавчої влади, установ і організацій, їх посадових осіб по-винні відповідати Конституції та законам України. Маючи підзакон-ний характер, вони видаються з метою реалізації вимог Конституції і законодавчих актів. А отже, нагляд за відповідністю правових актів закону, захист закріплених у Конституції і законах України прав і свобод громадян слід вважати магістральним напрямом діяльності органів прокуратури України1.

Правові акти прокуратури в галузі нагляду за додержанням і засто-суванням законів визначені в Законі «Про прокуратуру», де їм при-свячені окремі статті. Це протест, припис, подання, постанова проку­ рора, санкція на затримання і видворення іноземного громадянина або особи без громадянства за межі України. Деякі правові прокурорські акти різних галузей нагляду регламентуються нормами інших законів.

Слід зважувати на термінологію дій, які вчиняються при реалізації правових актів прокуратури: протести — приносяться, подання і приписи — вносяться, постанови — виносяться, санкції — даються. Юридичне обгрунтування протесту міститься у відповідних нормах Закону «Про прокуратуру» (п. 1 частини другої ст. 20 і ст. 21).

Згідно зі ст. 21 Закону України «Про прокуратуру» протест прино­ ситься тільки прокурором і його заступником на акт, що суперечить закону. Він адресується органу, який видав цей акт, або у порядку підпорядкованості — вищестояшому органу. В аналогічний спосіб

1 Сухонос В. В. Організація і діяльність прокуратури в Україні. Історія і сучасність. — Суми, 2004. — С. 291.

567


Розділ 23


Дата добавления: 2018-11-24; просмотров: 150; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!