Аборт із затриманням мертвого плода в порожнині матки



 

Муміфікація плода (mumificatio) – під муміфікацією розуміють внутрішньо-утробне висихання мертвого плода. Воно наступає в тих випадках, коли збудливість матки залишається зниженою, в корі головногомозкузберігається домінанта вагітнос-ті, шийка матки буває закритою, порожнина матки вільна від мікрофлори (хоча муміфі-кація плода може зустрічатися при таких ідіопатичних абортах, як бруцельоз, паратиф та ін.). Вважають, що муміфікація плода з’язана з наявністю летального гена. Най-частіше буває муміфікація плода у корів та овець; у свиней вона може поєднуватись з нормальним розвитком інших плодів. Навколоплодові води поступово розсмоктують-ся, плодові оболонки прилягають

безпосередньо до плода, його тка-нини поступово обезводжуються, висихають, ущільнюються. Це супроводжується скороченням матки, яка щільно охоплює плід і деформує його (рис. 74). У тка-нинах плода можуть відкладатися солі вапна, перетворюючи його в кам’янисте тіло (петрифікація).

Зовні муміфікація не проявля-ється характерними клінічними

ознаками, муміфікований плід Рис.74. Муміфікований плід корови.

 

299


Розділ 9

 

 

може затримуватися в матці місяцями, а то й роками. В медицині описані випадки зберігання муміфікованого плода в порожнині матки 18 і навіть 45 років.

Дуже рідко муміфікований плід виводиться з порожнини матки аж по закінченні нормального строку вагітності. Звичайно ж він лежить у матці значно довше, а тоді по-чинаються потуги, що виганяють його назовні. Характерно, що виведення плода відбу-вається в період тічки у тварин, причому він часто застряває у шийці матки або в піхві. У дрібних жуйних тварин при двійнях і у багатоплідних тварин муміфікований

плід звичайно виводиться в процесі родів разом з нормально розвиненими плодами. Діагноз. При ректальному дослідженні виявляють твердий утвір у матці і відсут-

ність флуктуації в ній. Крім того, при пальпації середньої маткової артерії не відчува-ється специфічного для вагітності дзюрчання крові.

У дрібних жуйних тварин при наявності муміфікованого плода його неважко ви-явити у вигляді твердого тіла при пальпації черевних стінок.

Лікування. Необхідно видалити муміфікований плід з матки. Для цього рекомен-дується спочатку викликати відкриття шийки матки і розсмоктування жовтого тіла (у корів) введеняям естрофану, а на 2–3-й день окситоцину. Якщо цим способом не вдасться викликати виведення муміфікованого плода, то приступають до механічного відкривання каналу шийки матки. Для цього проводять місцеве знеболення шийки матки круговим введенням 1 %-го розчину лідокаїну, потім свердловим рухом пальця намагаються трохи відкрити канал шийки матки, а далі вводять у нього два чи три пальці. Коли шийка матки трохи розкриється, вливають слизовий відвар або олію у порожнину матки і витягають плід.

Мацерація плода (maceratio) під мацерацією розуміють процес ферментативно-го розплавлення м’яких тканин мертвого плода в порожнині матки. Зустрічається ма-церація у свиней, корів, рідше в інших тварин. Ферментативний процес розплавлення розпочинається з навколоплодових оболонок або ж внутрішніх органів. При цьому м’я-кі тканини плода перетворюються на кашкоподібну рідку масу, в якій плавають окремі кісточки плода. Вони можуть періодично виділятися, особливо під час тічки (рис. 75).

В окремих випадках часткова мацерація поєднується з муміфікацією, вона може також ускладнюватись запаленням матки, всіх її шарів, геть аж до периферії з попа-данням вмістимого в черевну порожнину чи назовні.

Симптоми. У тварини можна спостерігати сильні потуги, в результаті чого з ста-тевої щілини виділяється коричнева напіврідка маса з домішкою тканин. Надалі під час потуг з статевої щілини іноді виділяються окремі кісточки плода. Процес мацера-ції плода звичайно дуже відбивається на стані тварини. У неї знижується апетит, може підвищуватися температура тіла, спостерігається прогресивне схуднення.

Перебіг. У деяких випадках мацеровані частини тіла плода протягом кількох тиж-нів виділяються назовні, і після цілковитого вигнання їх тварина поступово одужує. Частіше при наявності запалення слизової оболонки матки воно поширюється на тов-щу матки і уражає м’язовий, серозний шари і навіть зв’язки матки. У цих випадках може розвинутись злипливий перитоніт із утворенням абсцесів, які можуть прорива-

 


Патологія вагітності

 

 

тися назовні з виділенням гною. Після звільнення матки від гною може настати одужання або роз-вивається хронічний ендометрит чи піометра. У кобил, як правило, при мацерації плода настає смерть від перитоніту.

Діагноз можна поставити на основі внутрішнього дослі-


дження. Під час ректального до-слідження виявляють затверділу матку, у якій можна промацати окремі частини плода і обмежену флуктуацію. При вагінальному ж дослідженні виявляють слизово-


 

Рис. 75. Кістки мацерованого плода (фото з праці І. П. Заянчковського).


 

брудне витікання, що виділяється з каналу шийки матки, а іноді окремі кістки плода, що застряли в шийці або в піхві.

Лікування. Полягає у видаленні з матки вмісту з наступною дезінфекцією стате-вих шляхів.

Гнильний розпад чи емфізема плода (emphysema fetus s.putrescentia) – вини-кає в тих випадках, коли в тканини мертвого і затриманого в порожнині матки плода проникає гнильна анаеробна мікрофлора (через шийку матки або ж з кров’ю). Труп плода швидко починає розкладатися з накопиченням в його рихлій сполучній тканині газів сірководню, водню, аміаку, азоту, вуглекислоти та інших продуктів розкладу.

Розкладання плода з утворенням газів відбувається так швидко, особливо влітку, що вже через добу після проникнення мікроорганізмів плід дуже збільшується і, коли доторкатися до поверхні його, відчувається крепітація, а при перфорації (порушенні цілості м’яких частин) відчувається смердючий запах.

Плід значно збільшується воб’ємі, його контури розгладжуються івін стає мішко-подібним. Це приводить до сильного розтягнення, і навіть розривів матки.

Загальний стан самки погіршується внаслідок інтоксикації, температура тіла під-вищується, пульс та дихання стають частішими, апетит відсутній. Самка тужиться, з її вульви виділяється коричнева рідина з огидним запахом, а інколи й клаптики роз-кладених плодових оболонок.

Перебіг. Плід дуже збільшується в об’ємі, тому стінки матки дуже розтягуються і через це втрачають свою скоротну здатність. Доводиться завжди вдаватися до насиль-ного витягання плода з порожнини матки, що іноді не вдається навіть з допомогою фетотомії (розтину плода на частини). Треба відзначити, що небезпека септичного зараження роділлі буває дуже велика навіть після швидкого витягання плода. Нерідко раптовий розрив матки спричиняє смерть тварини.

Прогноз. Обережний, в застарілих процесах гниття – несприятливий.

 

 


Розділ 9

 

 

Лікування. Насамперед, треба ввести впорожнину матки розчин фурациліну 1: 5000 на слизовому відварі льону або рису 5–6 літрів. Насильно витягати плід починають піс-ля того, як переконаються в правильності положення, позиції і членорозміщення плода. Якщо великий об’єм плода не дає можливості витягнути його з матки, то приступають до розтину плода на частини. Іноді зменшення плода можна досягти, зробивши довгі розрізи його шкіри, щоб випустити газ з підшкірної клітковини і розрізати черевну стінку плода з наступним витяганням внутрішніх органів. Після витягування плода вводять у матку холодний в’яжучий розчин, який потім видаляють через сифон. Для скорочення матки протягом кількохднів застосовують пітуїтрин або окситоцин (корові, кобилі – 5–10 мл, свині – 2 мл, козі і вівці – 1 мл, суці – 0,5–1 мл, кішці – 0,2–0,5 мл).

Витягаючи емфізематозний плід, акушерові треба пильнувати, щоб самому не за-разитися. Перед наданням допомоги треба старанно протерти руки спиртом з таніном і втерти в шкіру вазелін або несолений смалець. Подряпини і садна слід змазати спир-товим розчином йоду і залити колодієм. Після надання допомоги руки добре миють і дезінфікують. Краще допомогу надавати в акушерських рукавицях.

Якщо у свині, суки чи кішки не вдалося витягти плід через родові шляхи, то при-ступають до лапаротомії з наступною ампутацією матки.

 

 

Незаразні аборти

 

Причини незаразного аборту дуже різноманітні:

 

Ø неправильна годівля (аліментарні аборти), що обумовлює виснаження або ожиріння вагітної тварини і порушує нормальне живлення плода і, отже, може спри-чинитися до аборту;

Ø аборт може бути наслідком нестачі в кормовому раціоні мінеральних речовин (кальцію, фосфору, йоду та ін.). Так, коли в кормовому раціоні не вистачає кальцію, порушується розвиток і ріст плода, стан вегетативної нервової системи тварин, не-стача мінеральних речовин в кормовому раціоні негативно позначається на розвитку мозку; при дефіциті йоду порушується діяльність залоз внутрішньої секреції плода. Особливо чутливі до нестачі йоду кози, це викликає у них переривання вагітності, причому у плодів виявляють в таких випадках різко виражену гіперплазію щитовид-ної залози. Подібне явище спостерігається в місцевостях, де вода містить недостатню кількість йоду;

Ø аліментарні аборти спостерігаються і при випасанні тварин на пасовищах, укритих інеєм, при різкому переході від стійлового утримання до пасовищного та від пасовищного до стійлового, бо при цьому порушується діяльність травного тракту, що і сприяє виникненню скоротливої діяльності матки. Описані аборти у свиней, що випасалися у дубових лісах і поїдали у великій кількості нестиглі жолуді, що проле-жали довго на землі;

Ø неправильна експлуатація тварин. Важка робота тривалий час, вузькі хомути спричиняються до недостатності кисню в організмі кобили і до порушення нормаль-ної подачі його плодові;

 


Патологія вагітності

 

 

Ø особливо небезпечними для життя плода є загальні захворювання матері, які супроводжуються збудливістю нервової системи, значним підвищенням температури, утрудненим диханням і якісною зміною складу крові (епілепсія, менінгіт, плеврит та ін.); Ø патологічні зміни або недостатній розвиток матки. Сполучнотканинні переро-дження слизової оболонки з утворенням рубцевих стягувань у матці, зрощення матки

з навколишніми тканинами бувають причиною так званого звичного аборту;

 

Ø загибель плода може виникати також на ґрунті розладів кровообігу. Холодні обмивання, купання у холодній воді, протяги і великі кровопускання сприяють спо-вільненню циркуляції крові в черевних органах і, зокрема, в статевих органах, від чого може статися різке порушення живлення плода і його загибель.

Ø у багатоплідних тварин окремі плоди можуть загинути внаслідок порушення живлення через недостатній прилив крові.

Слід мати на увазі, що такий стан тварини, як переляк, надмірна лютість, про-являючи психічний афект, можуть також спричинятися до аборту. Це спостерігається нерідко у кобил і сук, причому смерть плода в подібних випадках настає через 3–5 днів після згаданого впливу на вагітну тварину.

 

 


Дата добавления: 2016-01-04; просмотров: 28; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!