Ідіопатичні незаразні аборти



 

Водянка плодових оболонок (hydrops placentae fetalis) – скупчення великої кіль-кості рідини в порожнині плодових міхурів та алантоїсу.

Причини остаточно не з’ясовані. Вважають, що ними є розлади кровообігу в ор-ганізмі матері та плода, як наслідок захворювань серця, нирок, печінки, скручування пуповини чи ділянок плодових оболонок. Оскільки це захворювання зустрічається частіше при двійневій вагітності, ніж при одноплідній, то зрозуміло, що істотним ідіопатичним фактором хвороби є підвищення навантаження на органи кровообігу та виділення. Не можна також виключати роль порушень обміну речовин в етіології цього захворювання.

Симптоми. У хворої тварини сильно збільшується об’єм живота, він стає бочко-подібним. Тварина стоїть з широко розставленими кінцівками і не лягає. Дихання і пульс у неї прискорені, апетит ослаблений, часті дефекація та сечовиділення, слизові оболонки застійно гіперемовані. При ректальному дослідженні промацується матка у вигляді сильно розтягненого міхура з тонкими напруженими стінками. Плід не про-мацується. Кількість рідини у плодових міхурах може досягти до 150–100 літрів (при нормі 10–15 літрів).

Прогноз. Хвороба може закінчитися розривом матки та загибеллю плода від ас-фіксії. Якщо ж плід доношується, то він буває настільки ослабленим, що гине під час родів або ж в перші дні після них. Роди бувають затяжними внаслідок атонії матки та слабкості черевного пресу.

Лікування. Суха дієта протягом вагітності, з моціоном, малими дозами послаблю-ючих і допомога під час родів з наступним виділенням посліду.

 

 


Розділ 9

 

 

Набряк плодових оболонок (oedema placentae) зустрічається самостійно або в поєднанні з водянкою оболонок, як результат розладу плацентарного кровообігу, інфекцій. Застійні явища у навколоплодових оболонках викликають просочування їх транссудатом, вони стають драглистими, згрубілими (10 см і більше, і масою до 75 кг). Розлади кровообігу внаслідок ущемлення судин приводять до порушення жив-лення плода.

Маловоддя (oligohydramnion) – різке зменшення кількості навколоплодових вод, обумовлене, очевидно розладами кровообігу, переродженням епітелію водної оболон-ки чи навіть розривами амніона з витіканням води. При маловодді порушується нор-мальний розвиток плода і він деформується під впливом скорочень матки. Якщо плід не гине і доношується, то наступають “сухі” роди з травмами родових шляхів.

Водянка плода (hydrops placentae) – скупчення серозної рідини в тканинах і по-рожнинах плода (голова, черевній, грудній порожнині) чи у всіх порожнинах (загаль-на водянка). Вагітність звичайно переривається.

Плід під кінець вагітності збільшується в 2–3 рази, його маса досягає 70–80 кг. Якщо вагітність не переривається, то під час родів плід витягують із застосуванням сили та фетотомії.

 

 

Патологія плаценти

 

Патологічні процеси у плаценті найчастіше захоплюють ворсинки хоріону. Залеж-но від ступеня цих змін вагітність може перериватися на різних стадіях внаслідок по-рушення взаємозв’язку материнської та плодової плацент. Якщо ж ці ураження неве-ликі, то плід може доношуватись. В окремих випадках видозмінені плодові оболонки можуть залишатися у матці до кінця вагітності і виділятися в зміненому стані.

Залежно від причин, патологія плаценти може проявлятися по-різному. Так, у ко-бил, корів і собак може зустрічатися міхурцевий занос – розростання та перетворен-ня ворсинок хоріону у міхурці розміром від просяного зерна і до величини лісового горіха і більше. Виноградоподібні скупчення таких міхурців, заповнених слизистою рідиною, можуть вкривати окремі ділянки хоріону чи ж всю його поверхню.

Ворсинчастий занос (mola villosa) проявляється гіпертрофією та гіперплазією ворсин, які досягають розміру до 2 см, можуть бути твердими, фіброзними.

М’ясний занос (mola carnosa) виникає як наслідок організації мертвого плодо-вого міхура чи не відділених плодових оболонок, згустків крові після внутрішньо-маткової кровотечі. Вони нагадують кулясте чи овальне тіло із сполучнотканинною та м’язовою основою.

Дифузна плацента (placenta diffusa) – це розростання ворсин на всій поверхні чи великій ділянці плодової плаценти у корів.

Додаткові плаценти (placenta accessoria) – поява додаткових карункулів і котиле-донів на материнській та плодовій плаценті у корів.

Відсутність та недорозвиток ворсин хоріону (villi immaturus et rudimentarius), що зустрічається у кобил та корів із перетворенням його в гладкі, блискучі зони (рис. 76).

 

 


Патологія вагітності

 

 

Білий інфаркт плацен-

 

ти (infarctus placentae alb- 1

 

us) – (зустрічається у корів

та кіз) – характеризується 3

 

втратою плацентою ворси-нок і перетворенням їх у гомогенні світло-жовтого або темно-жовтого кольору бляшки.

Короткий пупковий 4 2

 


канатик (funiculis umbilica-lis brevis) зустрічається зви-чайно з іншими аномаліями плода і може обумовлювати неправильні його позиції, викривлення його хребта, порушення динаміки скоро-


 

 

Рис. 76. Недорозвинені плаценти на хоріоні корови (за К. С. Суботіною):

1 – ділянка хоріону з рога-плодовмістиліщ; 2 – ділянка хоріону з вільно-го рога з недорозвиненими плацентами; 3 – ділянка хоріону з тіла матки;

4 – плодові плаценти.


 

чень матки і аж до розриву та асфіксії плода.

 

Довга пуповина (funiculis umbilicalis longus) може обмотуватись навколо окремих частин плода, призводячи до їх ампутації або ж ущімлення самої пуповини. Якщо видовжений пупковий канатик виявиться під час родів попереду плода, то він може ущемитись і викликати асфіксію плода.

Запалення плодових оболонок (inflammatio placentae) виникає одночасно із за-паленням слизової оболонки матки і може перебігати у катаральній, фібринозній, ге-морагічній, гнійній та гангренозній формі. Причинами його бувають – патогенна дія інфекції чи інвазії, травми або ж загострення хронічних ендометритів.

Ексудат, що нагромаджується при цьому між плодовою та материнською плацен-тами, розшаровує їх чи, навпаки, викликає утворення спайок або ж, нарешті, обумов-лює гнійний розпад плаценти; з шийки матки у таких випадках періодично виділя-ється ексудат. Патологічний процес може перейти з оболонок на плід, обумовлюючи його смерть.


Дата добавления: 2016-01-04; просмотров: 108; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!