Кровотеча з матки (metrorrhagia)



 

Маткова кровотеча спостерігається у всіх свійських тварин, найчастіше – у корів і кобил, у другій половині вагітності при пошкодженні судин хоріону, слизової обо-

 


Розділ 9

 

 

лонки матки або ж одночасно і кровоносної системи плода і матері; вона може бути артеріальною, венозною чи капілярною.

Причинами кровотечі можуть бути травми в ділянці живота, струси тіла при па-дінні, патогенні впливи інфекції чи інвазії, розлади функції ендокринної системи (по-ява тічки під час вагітності), ендометрит і т. п.

Симптоми. Незначні кровотечі тривалий час можуть залишатися прихованими і на місці крововиливу наступає часткове відшарування дитячої плаценти і кров зсі-дається. При значних кровотечах частина крові може витікати через шийку в піхву і виділятися постійно або періодично із статевих шляхів. Крім того, значні кровотечі супроводжуються неспокійною поведінкою тварини, вона переступає задніми кінців-ками, оглядається на живіт, натужується. В неї можуть спостерігатися ознаки загаль-ної анемії – блідість слизових оболонок, загальна слабкість, тремтіння м’язів.

Діагноз. Для постановки діагнозу слід переконатися, що кров виділяється з матки, а не з піхви. Для цього проводять вагінальне дослідження з піхвовим дзеркалом і на-магаються простежити за виділенням крові. При піхвовій кровотечі кров звичайно в ній не затримується, а виділяється назовні, тоді як при кровотечі з матки в піхві ви-являються згустки крові.

Прогноз. Якщо кров вилилась у порожнину матки в невеликій кількості, то це яви-ще може не порушити нормального перебігу вагітності. Частіше ж спостерігається аборт, бо кров, скупчуючись у порожнині матки, відокремлює судинну оболонку від слизової оболонки матки. Не виключена можливість і такого великого крововиливу у порожнину матки, в результаті якого тварина може загинути, тому прогноз – сумнів-ний і залежить від ступеня кровотечі. У коней та свиней скупчення крові між дитячою та материнською плацентами може привести до розшарування їх, тоді як у тварин з котиледонною плацентою навіть значні крововиливи можуть не порушити плацен-тарного зв’язку. Згустки крові з часом частково розсмоктуються, а частково перетво-рюються в матковий пісок (обвапновуються).

Лікування зводиться перш за все до припинення кровотечі. З цією метою тварині створюють цілковитий спокій; ставлять її так, щоб задня частина тулуба була вище від передньої; кладуть холодні компреси (мішечки зі снігом чи льодом) на поперек; роблять відволікаючі втирання подразнюючих мазей в ділянці грудей чи передніх кінцівок. Добрі наслідки дає внутрішньовенне введення кальцію хлориду (корові 150 мл 10 %-го розчину), підшкірне введення адреналіну (1:1000 великим тваринам 5–10 мл, дрібним жуйним і свиням – 0,5–0,8 мл).

При появі ознак гострої анемії застосовують переливання крові, або внутрішньо-венне введення ізотонічного розчину (великим тваринам 200–500 мл).

Якщо сильна кровотеча загрожує життю тварини, то можна зробити штучний аборт – розкрити шийку матки і витягнути плід з наступним введенням в порожнину матки в’яжучих розчинів (наприклад 3 %-й розчин галуну та кусочків льоду) або ж підшкірними ін’єкціями пітуїтрину (6–8 мл).

 

 


Патологія вагітності

 

 

9.2. Набряки вагітних тварин (oedema gravidarum)

 

Під набряком вагітних тварин розуміють скупчення транссудату в шкірі та під-шкірній клітковині тазових кінцівок та нижньої черевної стінки з явищами венозного застою. Від фізіологічного набряку – одного з передвісників родів – він відрізняється часом та причиною виникнення.

Причини. Схильність до набряків розвивається у тварин у зв’язку із збільшенням об’єму циркулюючої крові при зростанні проникності судин, зрушеннях водного та мінерального обмінів, що призводить до підвищеного вмісту рідини в тканинах. Це особливо відчувається у тварин з хворобами серця, печінки, нирок. Сприяють виник-ненню захворювання згодовування великої кількості соковитих кормів, мінеральне голодування та відсутність моціону.

Симптоми. В ділянці вим’я, зовнішніх статевих органів, нижньої стінки живо-та, підгрудка, кінцівок, молочної залози з’являються безболісні, холодні, обмежені чи розлиті набряки. При сильних набряках шкіри нижньої стінки живота молочна залоза опускається до рівня скакальних суглобів. Іноді набряк може поширитись на статеві губи, промежину, а спереду – на підгрудок. При натисканні пальцем набряклої ткани-ни на ній залишається заглибина.

Прогноз звичайно сприятливий. При поліпшенні умов утримання тварин набряки зникають або ж дальший розвиток їх припиняється; набряк також зникає після родів. Проте при ранніх набряках, особливо у тварин з хворобами серця, нирок прогноз повинен бути обережний. Перетискання транссудатом судин обумовлює порушення циркуляції крові і зниження резистентності тканин. Незначні травми в таких випад-ках, банальна мікрофлора, сприяють переходу набряку в запальний процес, можуть розвиватися некрози значних ділянок шкіри.

Лікування – симптоматичне. Виключають з раціону соковиті корми, обмежують водопій. Призначають регулярний помірний моціон та масаж набряклих ділянок тіла з втиранням камфорної олії.

Профілактика захворювання складається з таких заходів: – раціональна годівля вагітних тварин;

– активний моціон (активізує крово- і лімфообіг);

 

– чистка та обмивання шкірних покривів, що і служить одночасно масажем.

 

 


Дата добавления: 2016-01-04; просмотров: 26; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!