Характеристика основних форм дитячої праці, спільна праця з дорослим, доручення, чергування, колективна праця. Методика організація та керівництво працею дітей дошкільного віку.



Трудове виховання — цілеспрямований процес формування у дітей трудових навичок і вмінь, поваги до праці дорослих, звички до трудової діяльності.Його завдання полягає у формуванні в дітей стійких переконань, що праця є життєвою необхідністю. Трудове виховання дітей дошкільного віку передбачає привчання їх до самообслуговування, елементарних трудових дій, ручної і господарської праці. Навіть найпростіший результат трудових зусиль дитини (вимитий посуд, прибрана кімната тощо) сприяє самоусвідомленню дитини, вселяє їй впевненість у собі, прагнення випробувати себе у нових видах діяльності.

Розрізняють 4 основних види дитячої праці: 1 самообслуговування 2 господарсько-побутова праця 3 праця в природі 4 ручна(художня) праця.

Основними формами організації праці дітей дошк. Віку є: - доручення, - чергування, - колективна праця,- спільна праця з дорослим. Доручення – це завдання яке вихователь епізодично дає одному дошкільнику враховуючи їх вікові особл., досвід.

Чергування – організація праці, що передбачає обов’язкове виконання дитиною роботи спрямованої на обслуговування колективу.

Колективна праця – це праця яка має спільну мету, чіткий розподіл обов’язків між собою. Етапи та методика керівництва колект. Працею: 1. Розподіл роботи між учасниками 2. Постановка мети. 3мотивація 4визначеня обсягу спільної роботи 5 визначення завдань для ланок 6 розподіл завдань між ланками 7 виконання завдань 8 обговорення результатів 9оцінка спрямованості роботи 10 оцінка взаємовідносин.

Методика проведення чергувань: 1 призначеня чергових, 2 розподіл обов’язків чергових

Феномен праці діти відкривають для себе, спостерігаючи за тим, як працюють дорослі. Це породжує у них бажання наслідувати старших, брати участь у їхній діяльності.

Із працею дорослих діти ознайомлюються у процесі демонстрації різних видів праці, пояснення їх значення (спеціально організовані спостереження, бесіди, екскурсії), а також під час безпосередньої організації спільної діяльності дорослих і дітей.Під час ознайомлення дітей молодшого і середнього дошкільного віку з працею дорослих їхню увагу зосереджують на простих трудових діях, спрямованість яких зрозуміла для них (праця вихователя і його помічника, кухаря, лікаря та ін.). Вихователь повинен максимально використовувати приклад трудової поведінки працівників дитячого садка. Однак лише спостереження не достатньо, оскільки дітям важко усвідомити зв´язок праці дорослих із власною поведінкою. Тому необхідно залучати їх до трудового процесу, використовуючи посильні доручення й елементарне співробітництво.

Ознайомленню дітей із працею дорослих сприяють спостереження та екскурсії. Для молодших дошкільників з цією метою організовують екскурсії по дитячому садку, для старших дітей — походи за його межі (до магазину, перукарні, бібліотеки тощо). Добираючи види праці для спостереження, необхідно враховувати їх виховну цінність, доступність змісту для розуміння, ймовірність виникнення у дітей бажання наслідувати трудову поведінку дорослих. Ефективними є повторні спостереження, які забезпечують формування чітких знань про результати і значущість праці.

 


Дата добавления: 2016-01-03; просмотров: 13; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!