Формування уявлень про час у дошкільників. Зміст уявлень про час і уявлення себе в часі у Базовому компоненті дошкільної освіти в Україні.



Час - це філософська категорія. Це форма існування матерії. Час характеризується тривалістю, швидкістю перебігу, порядком слідування (зима, весна, літо, осінь), частотою повторень (понеділок,вівторок,середа...), ритмом. Особливості часу: плинність, неперервність, необоротний.

Наукові дослідження з формування часових уявлень проводили такі вчені як — Т.Д.Ріхтерман і О.Фунтикова,Блехер.

Для дошкільників день - як рік, а рік - вічність — сказав Сухомлинський.

Перші 20 років - найдовша половина життя—Роберт Саутті.

Формування часових уявлень допомагає виховувати у дітей такі якості як: цілеспрямованість, організованість, зібраність, точність.

З раннього віку формуємо вміння розрізняти і називати відрізки доби:ранок,день, вечір, ніч. А також часові відношення: вчора, сьогодні, завтра.

В II мол. групі діти мають знати частини доби.

В сер. групі треба знати послідовність подій (вчора. сьогодні, завтра), треба розрізняти поняття - потім, давно, тепер, раніше та правильно вживати ці слова.

В старшому дошк. віці діти мають знати дні тижня (послідовно їх називати), назви місяців, співвідносити одиниці часу (тиждень - це сім днів,3 місяці - це пора року). Сформувати поняття - рік. Ознайомлювати з календарем та вчити ним користуватися. Вчити визначати час за годинником.

При ознайомленні дітей з часом вихователі користуються такими методами:

1.систематичні спостереження за сезонними змінами в природі і за діяльністю дорослих і дітей у різні частини доби.

2.пояснення. особливо що таке - вчора, сьогодні, завтра використовуючи ілюстративний матеріал пояснити: понеділок - по неділі,середа - середина, четвер - четвертий, неділя - не до діла.

3. Дидактичні ігри: «Коли це буває», «День, ніч» — сер. група.

«Буває — не буває», «Пори року», «Тиждень шикуйсь»(дітям даємо медальки з цифрами від 1 до 7. Називаємо день тижня,а діти шикуються)

4. ілюстративний матеріал(картинки зими, весни), використовуємо художні твори: В.Скуратівський «Місяцелік». Петров «Від зими і до зими». М.Підгірянка «Співанки про місяці». С.Я.Маршак «Круглий год». Н.Л.Забіла «Дванадцять місяців». Л.Пшенична «Робочий тиждень»

Вранці ми із добрим ділом

Привітали понеділок.

Ніченька минула скоро.

Трудовий Іде вівторок.

Спритна, вміла, молода Вже настала середа.

Йде четверт ий день тепер. Називається четвер.

Діло добре ладиться,

Як настала п'ятниця.

Вдома скрізь кипить робота. Як почався день — субота.

А субота з хлібом. сіллю Привела сестру - неділю.

Ось і тижневі кінець.

Хто трудився - молодець.


Дата добавления: 2016-01-03; просмотров: 15; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!