Моделі видової структури міжнародних відносин



Відповідно до цього виділяють наступні види міжнародних відносин, кожен з яких має власні структуру, функції, процес розвитку:

1. Політичні — грають головну роль в ієрархії видів міжнародних відносин, оскільки синтезують, детермінують всі інші види відносин. Політичні стосунки знаходять своє вираження в реальній політичній діяльності елементів політичної системи держави. Якщо виходити з того, що політика об’єднує діяльність людей у галузях економіки, соціальних відносинах, культурі, освіті, науці і т. д., то можна зробити висновок, що політичні відносини інтегрують усі інші їхні види, кожен з яких виступає як поодиноке явище. Політика узагальнює будь-які види людської діяльності, оскільки суб’єкти у міжнародних відносинах завжди користуються політичними засобами. Цей погляд поширений насамперед у політичних науках, зокрема у працях Я. П’єтрася, А. Камінського та інших політологів.

2. Економічні і науково-технічні. У сучасних умовах ці два види міжнародних відносин практично невідокремлені, і, крім цього, не можуть існувати окремо від політичних відносин. Зовнішня політика спрямована, як правило, на захист економічних стосунків, що впливають на формування світового ринку, міжнародного розділення праці. Стан економічних стосунків багато в чому визначається рівнем розвитку виробництва і продуктивних сил держав, різними моделями економіки, наявністю природних ресурсів та іншими чинниками.

3. Ідеологічні відносини — відносно самостійна частина політичних відносин. Роль і значення ідеологічних відносин змінюється залежно від зміни ролі ідеології в суспільстві. Але просліджується загальна тенденція — до зростання ролі ідеології, а отже, і ідеологічних відносин.

4. Міжнародно-правові відносини передбачають регулювання взаємин учасників міжнародного спілкування правовими нормами і правилами, про які ці учасники домовилися. Міжнародно-правовий механізм дозволяє учасникам захистити свої інтереси, розвивати відносини, запобігати конфліктам, вирішувати спірні питання, підтримувати мир і безпеку на користь всіх народів.

5. Військово-стратегічні стосунки, до яких відноситься досить широка сфера специфічних суспільних, міжнародних стосунків, так або інакше пов’язаних з прямим або опосередкованим створенням, нарощуванням, перерозподілом військової сили. Створення ядерної зброї радикально змінило характер, масштаби та інтенсивність військово-політичних стосунків держав: союзницькі, конфронтаційні, коопераційно-конфронтаційні.

6. Культурні відносини, в основі яких лежать процеси інтернаціоналізації суспільного життя, взаємопроникнення і збагачення культур, систем освіти, бурхливий розвиток засобів масової інформації. Загалом, основне значення в їхньому розвитку мають неурядові організації.

Логічно також стверджувати, що в будь-якій сфері міжнародних відносин існують досить виразні особливості та закономірності, а тому досить часто виникає невідповідність між політичними, економічними, культурними або будь-якими іншими інтересами і цілями держав.


 

Інша класифікація видів міжнародних відносин:

1. За сферами суспільного життя — економічні, політичні, воєнно-стратегічні, культурні, ідеологічні;

2. На основі взаємодіючих суб’єктів — міждержавні, міжпартійні, відносини між різними неурядовими асоціаціями, приватні тощо.


Дата добавления: 2016-01-03; просмотров: 23; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!