Видова структура міжнародних відносин



Міжнародні відносини є особливим видом суспільних відносин і сьогодні розглядаються як система міждержавних і недержавних взаємодій у глобальному, регіональному масштабі або на рівні двосторонніх відносин. Метою таких взаємодій і відповідно метою міжнародних відносин є створення сприятливих умов для функціонування і розвитку суб’єктів взаємодії (суб’єктів міжнародних відносин). Міжнародні відносини носять об’єктивний характер. Для повного уявлення про систему міжнародних відносин необхідно виділити їхні види. Відомий французький дослідник М. Мерль запропонував «критерій локалізації». Відповідно до цього критерію, специфіка міжнародних відносин визначається як «сукупність угод або потоків, які перетинають кордони, або ж мають тенденцію до перетинання кордонів». Виходячи з факту поділу світу на держави, що зберігають суверенітет над своїми територіальними межами, таке розуміння дозволяє як враховувати особливості кожного етапу в розвитку міжнародних відносин, так і не зводити їх до міждержавних взаємодій. Відносини між великими державами та іншими державами не є однозначно анархічними, оскільки залежать в основному від волі великих держав.

Американський політолог К. Уолтц виділив три основних принципи структури міжнародних відносин («структурна тріада»). По-перше, держави насамперед керуються мотивом виживання. По-друге, учасниками міжнародних відносин залишаються лише держави, так як інші актори не наздогнали і не перегнали провідні держави за наявністю повноважень і владних можливостей. По-третє, держави неоднорідні і відрізняються можливостями та потенціалом.

Видова структура міжнародних відносин охоплює ряд специфічних взаємодій між їх учасниками, кожна з яких пов’язана з окремою, відносно відмежованою від інших сферою діяльності людей. Узагальнюючи висловлені в цьому відношенні в науковій літературі позиції, можна говорити про різні типи, види, рівні і стани міжнародних відносин. Серед видів міжнародних відносин традиційно виокремлюють зовнішньополітичні та зовнішньоекономічні, а починаючи з другої половини 20 ст., також відносини у сфері культури та інформації.

Найважливіші поняття видової структури міжнародних відносин широко застосовуються як у спеціальній, так і в загальній літературі, незважаючи на те, що їхнє трактування має доволі розмитий характер, а питання про співвідношення видів — фактично не вирішене.

Проблеми ієрархічного ранжування видів

Істотною проблемою наукового розуміння співвідношень видів міжнародних відносин є досить поширене ототожнення зовнішньополітичних відносин з міжнародними. У сучасній теорії міжнародних відносин зовнішньополітичні відносини між державами переважно ставлять на вершину ієрархії, враховуючи ідею узагальнюючого характеру політики. Час, специфіка і рамки політичних відносин визначені науковцями досить чітко, але стосовно їхніх характеристик та особливостей досі продовжується гостра полеміка.

Міжнародні відносини розгортаються й існують на різних масштабних рівнях (по вертикалі) і проявляються на різних групових рівнях (по горизонталі).

1. По вертикалі ― масштабні рівні:

· глобальні міжнародні відносини ― це відносини між системами держав, найбільшими державами; такі відображають світовий політичний процес в цілому.

· регіональні (субрегіональні) відносини ― це відносини між державами певного політичного регіону у всіх галузях життєдіяльності суспільства, що мають більш конкретні прояви і що носять багатосторонній характер.

· відносини у рамках конкретної міжнародно-політичної ситуації можуть бути досить різноманітними, але завжди носять конкретно-історичний характер. Вони включають в себе різні типи відносин і можуть втягувати у свою сферу кілька держав, зацікавлених в тому чи іншому вирішенні ситуації, що склалася. У міру подолання даної ситуації розпадаються і сформовані відносини.

2. По горизонталі ― групові рівні:

· групові (коаліційні, міжкоаліційні) відносини реалізуються через взаємини груп держав, міжнародних організацій і т.д.

· двосторонні відносини — найбільш поширена форма міжнародних відносин між державами і організаціями.

Для кожного з цих рівнів у системі міжнародних відносин характерна наявність спільних рис і специфічних відмінностей, які підпорядковуються загальним та окремим закономірностям. Тут доцільно виділити відносини всередині одного рівня і відносини між різними рівнями по вертикалі і по горизонталі, накладаючи їх один на одного.


Дата добавления: 2016-01-03; просмотров: 121; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!