Рекомендації щодо складання іспиту. 6 страница



A. * про-іРНК

B. іРНК

C. тРНК

D. рРНК

E. мРНК

46. ДНК людини та всіх евкаріот містить екзони (інформативні ділянки) та інтрони (неінформативні фрагменти). В процесі дозрівання РНК відбувається вирізання інтронів і зшивання екзонів. Цей процес має назву:

A . * Процесинг

B . Репарація

C. Транскрипція

D. Термінація

E. Реплікація

47. Відомо, що інформацію про послідовність амінокислот у молекулі білка записано у вигляді послідовності чотирьох видів нуклеотидів у молекулі ДНК, причому різні амінокислоти кодуються різною кількістю триплетів – від одного до шести. Як називається така особливість генетичного коду?:

A. * Виродженість

B. Універсальність

C. Неперекриввння

D. Триплетність

E. Специфічність

48. Встановлено, що послідовність триплетів нуклеотидів точно відповідає послідовності амінокислотних залишків у поліпептидному ланцюзі. Як називається така особливість генетичного коду?:

A . * Колінеарність

B . Триплетність

C . Неперекривність

D . Виродженість

E . Універсальність

49. Одним з етапів синтезу білка є рекогніція. Першій триплет іРНК починається з триплету - УAУ. Який комплементарний триплет знаходиться в тРНК?

A. * АУА.

B. AАA.

C. ГУГ.

D. УГУ.

E. ЦУЦ.

50. В здоровій клітині слинної залози людини досліджуються процеси біосинтезу ферментів. Основним напрямком потоку інформації в цій клітці буде:

A. * ДНК > i-РНК > поліпептид.

B. i-РНК > поліпептид > ДНК.

C. т-РНК > i-РНК > ДНК > поліпептид.

D. ДНК > поліпептид > i-РНК.

E. Поліпептид > i-РНК > ДНК.

51. До рибосоми надійшла зріла і-РНК, у молекулі якої виявлено змістовні кодони. Ці кодони у процесі біосинтезу поліпептиду є сигналом:

A. * Приєднання певної амінокислоти.

B. З'єднання певних экзонів.

C. Початку транскрипції.

D. Закінчення транскрипції.

E. Приєднання РНК-синтетази.

52. Відбулось пошкодження структурного гена – ділянки молекули ДНК. Однак, це не призвело до заміни амінокислот у білку тому, що через деякий час, пошкодження було ліквідовано за допомогою специфічних ферментів. Це здатність ДНК до:

A. * Репарації.

B. Транскрипції.

C. Мутації.

D. Зворотньої транскрипції.

E. Реплікації.

53. У клітинах людини під дією ультрафіолетового випромінювання відбулося пошкодження молекули ДНК. Спрацювала система відновлення пошкодженої ділянки молекули ДНК за допомогою специфічного ферменту по непошкодженому ланцюгу. Це явище має назву:

A. * Репарація

B. Дуплікація

C. Реплікація

D. Ініціація

E. Термінація

54. РНК, що містить вірус СНІДу, проникла всередину лейкоцита з допомогою фермента ревертази спричинила в клітині синтез вірусної ДНК. В основі цього процесу лежить:

A. *Обратная транскрипция

B. Репрессия оперона

C. Обратная трансляция

D. Дерепрессия оперона

E. Конвариантная репликация

55. Згідно з моделлю подвійної спіралі ДНК, запропонованої Уотсоном і Кріком, було встановлено, що один із ланцюгів зберігається при реплікації, а інший синтезується комплементарно першому. Як називається цей спосіб реплікації?

A. *Напівконсервативний

B. Аналогічний

C. Ідентичний

D. Дисперсний

E. Консервативний

56. Внаслідку дії γ-випромінювання на послідовність нуклеотидів ДНК втрачені 2 нуклеотиди. Яка з перелічених видів мутацій відбулася в ланцюзі ДНК:

A. *Делеція

B. Дуплікація

C. Інверсія

D. Транслокація

E. Реплікація

57. Внаслідок впливу γ-випромінювання ділянка ланцюга ДНК повернулась на 180 градусів. Яка з перелічених видів мутацій відбулася в ланцюзі ДНК:

A. *Інверсія

B. Делеція

C. Дуплікація

D. Транслокація

E. Реплікація

58. При дослідженні хромосомного набору дівчинки з помітними психічними вадами виявлено вкорочення плеча 20-ої хромосоми. Як називається цей вид мутації

A. *Делеція

B. Дуплікація

C. Інверсія

D. Транслокація

E. Моносомія

59. У загальному вигляді генетичний апарат еукаріот являється таким: екзон – інтрон – екзон. Така структурно-функціональна організація гена зумовлює особливості транскрипції. Вкажіть, якою буде про-і- РНК відповідно до згаданої схеми?

A. *екзон-інтрон-екзон

B. екзон-екзон-інтрон

C. екзон-екзон

D. інтрон-екзон

E. екзон-інтрон

60. Під дією мутагену у гені змінився склад кількох триплетів, але, незважаючи на це, клітина продовжувала синтезувати той самий білок. З якою властивістю генетичного коду це може бути пов'язано?

A. *виродженістю

B. універсальністю

C. триплетністю

D. неперекриванням

E. колінеарністю

61. Трансплантологія вивчає проблеми пересадки органів и тканин. В экспериментальній лабораторії здійснена пересадка нирки від свині до теляти. Як називається такий вид трансплантації?

A. *Ксенотрансплантація

B. Аутотрансплантація

C. Аллотрансплантація

D. Эксплантація

E. Гомотрансплантація

62. У пациєнта після обширного опіку залишився дефект шкіри. Щоб закрити дефект на це місце хірурги перемістили шматок шкіри з іншої частини тіла того самого хворого. Який вид трансплантації був здійснений?

A. *Аутотрансплантація

B. Эксплантація

C. Аллотрансплантація

D. Ксенотрансплантація

E. Гомотрансплантація

6 3. Хворій людині з вродженою вадою серця проведено операцію по пересадці (трансплантації) цього органу. Через 24 години почався процес відторгнення донорського трансплантату. Що забезпечило цей процес?:

A. * Антитіла (імуноглобуліни)

B. Макрофаги

C. Тромбоцити

D. Т-лімфоцити-хелпери

E. Т-лімфоцити-супресори

64. В клітинах працівника в зоні ЧАЕС відбулася мутація на рівні молекули ДНК. Однак потім пошкоджена ділянка молекули ДНК відновила первинну будову за допомогою специфічного ферменту. У цьому випадку мала місце:

A * Репарація.

B Реплікація.

C Транскрипція.

D Зворотня транскрипція.

E Трансляція

65. Чоловік є носієм вірусу СНІДу, який відноситься до РНК-вмісних вірусів. В клітинах цієї людини відбувається синтез вірусної ДНК. Основою цього процесу є :

A * Зворотня транскрипція.

B Реплікація.

C Транскрипція.

D Репарація.

E Трансляція.

66. На електронній мікрофотографії науковець виявив структуру, утворену вісьмома молекулами білків і ділянкою молекули ДНК, що робить близько 1,75 обертів навколо них. Яку структуру виявив дослідник?

A * Нуклеосому

B Елементарну фібрилу

C Напівхроматиду

D Хроматиду

E Хромосому

 

Біологія клітини

1. При ревматизмі у хворої людини спостерігається руйнування та порушення функцій клітин хрящів. В цьому процесі приймає участь одна з клітинних органел, це:

A . *Лізосома.

B . Клітинний центр.

C . Мікротрубочки

D . Комплекс Гольджі.

E. Рибосома.

2. При вивченні фаз мітотичного циклу корінця цибулі знайдено клітину, в якій хромосоми лежать в екваторіальній площині, створюючи зірку. На якій стадії мітозу перебуває клітина?

A . *Метафази.

B . Профази.

C . Анафази.

D . Телофази.

E . Інтерфази.

3. Для лабораторних досліджень шпателем взято зішкріб слизової оболонки ротової порожнини. Проаналізуйте ймовірні стани цих клітин:

A . *Діляться мітотично та шляхом амітозу

B. Діляьтся тільки мітотично

C. Тільки збільшуються в розмірах

D. Діляться шляхом мейозу и амітозу

E. Діляться мітототичо і спостерігається політенія

4. На клітину подіяли колхіцином, що блокує “збирання” ахроматинового веретена. Які етапи мітотичного циклу будуть порушені?

A. *Анафаза

B. Профаза

C. Цитокінез

D. Передсинтетичний період інтерфази

E. Постсинтетичний період інтерфази

5. В органелі встановлена наявність власної білоксинтезуючої системи. Це органелла:

A. *Мітохондрії

B. Апарат Гольджі

C. Лізосоми

D. Вакуолі

E. Ендоплазматичний ретикулум

6. При поділу клітини досліднику вдалося спостерігати фазу, при якій були відсутні мембрана ядра, ядерце, центріолі знаходились на полюсах клітини. Хромосоми мали вигляд клубка ниток, які вільно розташовані у цитоплазмі. Для якої фази це характерно?

A. * Профази

B. Метафази

C. Анафази

D. Інтерфази

E. Телофази

7. Вивчаючи електронограми клітин печінки щура, студенти на одній з них побачили структури овальної форми, двомембранні, внутрішня мембрана яких утворює кристи. Назвіть ці органели.

A. *Мітохондрії

B. Ядро

C. Лізосоми

D. ЕПС

E. Пероксисоми

8. У діагностиці хромосомних хвороб з метою вивчення каріотипу на культуру клітин під час мітозу діють колхіцином – речовиною, яка блокує скорочення ниток веретена поділу. На якій фазі буде зупинений мітоз?

A. *Метафаза

B. Інтерфаза

C. Профаза

D. Телофаза

E. Анафаза

9. Вивчення каріотипу людини проводиться на стадії метафази. При цьому процес поділу клітин припинили за допомогою:

A. *Колхіцину.

B. Йоду.

C. Метанолу.

D. KCl.

E. Етанолу.

10. Проводиться каріотипування клітин здорової людини. В каріотипі знайдено дрібну акроцентричну непарну хромосому. Це може бути:

A. *Y-хромосома.

B. Х-хромосома.

C. Хромосома групи А.

D. Хромосома групи В.

E. Хромосам групи С.

11. Аналізується ідіограма каріотипу чоловічого організму. У диплоїдному наборі нормальної соматичної клітини виявлено пар гомологічних хромосом:

A . *22 пари.

B . 23 пари.

C . 24 пари.

D. 46 пар.

E. 44 пари.

12. Проводиться вивчення максимально спіралізованих хромосом каріотипу людини. При цьому процес поділу клітини припинили на стадії:

A. *Метафаза.

B. Профаза.

C. Інтерфаза.

D. Анафаза.

E. Тілофаза.

13. На практичному занятті студенти вивчали забарвлений мазок крові миші з фагоцитованими лейкоцитами бактеріями. Яка органела клітини завершує перетравлення цих бактерій?:

A. * Лізосоми

B. Мітохондрії

C. Гранулярна ендоплазматична сітка

D. Апарат Гольджі

E. Рибосоми

14. Мітотичний цикл є основним клітинним механізмом, який забезпечує розвиток організмів, регенерацію та розмноження. Це можливо, оскільки при такому механізмі відбувається:

A. * рівномірний розподіл хромосом

B. подвоєння хромосом

C. утворення поліплоїдних клітин

D. нерівномірний розподіл хромосом

E. зміна генетичної інформації

15. Відомо, що на одній молекулі і-РНК відбувається процес трансляції не однією, а одночасно декількома десятками рибосом. Це значно підвищує “продуктивність” трансляції в одиницю часу. Як називається цей комплекс рибосом?:

A. * Полісоми

B. Центросома

C. Діктіосома

D. Комплекс Гольджі

E. Лізосома

16. У хворого на гепато-церебральну дегенерацію при обстеженні виявлено порушення синтезу білка - церулоплазміну. З якими з перелічених органел пов’язаний цей дефект?

A. *Гранулярна ендоплазматична сітка

B. Агранулярна ендоплазматична сітка

C. Мітохондрії

D. Комплекс Гольджі

E. Лізосоми

17. Аналіз ідіограми каріотипу жінки дозволив встановити, що в Х–хромосомі центромера розташована майже посередині. Така хромосома має назву:

A. *Субметацентрична.

B. Субакроцентрична

C. Телоцентрична.

D. Акроцентрична.

E. Супутникова.

18. Експериментально (дією мутагенних факторів) у клітині порушено формування субодиниць рибосом. На якому метаболічному процесі це позначиться?

A . * Біосинтезі білка

B . Біосинтезі вуглеводів

C . Синтезі АТФ

D . Фотосинтезі

E . Біологічному окисненні

19. З метою одержання каріотипу людини на клітини в культурі тканини подіяли колхіцином – речовиною, яка блокує скорочення ниток веретена поділу. На якій стадії припиняється мітоз?

A . *Метафаза

B . Інтерфаза

C . Анафаза

D . Профаза

E . Телофаза

20. Транскрипція під час біосинтезу білка йде з ділянок еухроматину. Які зміни в цитоплазмі клітин виникають в разі зростання кількості еухроматину?

A. *Зростає кількість рибосом.

B. Зменшується кількість полісом.

C. Зростає частка агранулярної ендоплазматичної сітки.

D. Зростає активність лізосом.

E. Зменшується активність клітинного центру.

21. В поживне середовище, де вирощуються клітини тварин, добавили розчин амінокислоти лейцина з радіоактивною міткою. Через деякий час методом радіоавтографії виявили високу концентрацію міченої амінокислоти поблизу визначених органел. Цими органелами можуть бути:

A. *Рибосоми

B. Лізосоми

C. Клітинний центр

D. Апарат Гольджі

E. Агранулярна ендоплазматична сітка

22. Клітину лабораторної тварини піддали надмірному рентгенівському опроміненню. У результаті утворились білкові фрагменти в цитоплазмі. Який органоїд клітини візьме участь у

A. *Лізосоми

B. Комплекс Гольджі

C. Рибосоми

D. Ендоплазматичний ретикулум

E. Клітинний центр

23. В процесі обміну речовин беруть участь органели, які мають кулясту форму, розміри від 0.2 до 1 мкм. Їх утворення пов"язано з комплексом Гольджі. Вони відіграють суттєву роль в індивідуальному розвитку організму. Їх поділяють на групи, в залежності від вмісту і функцій. Пошкодження цих органел дуже шкідливе для клітини. Назвіть ці органели :

A. * лізосоми

B. рибосоми

C. ендоплазматичний ретикулум

D. мітохондрії

E. центросома

24. У клітин, які здатні до поділу, відбуваються процеси росту, формування органел, їх накопичення, завдяки активному синтезу білків, РНК, ліпідів, вуглеводів. Як називається період мітотичного циклу, в якому відбуваються вказані процеси, але не синтезується ДНК:

A. * пресинтетичний

B. синтетичний

C. премітотичний

D. телофаза

E. анафаза

25. У ядрі клітини є не постійні структури, які зникають на початку поділу клітини і знову з’являються в кінці його. Вони містять білок і РНК, їх утворення пов’язане з хромосомами. Їх функція дуже важлива для утворення субодиниць рибосом. Назвіть ці

A. * ядерця


Дата добавления: 2018-10-27; просмотров: 302; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!