Загальні тактичні прийоми проведення слідчого експерименту



 

Тактика експерименту полягає в забезпеченні ряду умов його проведення за допомогою системи тактичних прийомів.

Такими умовами є:

· Обмежене число учасників відтворення і залучення до цієї дії тільки дійсно необхідних осіб. Варто мати на увазі, що велика кількість учасників, утрудняє проведення відтворення і ставить під загрозу зберігання в таємниці його результатів, коли це має значення.

· Проведення відтворення в умовах, максимально подібних в тими, у яких мала місце подія або факт, що цікавить слідство.

Сутність цієї тактичної умови полягає в подібності здійснюваних дій із діями досліджуваними, як по їх змісту, так і по обстановці й інших визначальних обставинах.

 

Ця тактична умова забезпечується цілим рядом тактичних прийомів, серед яких ми можемо перерахувати наступні:

· Проведення відтворення в той час доби, коли умови освітлення й інших чинників максимально подібні з тими, у яких мало місце досліджуване явище.

Важливим моментом тут є характер і інтенсивність освітлення, враховується час сходу і заходу сонця, положення і фази місяця, наявність штучного освітлення, вид, висота освітлювального приладу від поверхні землі.

Всі ці чинники повинні враховуватися і по можливості відтворюватися в тих ситуаціях, коли характер і інтенсивність освітлення грають істотну роль, здатну вплинути на достовірність результатів.

Це відноситься до відтворення перевірки по можливості бачити на визначеній відстані і за визначений відрізок часу (при світлі запальнички, при світлі дулового полум'я й ін.), розрізняти колір предмета (наприклад, транспортного засобу, у якому втекли злочинці).

Проведення відтворення на тому ж місці, де відбувалося досліджуване явище, це може бути у визначеному помешканні, на конкретній ділянці відкритої місцевості, якщо перевіряється можливість когось бачити з визначеної позиції, або чути звуки з визначеної відстані, або робити визначені дії в цих умовах (пролізти, сховатися), або дійти за визначений час із станції метро до будинку.

Подібність кліматичних умов при відтворенні і досліджуванні події! Дотримання принципу подоби природних і кліматичних умов (сонце, дощ, сніг, спека, мороз і т.д.) може знадобитися по справах ДТП (визначення гальмівного шляху, видимості), для встановлення характеру і швидкості зміни слідів (крові, слідів взуття, транспортних засобів).

Час року (осінь, зима, літо, весна), доби має істотне значення, коли має бути перевірена можливість особи орієнтуватися на місцевості, наприклад, у темноті. Дотримання принципу подоби часу року може знадобитися в тих випадках, коли перевіряється можливість пройти (наприклад по болоту) або пройти за визначений час по бруді, льоду, снігу і т.д.

Проведення відтворення в таких же умовах штучного освітлення, які були при досліджуваному явищі.

Реконструкція обстановки для відтворення.

Використання при відтворенні справжніх або подібних в ними предметів.

Подібність темпу дослідів   із темпом досліджу-ваного явища.

Подібність звукових умов, характеру шуму, його тональності, сили і тлі.

Для цього використовують такий сигнальний пристрій (звуковий сигнал автомобіля, постріл із рушниці або пістолета, сигнально-протиугоний пристрій).

При розмові - ступінь гучності, тембр, висота.

Звертається увага на перешкоди (шум оживленої вулиці або аудиторії, звук електрички, що проходить, і т.д.), наявність, перепон, на шляху проходження звука (стіна, дерева, будівля).

Врахування умов, що змінилися і не піддаються реконструкції.

Третя умова

необхідна для здійснення дуже важливого тактичного прийому є кількаразове повторення відтворення для того, щоб виключити результати випадкові й одержати достовірні.

При відтворенні «на чутність» звук промови може бути змінений в інтервалі від «дуже голосно», а може бути від «тихо-звичайно-голосно», у залежності від того, як це відбувалося при вчиненні злочину.

Кількаразове повторення тих самих дослідів у процесі відтворення дозволяє більш ретельно вивчити досліджуване явище, переконатися в тому, що отримані результати не є випадковими і що вони достовірні.

При необхідності, відтворення проводиться в декілька етапів, що полегшує їхній аналіз, сприйняття і фіксацію.


Дата добавления: 2018-10-27; просмотров: 183; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!