Встановлена занадто велика сума матеріальних збитків.



 

Призначення експертизи

Для вирішення експертом ставляться наступні запитання:

 

1.       Про законність оформлення документації по окремих операціях.

2.        Про суму матеріального збитку за період утворення нестачі грошових коштів і матеріальних цінностей, про особу відповідальну за ці збитки.

3.        Про порушення в документальному обліку, про роль працівників у скоєнні і приховувані незаконних дій.

4.       Про правильність проведення документальної ревізії відповідності висновків ревізора матеріалам, які підлягають перевірці.

5.        Питання, пов'язані, з перевіркою правильності відмови бухгалтерії, або ревізора прийняти документи представлені матеріально-відповідальною особою.

6.       Матеріали, направлені на співставлення даних бухгалтерського обліку про діяльність тієї або іншої посадової особи з виявленими слідчим різних неофіційних записів, які відносяться до тієї ж діяльності.

7.       Питання, які допомагають слідчому виявити, зібрати і правильно зрозуміти матеріали бухгалтерського обліку, які мають значення для справи.

8.       Питання, які потребують складних розрахунків, обґрунтованих на висновках експертів інших спеціальностей, показів свідків та інших матеріалах про кількість і вартість відпущеної, неврахованої продукції, про суми надмірно одержані від споживачів, недодані постачальником сільськогосподарські продукти та інше.

9.       Питання, пов'язані з виявленням обставин, які сприяють розкраданням і опрацьовуванню мір по їх усуненню.

 

Будь-яке з цих питань може бути поставлене перед експертом-бухгалтером лише в тому випадку, коли воно не може бути вирішене слідчим шляхом (допитати працівників, які пов’язані з розрахунками, керівників підприємств, оглядом документів).

 

Проведення судово-бухгалтерської експертизи доручається найбільш досвідченим працівникам КРУ.

 

Перед її призначенням доцільно зустрітися з експертом або кваліфікованим бухгалтером, проконсультуватися, які питання слід з'ясовувати, які матеріали будуть необхідні для проведення експертизи.

 

Експертиза, як правило, проводиться в службовому приміщені експерта, або приміщенні органу внутрішніх справ.

 

В розпорядження експерта повинні бути пред'явлені матеріали документальної ревізії, бухгалтерські документи, матеріали кримінальної справи (протоколи допитів свідків, виїмки, огляду).

 

Крім судово-бухгалтерської експертизи проводиться:

криміналістична експертиза, в тому числі, почеркознавча, якщо є необхідність встановити виконавця того чи ,іншого рукописного тексту в бухгалтерських та інших документах (наприклад підписи в платіжних відомостях, дописки в видаткових накладних) експертиза по технічному розслідуванню документів при виявленні в них виправлень, підчисток, використання підроблених штампів, печаток, трасологічне та дактилоскопічне відновлення цілого по частинам.

Т оварознавчі експертизи. Призначаються для з'ясування питань: яким способом виготовлені предмети, їх правильна назва, сорт, артикул, місяць виготовлення та інше.

 

Т ехнологічні експертизи. Призначаються для встановлення фактичних витрат сировини при виготовленні продукції, відповідності виробів вимогам ДОСТу та іншій технологічний документації. Цей перелік не є вичерпним. У будь-якому разі, порядок призначення і проведення експертиз, визначається відповідно до положень процесуального закону.

Проведення обшуку і виїмки

 

Він проводиться по місцю проживання і по місцю роботи особи, яку підозрюють або обвинувачують.

 

Як правило, велике значення має виявлення різних документів, які насамперед не були враховані при обліку, а зберігались у матеріально-відповідальних осіб.

 

В таких документах вказується подальше просування неврахованої продукції.

 

При обшуку можуть бути виявлені і різного роду переписування обвинувачених, де можуть міститися відомості про місцезнаходження вкраденого шляхом його переховування і таке інше.

 

При виявленні і вивченні записів вдається розшифрувати номери телефонів співучасників злочину, отримати розрахунки, які відносяться до так званої „чорної бухгалтерії ”.

 

Учасники організованих крадіжок вимушені вести таку бухгалтерію, тому що в документах, за допомогою яких здійснюються крадіжки, внесені не видумані, а заздалегідь підраховані дані.

 

Крім того, злочинці повинні слідкувати за фактичним рухом отриманих ними цінностей.

 

Мета обшуку полягає в тому, щоб виявити документи „чорної бухгалтерії ” і підготовлену для крадіжки сировину і матеріали.

 

Учасники організованих крадіжок, зазвичай, тісно пов'язані між собою.

 

Вони пильно слідкують за процесом розслідування і інформують один одного про події, які їм стали відомі, щоб заздалегідь прийняти міри для приховування вкраденого і слідів злочину.

 

В цих випадках необхідно передбачити проведення групових обшуків забезпечити добре налагоджений зв'язок між групами для оперативного обміну інформацією.

 

Необхідно провести обшуки у родичів, знайомих та інших осіб, які близькі до винуватих, з метою виявлення вкраденого та переданого їм на зберігання.

 

Такий обшук проводиться лише в тому випадку, коли є достатні підстави вважати, що перераховані особи дійсно зберігають в себе документ або вкрадене майно і не видають його добровільно.

 

Для цінностей з дорогоцінних металів використовуються металошукачі для виявлення тайників - переносні рентгенівські установки, для огляду документів - портативні джерела ультрафіолетових та інфрачервоних променів та інші засоби.

Виїмка, на відміну від обшуку, у відповідності до вимог ст. 178 КПК України, передбачає вилучення предметів і документів, місцезнаходження яких заздалегідь відомо слідчому.

 

По справах про крадіжки частіше всього проводиться виїмка сировини, готової продукції, трафаретів, документів бухгалтерського і оперативно-виробничого обліку планово-фінансової звітності підприємств і організацій, на яких здійснювались крадіжки, або за допомогою яких збувалось награбоване.

 

Проводиться виїмка і в приватних осіб. В двох останніх випадках частіше всього об’єктами виїмки являються поштово-телеграфна кореспонденція, транспортні документи, вкрадені предмети і цінності.

 

Виїмка і обшук здійснюються по вмотивованій постанові слідчого, а якщо здійснюється виїмка документів, які становлять державну таємницю, необхідна тільки санкція прокурора, так же як і вилучення поштово-телеграфної кореспонденції.

 

При проведенні виїмки складається протокол.

Допити свідків

 

В справах про крадіжки зазвичай охоплюють осіб, пов'язаних з розкрадачами спільною (сумісною) роботою, виконанням господарських операцій, місцем проживання, які володіють знанням відносно тих чи інших обставин скоєного злочину.

 


Дата добавления: 2018-10-27; просмотров: 160; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!