Методика розслідування розкрадань майна скоєного посадовими особами по прибуткових документах.



 

Привласнення і розтрата характеризуються як розкрадання майна державних, колективних підприємств, установ чи організацій, яке довірено винній особі власником, для управління, експлуатації або інших операцій в рамках закону або договору, і який маючи можливість ним розпоряджатися, використовує цю обставину і службове становище , привласнює надане йому майно на свою користь і використовує або передає його з корисливою метою третім особам.

За цією ознакою вказана вище форма розкрадання відрізняється від інших злочинів проти власності (наприклад крадіжки), при яких особа взагалі не має ніякого відношення до викраденого майна або їй доручено його лише охороняти чи спостерігати за його використанням без права ним розпоряджатися.

 

Способи розкрадань, які застосовуються посадовими особами (а Ви знаєте, що всі матеріально-відповідальні особи є посадовими?), перш за все залежить від наступних обставин:

 

а )      Характеру виробництва.

б )      Викраденого майна.

в )      Обліку майна, відображення розкраденого у балансі організації.

 

А тому розкрадання, скоєні особою з використанням службового становища класифікується наступним чином:

 

Розкрадання по прибутковим документам скоюється, як правило, двома шляхами:

 

Розкрадання грошових коштів або товарно-матеріальних цінностей без наступного приховування нестачі, в результаті чого на балансі організації з'являється нестача цих цінностей.

Наприклад: Горячун И. Б., працюючи касиром заводу, шляхом привласнення викрала 30 тис. грн., з подальшою витратою цих грошей на власні потреби.

 

Серегін В. П, працюючи директором продовольчого магазину, зі свого підзвіту, шляхом привласнення за півтора місяці викрав продукти харчування на загальну суму 15 тис. грн.

 

В обох випадках були скоєні розкрадання без подальшого приховування недостачі цінностей, в результаті чого на балансі організації утворився недолік на суму 30 і 15 тис. грн.

 

Р озкрадання  грошових коштів і товарно-матеріальних цінностей шляхом привласнення з подальшим приховуванням нестачі.

Для цієї мети злочинці в бухгалтерські - документи підкладають підроблені видаткові документи, фальшиві рахунки або трудові угоди, а незаконно нараховані по ним суми привласнюються.

Такими документами можуть бути:

а)      Платіжні відомості, в яких завищується грошова сума сплати на підставі умисного завищення результатів роботи, а різниця між завищеною сумою і фактично виконаною роботою привласнюється.

б)      Наряди на виконання робіт, в яких завищується об'єм і вартість виконаних робіт, після чого, за допомогою підставних осіб незаконно нараховані кошти одержують і привласнюють розкрадачі.

в)      Фальшиві посвідчення про відрядження, на підставі яких виписують видаткові касові ордери, підроблені авансові звіти, а незаконно нараховані та одержані по ним кошти привласнюються.

 

Приклад №1 : Бригада будівельників у кількості 20-ти чоловік уклала угоду з адміністрацією заводу на реконструкцію заводської бані і на підставі кошторису збудувала пральню, в зв'язку з чим отримала грошову оплату в сумі 80 тис. грн. В адміністрації заводу, об'єм фактично виконаних робіт викликав обґрунтовану підозру. Було направлено лист у відповідні слідчі органи, після чого була створена комісія за участю спеціалістів та працівників міліції. Комісія провела контрольні заміри об'ємів фактично виконаних робіт і встановила завищення об'ємів на загальну суму 40 тис. грн. В процесі розслідування було встановлено, що вказана сума була розподілена між бригадою з одного боку та прорабом і майстром з іншого.

Приклад №2: Іванов І.С. протягом року здав в бухгалтерію організації документи по відрядженням, на підставі яких йому було нараховано і нимнезаконно отримано 8 тис. грн. Частину викрадених грошей Іванов передав головному бухгалтеру, частину секретарям, які робили відмітки у відрядженнях, хоча сам нікуди і ніколи не виїздив.

 

З метою приховування розкрадань викрадачі часто використовують і здійснюють:

1.       Підроблені звітні записи в бухгалтерському та оперативному звітах.

2.       Створюють невраховані залишки майна.

 

Що є різновидом даного способу розкрадання?

 

Перш за все:

 

— це здійснення безтоварних операцій по відпуску і отриманню товарно-матеріальних цінностей (такі розкрадання, як правило, скоюються по змові між відправниками і одержувачами товару, один із них виписує безтоварну накладну на відпуск товару, інший - на отримання товару).

 

Розкрадені товари при таких обставинах, списуються по безтоварним накладним на видачу (у відправника).

 

Що стосується одержувача товару, то нестача, яка створюється в результаті оприбуткування цінностей, фактично не одержаних, приховується за рахунок неврахованого резерву залишків на підприємствах або приховується шляхом внесення підробок в звітні записи.


Дата добавления: 2018-10-27; просмотров: 173; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!