Аналіз психологічних особливостей емоційної стійкості залежно від змагальних видів спорту



Змагальні види спорту – це епіцентр шеврових напружень, страхів та стресів. Змагання – це боротьба за звання найкращого, робота фізична, розумова і психологічна готовність. Уміння себе опановувати – запорука перемоги. Оскільки, не тільки у спорті, а й в усіх сферах життя, ворогом успіху є страх та нерішучість.

На практиці існує два типи психологічної підготовки спортсменів до змагань: загальна та спеціальна до конкретного змагання. Загальна психологічна підготовка тісно пов’язана з вихованням та виховними ідеями спортсмена. В програму психологічної підготовки повинні входити заходи, направлені на формування спортивного характеру, який формується в тренувальному процесі.

Психологічна готовність спортсмена до змагання з’ясовується наявністю таких складових як спокій, в екстремальних умовах, впевненістю в собі, бойовим духом спортсмена.

Виховна робота з спортсменами змагальних видів спорту впливає як на свідомість так і на підсвідомість. При цьому, це може бути аутотренінг, бесіди, лекції, відпочинок.

Такі особи частіше за інших відчувають напругу, однак у зв’язку з вихованням і загартованим характером мають висів рівень самоконтролю і здатність обирати своє ставлення до власних емоцій, від чого напряму залежить успішність кар’єри спортсмена.

 

Практичні рекомендації щодо розвитку емоційної стійкості особистості за допомогою певних видів спортивної діяльності

Емоції - реакція людини на вплив внутрішніх і зовнішніх подразників, що мають яскраво виражену суб'єктивну забарвлення: зазвичай носять ситуативний характер і виражають оцінку особистістю певної ситуації, пов'язаної із задоволенням потреб людини в даний момент.

Людина далеко не завжди має можливості змінювали обставини життя. Уміння обирати власну реакцію теж властиве не кожному. Саме свідомий вибір вигідної реакції відіграє важливу роль у якості життя і досягнень людини, і складають важливу складову емоційної стійкості особи, її власного захисту психічного і фізичного здоров’я.

Одним з інструментів, що виховують емоційну стійкість є спортивна діяльність. Котра загартовує характер, навчає витримці, силі духу, вмінню досягати поставленої мети, боротися і програвати, вміння усвідомити можливості власного «Я».

Результат від занять спорту (при чому будь-якого) принесуть не тільки до підвищення емоційної стійкості, а і до покращення якості життя, настрою, захистять від нервових зривів та напружень, стресів, а у разі їх появи – швидко повернуть до тонусу не тільки тіло, а й психіку.

 

Висновки до третього розділу

Отже, в даному розділі нами було проаналізовано результати емпіричного дослідження емоційної стійкості особистостей залежно від спортивної діяльності. Були зроблені наступні висновки:

Заняття спортом позитивно впливають на інтелектуальну сферу. Рухова активність, яка лежить в їх основі, сприяє:

- формуванню в людини уявлень про рухові можливості свого власного тіла;

- впевненості в собі;

- розвитку спостережливості, оскільки спортивна діяльність вимагає зосередження уваги на умовах, які супроводжують рух, а також швидкого переключення уваги на різного роду подразники;

- розвитку швидкості орієнтації, так як більшість видів спорту виробляють здатність до адекватної зміни поведінки в залежності від умов, які виникли;

- розвитку мислення, оскільки спортивна діяльність є творчою; в процесі тренувань треба аналізувати причини успіхів та невдач своїх досягнень, правильно оцінити ситуацію, що виникла, вести пошук шляхів раціонального вирішення рухових задач.

 

ВИСНОВКИ

В результаті проведення дослідження нами було вирішено наступні завдання:

1. Проаналізовано теоретичні підходи до визначення поняття «емоційна стійкість у психології. будь-яка дія вимагає для свого здійснення певної, хоча б мінімального, вольового зусилля. Слово «стійкий» у багатьох мовах світу означає «стабільний, стійкий, твердий, міцний». В англійській, німецькій, французькій та іспанській мовах слово «стійкість» – синонім слова «стабільність». Найбільш уживаними в сучасній психологічній науці є поняття психологічної стійкості, емоційної стійкості та стресо-стійкості («стійкість до стресу», «стійкість до фрустрації» та ін.).

2. Визначено вікові особливості емоційної стійкості особистості. Вольові зусилля відрізняються від м'язових. Правда, при всякому вольовому зусиллі є якісь м'язові руху, хоча б у зародковій формі. Але ці рухи не становлять головного у вольовому зусиллі, для якого характерний стан внутрішньої напруги. Вольові зусилля завжди носять свідомий характер, будучи пов'язані з більш-менш ясним усвідомленням мети та очікуваних результатів дії. Інтенсивність вольових зусиль прямо пропорційна утрудненням, які при цьому доводиться долати.

3. З’ясовано психологічні особливості емоційної стійкості залежно від видів спортивної діяльності. Погляди науковців на поняття емоційної стійкості суттєво різняться. Визначилися з поняттям емоційна стійкість, як якість особистості, що надає особі можливість обирати власну вигідну для ситуації реакцію, що принципово впливає на успішність її діяльності та розвитку в усіх сферах життя.

4. Встановлено психологічні особливості емоційної стійкості особистості залежно від силових видів спорту. Збереження або підвищення емоційної стійкості особистості пов’язане з пошуком ресурсів, що допомагають їй в подоланні негативних наслідків стресових ситуацій. Під «ресурсами» мають на увазі внутрішні і зовнішні змінні, що сприяють психологічній стійкості у стресогенних ситуаціях. Дослідження показали, що особи, котрі приймали участь у дослідженні мають низький рівень тривожності, мають високий рівень самоконтролю та вмотивованості, емоційно стійкі та позитивно налаштовані на життя, хоча заняття змагальним видами спорту супроводжуються високою конкуренцією та стресами.

5. Визначено психологічні особливості емоційної стійкості особистості залежно від змагальних видів спорту. нами було здійснене методологічне обґрунтування процедури проведення емпіричного дослідження.

6. Розроблено практичні рекомендації стосовно розвитку емоційної стійкості особистості за допомогою певних видів спортивної діяльності.  Одним з інструментів, що виховують емоційну стійкість є спортивна діяльність. Котра загартовує характер, навчає витримці, силі духу, вмінню досягати поставленої мети, боротися і програвати, вміння усвідомити можливості власного «Я». Результат від занять спорту (при чому будь-якого) принесуть не тільки до підвищення емоційної стійкості, а і до покращення якості життя, настрою, захистять від нервових зривів та напружень, стресів, а у разі їх появи – швидко повернуть до тонусу не тільки тіло, а й психіку.

 

 

СПИСОК ВИКОРИСТАНИХ ДЖЕРЕЛ

1. Аристотель – Сочинения в 4-х томах /Аристотель. - М.:Москва, 1983 г.

2. Аршава І.Ф. Емоційна стійкість людини і її діагностика / І. Ф. Аршава. – Д.: Вид-во ДНУ, 2006. – 336 с.

3. Бех І. Д. Виховання особистості: Сходження до духовності: наук. видання / І. Д. Бех. - К.: Либідь, 200б. - 272 с.

4. Буряк В.А. Розвиток професійно-педагогічних якостей у системі безперервної освіти / В.А Буряк. СПб.: Питер, 2009 – 182 с.

5. Винославська О.В., Психологія/Навчальний посібник / О.В.Винославська СПБ.: ІНКОМ, Київ, 2005.

6. Гуменюк В. Особистісно орієнтована парадигма управління освітою / В. Гуменюк // Філософські абриси сучасної освіти: Монографія / [І. Предборська, Г Вишинська, - 2002, 89 с.

7. Журавлев А.Л., Юревич А.В.. Теория и методология психологии. Постнеклассическая перспектива /А.Л Журавлев, В.А Юревич – М.: Изд-во «Институт психологии РАН», 2009. – 520 с.

8. Варій М.И. Загальна психологія: Навч. посібник / Для студ. психол. і педагог. Спеціальностей /М.И. Варій СПб.: Львів: Край, 2005.

9. Ольшанникова А.Е. Знак доминирующих эмоций и фоновые ЭЭГ-параметры у подростков / А.Е. Ольшанникова // Новые исследования в психологии. – 1974. – №1 (9). – С.60-62.

10. Каменский А.А., Маслова М.В., Граф А.В.. Гормони правлять світом: Популярна ендокринологія./Наука і світ/АСТ – Пресс Книга – Москва, 2010 р.

11. Кушнєр Ю.З., Методика визначення емоційної - стійкості (стабільності) - нестійкості (нейротизму , тривожності ) / Ю.З.Кушнєр. –М: Методика визначення емоційної - стійкості (стабільності) - нестійкості (нейротизму , тривожності )

 

12. Лазурский А.Ф. Очерк науки о характерах / А.Ф. Лазурский. – М.: Наука, 1995. – 271 с.

13. Немчин Т.А., Шкала нервово-психічної напруги / Т.А.Немчин // Шкала нервово-психічної напруги. – 1989.- С.60-68.

14. Нікіфоров Т.С., Васильєв В.К., Фирсова С.В.. Опитувальник для виявлення вираженості самоконтролю в емоційній сфері , діяльності та поведінки / С.Т. Нікіфоров, В.К. Васильєв. В.С. Фирсова.- Опитувальник для виявлення вираженості самоконтролю в емоційній сфері , діяльності та поведінки.

15. Носенко Е.Л. Особистісні фактори успішності вирішення людиною основних життєвих задач (у світлі сучасних теорій особистості) / Е.Л.Носенко //Матеріали ІІ Всеукраїнського психологічного конгресу, присвяченого 110 річниці від дня народження Г.С. Костюка (19-20 квітня 2010 р.). – Т. 1. – К.: ДП «Інформаційно-аналітичне агентство», 2010. – С. 273–278.

16. Платонов К.К.. Занимательная психология / К.К.Платонов. М.: Римис/Питер, 1998 р.

17. Пуні А.Ц. «Проблема особистості в психології спорту» М., 1980

18. Чебыкин А.Я. Исследование эмоциональной устойчивости и психологические средства ее формирования у спортсменов /А. Я. Чебыкин, Л. М. Аболин // Психологический журнал. – 1984. – № 4. – С. 83–89.

19. Чиж В. Ф. Психологія спорту / Ф.В.Чиж. - СПб; 1910

20. Чикова О.М. Психологические особенности спортивной деятельности и личности спортсмена: Учебное пособие для училищ Олимпийского резерва / М. О. Чикова. — Мн.: ИПП Госэкономплана РБ, 1993. — 76 с.

Додатки

Додаток 1.

Результати дослідження рівня емоційної стійкості визначення емоційної - стійкості ( стабільності ) – нестійкості (нейротизму, тривожності)

№ п/п

Ім’я та вік досліджуваних

Показник тривожності

В балах Рівень тривожності
1 Олена К., 19 11 підвищений
2 Анна Б., 20 7 нормальний
3 Ірина С., 19 9 нормальний
4 Ілона Р., 19 5 нормальний
5 Марина У., 20 6 нормальний
6 Катя Т., 19 10 нормальний
7 Олександра А., 21 6 нормальний
8 Тамара О., 21 8 нормальний
9 Олена Р., 19 9 нормальний
10 Наташа Т., 20 9 нормальний
11 Антоніна О., 21 10 нормальний
12 Юлія В., 19 3 нормальний
13 Олеся С., 19 5 нормальний
14 Алла Ж., 21 10 нормальний
15 Аліна Г., 20 7 нормальний
16 Сергій У., 21 9 нормальний
17 Володимир Д., 21 11 підвищений
18 Ярослав Л., 20 6 нормальний
19 Андрій П., 19 12 підвищений
20 Ігор Т., 19 6 нормальний
21 Юрій Ц.,21 11 підвищений
22 Олег Р., 19 9 нормальний
23 Максим Д., 19 7 нормальний
24 Дмитро Г., 20 9 нормальний
25 Олександр О., 19 6 нормальний
26 Петро, 21 12 підвищений
27 Дмитро, 21 11 підвищений
28 Ганна, 20 10 нормальний
29 Ірина, 19 10 нормальний
30 Тетяна, 21 9 нормальний

Середній показник

12,03 Середній рівень тривожності

 

 

Додаток 2.

Результати проведення дослідження вираженості самоконтролю в емоційній сфері, діяльності (Г.С. Нікіфоров, В.К.Васильєв, С.В.Фирсова).

Таблиця 3. 2

№ п/п

Ім’я та вік досліджуваних

Показник самоконтролю

   
бали емоційна сфера Сфера діяльності Соціальний самоконтроль
1 Олена К., 19 40 13 12 10
2 Анна Б., 20 38 20 16 18
3 Ірина С., 19 36 13 18 10
4 Ілона Р., 19 22 15 14 12
5 Марина У., 20 34 18 16 14
6 Катя Т., 19 36 18 14 16
7 Олександра А., 21 40 20 18 16
8 Тамара О., 21 40 20 16 17
9 Олена Р., 19 38 19 17 18
10 Наташа Т., 20 40 21 19 17
11 Антоніна О., 21 38 20 18 21
12 Юлія В., 19 36 16 17 20
13 Олеся С., 19 28 21 20 22
14 Алла Ж., 21 34 14 17 16
15 Аліна Г., 20 40 16 19 19
16 Сергій У., 21 40 20 21 19
17 Володимир Д., 21 41 19 11 16
18 Ярослав Л., 20 36 19 19 18
19 Андрій П., 19 32 18 18 17
20 Ігор Т., 19 36 20 22 24
21 Юрій Ц.,21 42 23 21 20
22 Олег Р., 19 40 19 21 23
23 Максим Д., 19 44 19 20 21
24 Дмитро Г., 20 36 20 29 13
25 Олександр О., 19 36 19 19 20
26 Петро, 21 32 18 16 17
27 Дмитро, 21 31 19 19 20
28 Ганна, 20 40 20 20 20
29 Ірина, 19 40 21 19 19
30 Тетяна, 21 38 22 23 24

Середній показник

1,098 16,66 18,30 17,26

 

Додаток 3.

Рівень нервово-психічної напруги і її проявів за відповідною Шкалою нервово-психічної напруги (Т.А.Немкін).

№ п/п

Ім’я та вік досліджуваних

Показник нервово-психічної напруги

В балах Рівень напруги
1 Олена К., 19 56 Помірно виражена
2 Анна Б., 20 50 Слабо виражена
3 Ірина С., 19 52 Помірно виражена
4 Ілона Р., 19 46 Слабо виражена
5 Марина У., 20 45 Слабо виражена
6 Катя Т., 19 42 Слабо виражена
7 Олександра А., 21 41 Слабо виражена
8 Тамара О., 21 51 Помірно виражена
9 Олена Р., 19 54 Помірно виражена
10 Наташа Т., 20 55 Помірно виражена
11 Антоніна О., 21 64 Помірно виражена
12 Юлія В., 19 43 Слабо виражена
13 Олеся С., 19 48 Слабо виражена
14 Алла Ж., 21 57 Помірно виражена
15 Аліна Г., 20 47 Слабо виражена
16 Сергій У., 21 59 Помірно виражена
17 Володимир Д., 21 61 Помірно виражена
18 Ярослав Л., 20 64 Помірно виражена
19 Андрій П., 19 73 Сильно виражена
20 Ігор Т., 19 46 Слабо виражена
21 Юрій Ц.,21 71 Сильно виражена
22 Олег Р., 19 49 Слабо виражена
23 Максим Д., 19 57 Помірно виражена
24 Дмитро Г., 20 49 Слабо виражена
25 Олександр О., 19 56 Помірно виражена
26 Петро, 21 71 Сильно виражена
27 Дмитро, 21 70 Сильно виражена
28 Ганна, 20 55 Помірно виражена
29 Ірина, 19 41 Слабо виражена
30 Тетяна, 21 48 Слабо виражена

Середній показник

54,0 Помірно виражена

 

 


Дата добавления: 2018-10-27; просмотров: 248; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!