Психологічні особливості емоційної стійкості особистості залежно від спортивної діяльності



Спортивна діяльності відрізняється сильними i яскравими емоційними переживаннями. Поза емоціями спорт немислимий. Насиченість спортивних дій сильними відчуттями, їх емоційна захопливість - це одна з найважливіших умов позитивного впливу спорту на особу людини. Але емоцiйнi переживання в спорті, як i всі iнші емоції, можуть бути станичними i астенічними i надавати, як позитивний, так i негативний влив на органні процеси i поведінку людини.

Розглянемо психологічні особливості емоційної стійкості відносно до спортивної діяльності.

Спортивні змагання суттєво впливають на розвиток мотивації спортсмена. Призи, спортивні звання, реалізація тренувальних зусиль, самоствердження та інші стимули впливають на формування та динаміку особистості. Об'єктивні змагальні ситуації є при цьому як спосіб досягнення цілі, завдяки цьому мотивація набуває більш конкретизованого, цільового змагального значення. Формування змагальності як цілої групи мотивів, які спонукають людину брати участь (або не брати участі) у змаганнях і прагнути до перемоги, складає важливу сторону підготовки спортсмена.

У змагальних видах спортивної діяльності досить великою є доля непередбачуваності, невизначеності - як у визначенні переможців, так і в способах досягнення перемоги. Саме непередбачуваність найбільше і цінується спортивними вболівальниками, що складає для них особливий привабливий фон змагань.

У всій різноманітності умов спортивної боротьби змагання мають ряд загальних психологічних особливостей.

1. Спортивне змагання має стимулювальний вплив.

2. Ціллю виступу на змаганнях є досягнення перемоги або кращого результату. Це створює екстремальну ситуацію, в якій спортсмен повинен проявити максимум своїх можливостей, часто в складних умовах і при дефіциті часу.

3. Спортивні змагання завжди мають соціальне значення, тому що їх результати стають широко відомими, мають суспільну оцінку, впливають на статус спортсмена в суспільстві, приносять йому спортивну славу, включаються в оцінку життєвих досягнень.

4. Результати виступу на змаганнях завжди мають особисте значення для спортсмена Вони підводять підсумки певному періоду тренування, служать перевіркою правильності або неправильності обраного шляху, доцільності або недоцільності затраченого часу та зусиль.

5. Спортивні змагання є специфічним фактором, який створює екстраординарні емоційно-вольові стани які можуть впливати як позитивно, так і негативно на процес і результат діяльності спортсмена.

У спортивних змаганнях часто виникають досить відповідальні, іноді небезпечні для життя та здоров'я екстремальні ситуації, які заставляють діяти спортсменів на межі власних можливостей.

Екстремальна ситуація – це незвичайні, незвичні обставини життєдіяльності, що вимагають спеціальної адаптації органів чуття, які пов'язані з серйозними соціально-психологічними та інформаційними обмеженнями, з наростанням фактору ризику.

Вироблення правильної реакції на успіхи на невдачі - одне з головних завдань формування особистості, яке вирішується в змагальній діяльності.

Емоційні переживання під час змагань відрізняються значним насиченням, швидкістю зміни станів, інтенсивністю протікання процесів.

Змагання з багатьох видів спорту пов'язані із значним ризиком та небезпекою, які викликають емоційне збудження та тривожність. Проте багаторазове виконання цих дій на тренуванні і притуплює почуття небезпеки і виробляє звичку до ризику. У зв'язку з цим слід сказати, що не самі по собі об'єктивна небезпека або непередбачений збіг обставин викликають сильні емоції в умовах змагань.

Центральне місце в психології спортивного змагання займають дослідження передзмагальних психічних станів. Найбільш важливою характеристикою перед стартового стану є рівень емоційного збудження, яке може сприяти як підвищенню, так і пониженню результативності дій спортсмена. Загальновизнаними в психології, фізіології спорту, спортивній медицині є три різновиди перед стартових станів: бойової готовності, стартової лихоманки та стартової апатії. Ці стани відображають різні рівні емоційного збудження. Його динаміка - не що інше, як зміна цих станів. Передстартове емоційне збудження може виникати навіть за декілька днів до старту. Чіткіше воно проявляється у день змагань.

Отже, психічні стани після змагання значною мірою залежать від результату змагання. Так, перемога, яка дісталась у важкій спортивній боротьбі, а також досягнення запланованого результату (перемога над сильним суперником, покращання власного рекорду, виконання нормативу майстра) призводять до позитивних емоційних реакцій: стійкому почуттю задоволеності собою, гордості за свою команду, життєрадісному настрою, впевненості у своїх силах, бажанню тренуватись. Поразка або відносна невдача, особливо, якщо спортсмен не зумів проявити свої бійцівські якості або зустрівся з кричущою несправедливістю в оцінці результату, може викликати депресію, невпевненість у своїх силах, розчарування, заздрість, небажання тренуватись.

Висновки до першого розділу

Таки чином, будь-яка дія вимагає для свого здійснення певної, хоча б мінімального, вольового зусилля. Вольові зусилля відрізняються від м'язових. Правда, при всякому вольовому зусиллі є якісь м'язові руху, хоча б у зародковій формі. Але ці рухи не становлять головного у вольовому зусиллі, для якого характерний стан внутрішньої напруги. Вольові зусилля завжди носять свідомий характер, будучи пов'язані з більш-менш ясним усвідомленням мети та очікуваних результатів дії. Інтенсивність вольових зусиль прямо пропорційна утрудненням, які при цьому доводиться долати.


Дата добавления: 2018-10-27; просмотров: 205; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!