Глава 28. Правова реформа та її особливості в Україні




супутніми. Наприклад, адміністративна реформа не пов'язана з конституційною реформою, хоча реформувати адміністративно-територіальний устрій чи підвищи­ти роль Уряду неможливо без внесення змін і доповнень до Конституції України.

Відсутність системності в проведенні правової реформи проявляється також у тому, що жоден із основних напрямів правової реформи не був втілений з логіч­ною послідовністю та за допомогою механізму парламентської демократії, а саме:

1) положення про реформу знаходить своє відображення в передвиборчій
програмі політичної партії;                                                •

2) через вибори політична партія приходить до парламенту і бере участь (са­
мостійно чи разом з іншими партіями) у формуванні уряду;

3) положення реформи знаходять своє відображення в програмі діяльності уряду, котра затверджується парламентом;

4) положення реформи знаходять своє відображення у законах, які прийма­ються парламентом;

5) відповідно до законів, які встановлюють положення про реформу, при­ймаються нормативні акти уряду, котрими проводяться в життя положення відпо­відних законів;

6) положення законів про реформу відображаються в практиці правозастосо-вної діяльності компетентних органів (судів).

Звичайно, наведена схема є ідеальною, проте без сприйняття хоча би окремих її складових, правотворча діяльність щодо врегулювання того чи іншого напряму правової реформи позбавлена не лише системності, а й ефективності.

Проблеми реалізації правової реформи в окремих напрямах. Реформування правової системи протягом перших десяти років незалежності також відзначається непослідовністю та суперечливим характером вже тому, що нова Конституція була схвалена лише у 1996 р., найпізніше від усіх посткомуністичних країн (у Росії в 1993 р., у Білорусі в 1994 р.). Однак із прийняттям нової Конституції України про­блему реформування публічної влади не було завершено, ініціювання і проведення 16 квітня 2000 р. Всеукраїнського референдуму - свідчення тому.

Схвалення в ювілейний для України 2001 р. нових Кримінального і Цивільно­го кодексів — подія справді визначальна і для суспільства, і для держави. Проте наступним радикальним зрушенням у правовій системі судилося відбутися, на жаль, лише в другому десятилітті незалежної України.

Судово-правова реформа, формально розпочавшись ще в 1992 р. з вироблен­ням першої відповідної Концепції, тим не менш, реальних кроків щодо її впрова­дження зазнала лише в червні 2001 р. під впливом жорсткого пресингу з боку ін­ституцій Ради Свропи та під загрозою руйнування всієї правової системи внаслі­док можливого невиконання перехідних положень Конституції України. Зараз до системи судів загальної юрисдикції входитимуть місцеві, апеляційні, вищі суди (адміністративний, господарський, цивільний та кримінальний) і Верховний суд України. Лише суди від 29 червня 2001 р. санкціонують взяття під варту людини — у нас і це питання дискутувалося 10 років, хоча, до прикладу, в Англії таке пра­вило діє з 1679 р.

244

Загальна теорія держави і права

Разом з тим, приведення законодавства про судоустрій у відповідність з ви­могами Основного Закону не завершує судову реформу. І справа не лише в судах


присяжних, передбачених Конституцією, але так і не створених. Важливіше інше — суди в Україні й надалі позбавлені правових та інституційних гарантій своєї не­залежності. До прикладу, судді в Україні до цього часу не володіють правом недо­торканості в обсязі, передбаченому для народних депутатів України, хоча такий підхід є загальновизнаним у Європі. Та і процедура призначення на посади (перше призначення строком на 5 років), переведення (підстави для переведення судді в іншу місцевість взагалі конституційно не закріплені), м'яко кажучи, не сприяють їх незалежності.

Якщо додати до цього низьке матеріально-технічне забезпечення суддів в умовах, коли виконавча влада має можливість скоротити бюджетні асигнування на судову владу, та низький заробіток суддів, то стане зрозуміло — говорити про ефективне правосуддя, принаймні, важко. Про низький заробіток суддів судимо не з огляду на абсолютні величини, а у співвідношенні до середньої зарплати у бю­джетній сфері, бо саме це відображає пріоритети держави.

Залишається переформованою й система органів прокуратури. її практичні працівники протягом 10 років відстоюють загальнонаглядові функції та право здійснення самостійного досудового слідства, котрі Конституцією для прокурату­ри вже не передбачені. На наш погляд, важливішими для реформування прокура­тури виступають інші проблеми — проблема її "політизації" та інституційної не­залежності. Ніхто не стане заперечувати, що об'єктивній і неупередженій діяльно­сті Генерального прокурора не сприяє його де-факто підпорядкованість главі дер­жави (який його призначає за згодою парламенту, але звільняє самостійно) чи на­віть орієнтація на парламентську більшість (парламент може йому висловити не­довіру, що має наслідком відставку). Включення цієї посадової особи до системи політичних відносин ("довіри" чи "недовіри" з боку домінуючих політичних сил), як видається, деформує цю конституційну інституцію. Але й змінити в цьому пла­ні що-небудь складно — така модель закріплена в Конституції України. Та і стру­ктура системи органів прокуратури, котра загалом співпадає із адміністративно-територіальною організацією влади, створює сприятливі умови для впливу остан­ньої на прокурорів.

Адміністративно-правова реформа також не відзначається результативністю. Досить сказати, що перші сім років незалежності (аж до 1998 р.) в Україні готува­ли Концепцію такої реформи. Справа не лише в скороченні держапарату, на чому ЗМ1 постійно акцентують увагу суспільства. Важливішим є те, що вирішити яку-небудь найдріб'язковішу справу в органах державного управління для звичайного громадянина залишається проблемою — так було 10 років тому, так залишається і зараз. Надання громадянину якісних управлінських послуг — таке завдання зали­шається недосяжним для виконавчої влади.

Наскільки запущеним виступає цей напрям реформи, засвідчує хоча би той факт, що у другому десятилітті незалежності держави без законодавчого закріп­лення свого статусу функціонують такі державні органи, як Президент України (Закон 1991 р. суперечить Конституції і тому не може застосовуватися), Верховна Рада України (діє на основі Регламенту, котрий не є законом і зміни до якого вно­сяться постановами парламенту), Кабінет Міністрів України, міністерства і відом-


Дата добавления: 2018-10-27; просмотров: 155; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!