Перелік питань із курсу «Загальна психологія»



1. Етапи історичного становлення предмету психології. Розуміюча та пояснювальна психологія. Принципи сучасної психології.

2. Стадії та рівні розвитку психіки в еволюції тварин. Рівні відображення у людини. Поняття свідомості. Структура свідомості людини.

3. Механізми організації рухів (за М. О. Бернштейном). «Принцип сенсорних корекцій» та «принцип активності». Схема рефлекторного кільця та рівні побудови рухів.

4. Значення несвідомого в житті людини. «Неусвідомлювані спонуки свідомих дій», «неусвідомлювані механізми свідомих дій».

5. Період відкритої кризи у психології. Дія принципу «психофізичного паралелізму». Сутність культурно-історичної концепції Л. С. Виготського. «Одиниці» та «елементи» аналізу психіки.

6. Поняття відчуттів у психології. Класифікації типів відчуттів. «Сенсорні пороги». Види сенсорних порогів.

7. Поняття про сприймання у психології. Основні властивості сприймання. Константність сприймання у широкому та вузькому розумінні.

8. Сутність психології кольору. Психофізичні закономірності кольорового сприймання. Теорії колірного зору. Вплив кольору на настрій людини.

9. Процес сприймання віддаленості. Теорія «зорових» ознак віддаленості. Роль акомодації та конвергенції у сприйманні віддаленості. Стереоскопічне сприймання.

10. Поняття мислення у психології. Основні методи дослідження мислення. Класичні експерименти з вивчення процесів розв’язання творчих задач.

11. Допонятійний та понятійний рівні мислення. Спроби вивчення мислення під час його формування.

12. Класифікації видів мислення. Розвиток мислення в онтогенезі.

13. Поняття про увагу в психології. Види уваги. Функції уваги. Основні властивості уваги та методи їх дослідження. Шляхи розвитку уваги.

14. Поняття про пам’ять у психології. Види і типи пам’яті. Основні процеси пам’яті. Загальна характеристика систем пам’яті людини.

15. Пам’ять як соціальне утворення. Розвиток вищих форм запам’ятовування. Поняття про мнемотехніки та літотехніки. «Амнезії».

16. Поняття про мовленнєву діяльність. Походження внутрішнього мовлення. Види мовлення.

17. Схожість та відмінність процесів мислення та мовлення, їх генетичні корені.

18. Структура емоційної сфери особистості. Класифікації емоційних явищ, їхні функції у житті людини.

19. Основні прийоми виміру інтенсивності і якості емоцій. «Асоціативний експеримент». Використання зазначених прийомів у клінічній та юридичній практиці.

20. Зв’язок емоцій із органічними процесами. Зв’язок емоцій і психопатології. Індивідуальні особливості емоційної сфери.

21. Структура мотиваційно-вольової сфери особистості. Етапи формування і функції потреб. Класифікації видів потреб.

22. Зарубіжні і вітчизняні теорії мотивації. Мотив у психології. Класифікації видів мотивів, які існують у психології. Механізми розвитку мотивації людини.

23. Просоціальні мотиви (мотив альтруїзму, аффіліації, влади) та антисоціальні мотиви (мотив агресивності). Мотивація досягнення успіху та мотивація уникнення невдачі.

24. Вольова поведінка людини. Структура складного вольового акту. Механізми вольової регуляції та явища патології вольової сфери.

25. Поняття «індивід», «суб’єкт», «особистість», «індивідуальність» і «універсум».

26. Визначення «особистості» у психології. Історія досліджень структури особистості у вітчизняній та зарубіжній психології.

27. Номотетичний та ідеографічний підходи у психології особистості.

28. Методи дослідження особистості у психології. Факторні теорії особистості. Вітчизняні концепції особистості у порівнянні з факторними.

29. Критерії сформованої особистості у психології. Процес становлення особистості, етапи. «Перше», «друге» народження особистості (за О. М. Леонтьєвим).

30. Поняття «самосвідомість» та механізми формування самосвідомості людини.

31. Етапи розвитку самосвідомості людини. Складові самосвідомості.

32. Типології індивідуально-особистісних властивостей людини. Поняття «темпераменту» у психології.

33. Сфери прояву темпераменту. Сучасні напрямки дослідження темпераменту людини.

34. Визначення «характеру» у психології. Ступені вияву характеру людини. Психопатії та акцентуації характеру.

35. Поняття «здібності» у психології. Структура здібностей.

36. Співвідношення здібностей і задатків людини. Зв’язок мотивації з процесом розвитку здібностей.

 


Дата добавления: 2018-10-27; просмотров: 122; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!