VІІІ. Історія Країн Азії, Африки



Та Латинської Америки

В середні віки

 

Тема 1. Особливості розвитку Середньовічного Сходу, Доколумбової Америки

Схід та Середньовічний Схід. Хронологічні межі східного середньовіччя. Особливості періодизації історії країн Азії, Африки та Латинської Америки.

Поняття про східну деспотію. Роль держави у розвитку східних суспільств. Проблема колоніалізму та його значення у розвитку колоніальних земель. Проблема Сходу та Заходу в історичній ретроспективі. Сходоцентризм і європоцентризм як світоглядні системи. Українське сходознавство: традиції і сучасні доробки. А. Кримський. Вивчення цивілізацій Доколумбової Америки у сучасній історіографії.

Тема 2. Китай у середньовіччі

Історична китаїстика. Середньовічний китайський етнос. Особливості розвитку середньовічного Китаю: династичні цикли та їх ознаки, періодизація. Релігійні та етико-філософські системи Китаю (даосизм, буддизм, (чан-буддизм), конфуціанство) та їх вплив на державну ідеологію.

Політична історія Китаю у період від падіння Хань до імперії Мін Від Хань до Суй (220–581 рр.). Розквіт середньовіччя у Китаї за імперій Тан (617–907 рр.) і Сун (960–1279 рр.). Державний та суспільний устрій, економіка. Монгольська династія Юань (1279–1368 рр.).

Китай у завершальну добу Середньовіччя: Імперія Мін (1368–1644 рр.). Маньчжурське завоювання Китаю. Місце середньовічного Китаю у розвитку далекосхідного регіону та його культурні надбання.

 

Тема 3. Середньовічна Японія

Початковий етап японського Середньовічя. Періодизація. Держава Ямато. Сінтоїзм як національна релігія. Клан Сога та поява буддизму. Переворот Тайка 645 р. Нарська монархія (710–794 рр.) та завершення складання основ японської середньовічної державності. Період секкан (794–1086 рр.). Доба Хейян (794–1185 рр.) та її значення для розвитку японської культури. Інсей (1086–1156 рр.).

Самурайство та формування системи сьогунату. Сьогунати Камакура, Муроматі, Токугава. Особливості економічного розвитку середньовічної Японії. Видатні пам’ятки культури середньовічної Японії.

Тема 4. Араби та арабо-мусульманські держави у середньовіччі

Природно-кліматичні умови та особливості господарського розвитку Аравії. Середньовічний арабський етнос. Періодизація історії арабо-мусульманських держав. Доісламська Аравія (політична, соціально-економічна, релігійна ситуація). Зародження ісламу: умови та джерела формування. Мухаммед та його діяльність. Основні засади віровчення. Хіджра, умма, хадж.

Течії ісламу: хариджити, сунніти, шиїти. Коран та та його структура. Причини створення загальноарабської держави. Правління «праведних халіфів» (632-661 рр.). Політичний розвиток арабо-мусульманського халіфату. Халіфат Омейядів (Дамаський) 661-750 рр. Халіфат Аббасидів (Багдадський) (750-1258 рр.). Характерні риси розвитку ісламських держав Північної Африки та Піренейського півострова.

 

Тема 5. Туреччина у середньовіччі. Османська Імперія

Періодизація історії Туреччини. Виникнення держави турків-османів. Формування османської військово-експансіоністської держави. Турецькі завоювання XIV ст.

Навала Тимура та її наслідки. Відбудова Османської держави. Падіння Константинополя. Створення Османської імперії та її розквіт. Занепад турецької могутності.

 

Тема 6. Середньовічна Індія.

Періодизація історії Індії у середні віки. Характерні риси розвитку доісламської Індії. Північна Індія епохи Гуптів та Харші. Крах індійського буддизму. Південна Індія до ісламу. «Індуїстська революція» та її наслідки.

Ісламська держава в Індії: Ісламське завоювання. Делійський султанат (1206–1526 рр.). Держава Бахмані, Гуджарат, Віджаянагар. «Імперія Великих Моголів» (1526–1754 рр.). Пам’ятки середньовічної індійської культури.

 

Тема 7. Латинська Америка у середньовіччі

Історія країн Латинської Америки: особливості вивчення регіону. Поняття Доколумбових цивілізацій Латинської Америки. Амеріндологія (індіаністика) в Україні. Типологія та специфіка цивілізацій Доколумбової Америки

Мезоамерика та її місце у формуванні державності. Держава ацтеків: витоки, етапи розвитку. Соціальний устрій, економічний розвиток. Політична ситуація напередодні європейських завоювань.

Цивілізація майя: природно-кліматичні умови формування, періодизація історії. Особливості політичного устрою господарського життя, релігійної системи. Посткласична доба та її особливості.

Природно-кліматичний чинник у розвитку інків. Особливості політичного та соціально-економічного розвитку. Релігійна практика інків. Пам’ятки культури.

 


Дата добавления: 2018-10-27; просмотров: 660; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!