ТЕМА 2. Україна у міжвоєнний період (1921 – 1939 рр.).



Соціально-економічна й політична криза початку 1920-х рр. Зародження НЕПу. Голод 1921 – 1923 рр. Входження УСРР до СРСР. Здійснення НЕПу в сіль­ському господарстві та промисловості. Українізація: форма і зміст. О. Шумський. М. Скрипник. Культурне будівництво. Відмова від НЕПу. Концепція планової економіки. Індустріалізація. Насильницька колективізація. Голодомор 1932 – 1933 рр. Культурна революція. Встановлення сталінського тоталітарного режиму наприкінці 1920-х – упродовж 1930-х рр. С. Косіор. Г. Пет­ровський. Масові репресії. «Розстріляне відродження».

Західноукраїнські землі у міжвоєнний період: особливості соціально-економічного, суспільно-політичного та етнокультурного розвитку.

Україна і європейська дипломатія в 1921 – 1939 рр.

 

ТЕМА 3. Друга світова війна й Україна.

Українське суспільство у 1939 – 1941 рр. Радянсько-німецький альянс і воз­з’єд­нання західноукраїнських земель у складі УРСР. Напад Німеччини й оборонні бої 1941 – 1942 рр. Причини тимчасових поразок Червоної Армії. Нацистський окупаційний режим. Рух Опору та його особливості в Україні. Радянські партизани й підпільники. Формування ОУН – УПА. Значення України для воєнно-економічної мобілізації. Битви за визволення України від німецько-фа­шист­ських загарбників. Повернення радянської влади й українське суспільство в 1943 – 1945 рр. Внесок українського народу в розгром німецько-фашист­ських агресорів. Визнання союзним центром окремих атрибутів української державності. Україна – один із засновників ООН.

 

ТЕМА 4. Наростання системної кризи тоталітарного ладу в УРСР.  

Повоєнні адміністративно-територіальні зміни. Відбудова народного господарства. Голод 1946 – 1947 рр. Політико-ідеологічна реакція. «Радянізація» західних областей України. Зовнішньополітична діяльність УРСР.

 Хрущовська «відлига» та її парадокси. Соціально-економічний та суспільно-політичний розвиток. Духовне життя. Шістдесятники.

Поворот до неосталінізму. Дисиденти. П. Шелест. В. Щербицький. Політична реакція на тлі «розрядки». Стан економіки, освіти, науки та культури. Наростання кризових явищ.

 

ТЕМА 5. Україна на шляху до незалежності. Становлення незалежної України.

«Нове мислення», спроба «прискорення». Гласність і початок новітнього національного відродження. Зародження багатопартійності. Декларація про державний суверенітет. Криза горбачовської «перебудови». ДКНС та його крах.

Проголошення незалежності України. Становлення структур влади. Розвиток конституційного процесу. Прийняття Конституції України 1996 р. Багатопартійність в Україні. Особливості творення національної ринкової економіки. Процеси соціальної трансформації. Етнонаціональні процеси. Основні тенденції розвитку української культури. Духовність суспільства на сучасному етапі. Україна на міжнародній арені.

 

ІІІ. Історія стародавнього Сходу

Тема 1. Давня Месопотамія

Протодержави Стародавнього Шумеру. Реформи Уруїнімгіни. Боротьба за панування між державами Шумера і Аккада. Правління III династії м. Ура.

Утворення Давньовавилонського (або Старовавілонського) царства.

Значення Вавилона як торгового центру. Законодавча реформа. Економіка і суспільні відносини в Стародавній Вавилонії за законами Хаммурапі. Падіння Вавілонського царства. Касcитське завоювання.

Нововавилонське царство.

Міжнародні відносини в Передній Азії і Вавилон на початку I тис. до н.е. Розквіт Нововавилонського царства за часів Новохудоносора II.

Вавилонське суспільство в VI ст. до н.е. Господарський розвиток. Послаблення Вавилона за часів Набоніда. Завоювання Вавилона персами.

 

Тема 2. Стародавній Єгипет

Єгипет Раннього і Давнього царств. Єгипет у додинастичну епоху. Утворення централізованої єгипетської держави. Суспільно-економічний розвиток Єгипту доби Старого царства.

Єгипет в епоху Середнього Царства.

Особливості соціально-економічного і політичного розвитку Єгипту Середнього Царства (завершення будівництва іригаційної системи, урбанізація, зміни в зовнішній політиці, ускладнення соціальної структури).

Єгипет під владою гіксосів.

Вигнання гиксосів. Тенденції внутрішнього і зовнішнього розвитку Єгипту Нового царства. Ехнатон і його релігійна реформа. Єгипет в період XIX-XX династій. Особливості єгипетського варіанту становлення державності

 

Тема 3. Стародавній Китай

Періодизація історії Стародавнього Китаю за сучасною синологією.

Найдавніши китайські держави : Ся, Шан-Інь та Західне Чжоу.

Китай за часів Східного Чжоу. Реформи Шан Яна. Поява філософських вчень і шкіл: конфуціанство, легізм, моїзм, даосизм. Перша централізована держава в Китаї – імперія Цінь. Імперія Хань. Загальне та особливе в історії Стародавнього Китаю.

 


Дата добавления: 2018-10-27; просмотров: 202; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!