Тема 1. Раннє середньовіччя. Падіння Західної Римської імперії та варварські королівства



Поняття «середні віки» та його зміст у науковій літературі XVI – XX ст. Феодалізм як суспільна система. Характеристика, раннього, класичного, пізнього Середньовіччя та ранньої нової доби.

Особливості політичної історії Західної Римської імперії у IV – V ст. Поділ імперії 395 р., реформи Діоклетіана та Костянтина. Імперія та варвари; етапи занепаду; причини. Велике переселення народів та його роль в історії Європи.

Тема 2. Особливості політичної історії західноєвропейських держав у ранньому Середньовіччі

Франкська держава за Меровінгів Франкська держава за Каролінгів. Імперія Карла Великого та її значення. Франція у IX – X ст.

Німеччина у IX–XI ст. Східно-Франкське королівство, Германське королівство. Діяльність Саксонської династії. Італійська політика, церква та Оттони.

Країни Піренейського півострова у VIII – ХV ст. Періодизація історії Піренеїв у V - XV ст. Вестготське королівство. Вторгнення арабів та утворення ісламської держави. Реконкіста та її особливості у VIII – XIII ст.

Британія у переддень варварських вторгнень. Англосаксонська доба. Початок династичних завоювань Денло.

 

Тема 3. Місце Візантії в історії Середньовіччя

Етапи історії Візантії. Місце Візантії в історії Середньовіччя. Періодизація історії Візантії та характеристики основних етапів (395–1453 рр). Протистояння західної та східної церков.

Хрестові походи. Хрестові походи XI–ХІІІ ст. та Візантія. IV Хрестовий похід та його значення. Утворення Латинської Романії. Останні хрестові походи.

 

Тема 4. Країни Європи у XI–XV ст.

Початковий етап централізації у Франції у XI–XIII ст. Перші територіальні надбання Людовіка VIII. Філіп II Август та його реформи. Людовік IX та удосконалення бюрократичної системи.

Столітня війна та ї місце в історії Франції. Хронологічні межі та періодизація війни (1337–1453 рр.). Передумови війни та основні учасники, головні битви та наслідки. Жанна Д’Арк. Підсумки війни для Англії та Франції. Особливості внутрішньої та зовнішньої політики Людовіка XI, завершення територіального об’єднання Франції.

Норманське завоювання Англії 1066 р. та його значення. Заходи Вільгельма з централізації Англії. Плантагенети та їх діяльність. Генріх II Плантагенет, його реформи. Англія за Джона Безземельного, Велика Хартія Вольностей. Ричард II Левове Серце. Сутність середньовічного парламенту; передумови виникнення англійського парламенту та етапи його розвитку у XIV–XV ст. Війни Троянд (1455–1485 рр.) їх підсумки війни та прихід до влади Тюдорів.

Формування Кастилії та Аргону як провідних іспанських королівств. Найвище піднесення Реконкісти у XIII ст. та відвоювання Іспанії. Гранадський емірат. Об’єднання Іспанського королівства. Відвоювання Гранади.

 

Тема 5. Ранній новий час XVI–XVII ст.

Великі географічні відкриття.Падіння Візантії 1453 р. та його значення. Технічні відкриття та наукові здобутки. Основні здобутки ВГВ: морські плавання португальців у др. пол. XV ст., Енріке Мореплавець. Б. Діаш. Васко да Гама. Х. Колумб та відкриття Америки. Навколосвітня подорож Ф. Магеллана. Наслідки та значення ВГВ: поняття про колоніальну систему.

Тема 6. Реформація в Європі

Реформація в Німеччині. Німеччина напередодні Реформації: політичне становище, адміністративний устрій; імператор та його влада; соціально-економічний розвиток імперії. Мартін Лютер та його вчення. Селянська війна у Німеччині. Аугсбурзький релігійний мир.

Розвиток Швейцарії у XVI ст. Ульріх Цвінглі. Жан Кальвін. Місце кальвінізму у поширенні Реформації.

Франція за Франциска I. Реформація у Франції. Релігійні війни 1562–1598 рр.: їх етапи та підсумки. Нантський едикт.

 

Тема 7 . Європа наприкінці XVI–XVII ст.

Франція наприкінці XVI–XVII ст. Генріх IV. Діяльність Ришельє: прихід Людовика XIII до влади. «Політичний заповіт» Ришельє. Франція за Людовіка XIV (1643–1715 рр.). Кольбер. Абсолютизм за Людовіка XIV. Політика протекціонізму та меркантилізму.

Англія XVI–XVII ст. Генріх VIII та реформація. Особливості англійського абсолютизму, Акт про супрематію 1534 р. Єлизавета Тюдор та її політика. «Ірландське питання». Англіканський символ віри за Єлизавети.

Іспанія з Карла I (1519–1555 рр.). Умови появи Габсбургів на троні та характер їх європейської політики. Антиіспанські заходи Карла I. Повстання комунерос. Особливості іспанського абсолютизму. Іспанія та національно-визвольна боротьба у Нідерландах.

Передумови та етапи національно-визвольного руху у Нідерландах: політичне та соціально-економічне становище Нідерландів. Республіка Об’єднаних провінцій.

 

 


Дата добавления: 2018-10-27; просмотров: 175; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!