Тема 2. Радянський Союз в 1940-х – на початку 1950-х рр.



Початковий період Великої Вітчизняної війни. Причини й масштаби поразок Червоної армії влітку–восени 1941 р.

Битва за Москву. Воєнно-політичне й історичне значення розгрому німецько-фашистських військ під Москвою. Бойові дії весною - влітку 1942 р., причини поразок Червоної армії.

Сталінградська битва та її значення. Бойові дії взимку-весною 1943 р. Прорив блокади Ленінграда. Плани сторін на літо 1943 р. Курська битва та її значення. Наступальні операції радянських військ влітку і восени 1943 р.

Окупаційний режим. Розгортання партизанського руху. «Рейкова війна».

Антигітлерівська коаліція. Конференції союзників та рішення, прийняті у ході їх роботи. Утворення Організації Об’єднаних Націй.

Бойові дії Червоної армії в Європі. Берлінська операція. Капітуляція Німеччини. Празька операція.

Вступ СРСР у війну з Японією. Закінчення Другої світової війни.

Причини і значення перемоги СРСР у Великій Вітчизняній війні.

Політичний розвиток країни у повоєнний період. Посилення режиму особистої влади Й. В. Сталіна. Нові репресії та переслідування. Боротьба радвлади з інтелігенцією в 1946–1948 рр.

Зовнішня політика Радянської держави. Нова розстановка сил на міжнародній арені після закінчення Другої світової війни. «Холодна війна». Створення воєнних блоків. Ядерна зброя як чинник міжнародних відносин. СРСР і країни соціалістичного табору. Німецьке питання.

Тема 3. СРСР в 1953–1985 рр.

Боротьба за владу в радянському керівництві після смерті Й. В. Сталіна. Прихід до влади М. С. Хрущова. «Відлига». XX з’їзд КПРС і його значення. Реабілітація жертв сталінізму: суперечність процесу. Партійна і державна діяльність М. С. Хрущова. Проголошення про «повну і остаточну перемогу соціалізму». XXІІ з’їзд КПРС. Третя програма партії. Курс на «побудову комунізму».

Зародження дисидентства. Правозахисний рух.

Розвиток радянської економіки. Реформи управління 1957 р. Найбільші будівництва країни. Освоєння цілинних земель.

Радянська наука і культура в період хрущовського одинадцятиліття. Перший політ людини в космос. «Відлига» в літературі і мистецтві.

Зовнішня політика Радянської держави. СРСР і країни соціалізму. Організація Варшавського договору. Радянсько-американські відносини. Проблема Західного Берліна. Карибська криза.

Жовтневий Пленум ЦК КПРС 1964 р. Усунення М. С. Хрущова від влади. Суть і стиль брежнєвського керівництва. Конституція СРСР 1977 р. Ю. В. Андропов. Спроби модернізації радянського суспільства.

Пріоритети економічного розвитку. А. М. Косигін. Вересневий пленум ЦК КПРС 1965 р. Початок економічної реформи. Промисловість. Основні будівництва. БАМ. Радянський військово-промисловий комплекс. Проблеми ефективності сільського господарства. Зниження темпів зростання промислового і сільськогосподарського виробництва.

Посилення репресій проти інакомислення і дисидентів. Зростання еміграції.

Зовнішня політика СРСР. А. А. Громико. Початок розрядки міжнародної напруженості і роль в цьому процесі Радянського Союзу. СРСР і країни світової системи соціалізму. Радянсько-американські відносини. Договори про обмеження стратегічних озброєнь. Загострення міжнародного стану наприкінці 70-х – початку 80-х рр. Війна в Афганістані. Новий виток гонки озброєнь.

 

Тема 4. «Перебудова» та розпад Радянського Союзу

Причини виникнення нового етапу в житті радянського суспільства. «Перебудова». Квітневий Пленум ЦК КПРС 1985 р. Курс на прискорення соціально-економічного розвитку країни.

Концепція перебудови господарського механізму. Дозвіл кооперативної, індивідуальної та приватнопідприємницької діяльності. Причини погіршення соціально-економічної ситуації в країні і провалу курсу на прискорення соціально-економічного розвитку. Наростання кризових явищ в економіці країни.

Політична реформа в СРСР. XIX Всесоюзна партійна конференція. Вибори народних депутатів СРСР. З’їзди народних депутатів СРСР. Відміна 6-ої статті Конституції СРСР. Обрання Президента СРСР.

Демократизація суспільного життя. Виникнення суспільно-політичних рухів і багатопартійності.

Серпневі події 1991 р. Вихід республік із складу СРСР.                

Зміни в радянській зовнішній політиці. «Нове політичне мислення». Визнання пріоритету загальнолюдських цінностей над класовими. Радянсько-американські відносини. Підсумки і результати зовнішньополітичної діяльності радянського керівництва.

 

 


Дата добавления: 2018-10-27; просмотров: 167; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!