Тема 1. Предмет і метод мікроекономіки



Проблема обмеженості ресурсів і необхідність вибору. Зміст, співвідношення і генезис термінів «політична економія», «економічна теорія», «теоретична економіка», «економікс» та ін. Предмет дисципліни. Макро- та мікроекономіка як найважливіші складові сучасної теоретичної економіки.

Альтернативність цілей використання обмежених ресурсів, раціональність поведінки суб’єктів ринкових відносин. Методологія мікроекономіки: граничний аналіз, моделювання: графічне, аналітичне, табличне; оптимізація й визначення рівноваги тощо. Нормативна й позитивна мікроекономіка.

Мікросистема: поняття, різновиди. Мета, роль і особливості функціонування мікросистем у ринковій економіці. Матриця ринкових форм. Основні характеристики (ознаки) ринків досконалої та недосконалої конкуренції.

Мета та завдання дисципліни. Взаємозв’язок з іншими дисциплінами.

 

Тема 2. Теорія граничної корисності та поведінки споживача

Поняття потреби, види потреб. Економічні блага, їх класифікація. Поняття корисності, її особливості та спосіб досягнення. Сукупна та гранична корисність.

Процес споживання та динаміка зміни сукупної і граничної корисності. Перший закон Госсена. Закон спадної граничної корисності блага, його графічне зображення.

Вплив на поведінку споживача бюджетних обмежень і цін. Модифікація функції корисності як залежності між кількістю споживаних благ та рівнем корисності за умови бюджетних обмежень. Суть раціонального вибору споживача.

Поняття рівноваги споживача. Модель споживання набору благ. Другий закон Госсена.

Еквімаржинальний принцип досягнення раціонального вибору та рівновага споживача.

 

Тема 3. Ординалістська теорія поведінки споживача

Система переваг споживача та її основні елементи: здатність до ранжування альтернатив; транзитивність переваг; ненасиченість благами; субституціональність.

Особливості аналізу функції корисності з ординалістських позицій.

Криві байдужості як спеціальний інструментарій мікроекономічного аналізу. Спадний характер та неможливість перетину кривих байдужості за однакових умов. Карта кривих байдужості.

Гранична норма заміщення благ: суть і методика обчислення. Наслідок динаміки норми у поясненні форми кривих байдужості. Крайні випадки взаємозаміщення та взаємодоповнення благ.

Бюджетне обмеження і можливості споживача. Бюджетна лінія, рівняння і графічна побудова. Визначення нахилу бюджетної лінії та кута нахилу внаслідок зміни цін на блага. Вплив зміни доходу споживача на положення бюджетної лінії та на процес споживання.

Два підходи до оптимізації споживчого вибору, їх гранична інтерпретація. Різні випадки досягнення рівноваги: «кутова» і «внутрішня» рівновага.

 

Тема 4. Аналіз поведінки споживача

Зміна оптимального стану споживача в результаті зміни його доходу. Графічний аналіз і побудова лінії «дохід-споживання». Нахил ліній як свідчення ставлення споживача до блага. Поняття нормальних товарів, неякісних товарів та товарів першої необхідності. Крива Енгеля. Закон Енгеля.

Зміна вибору споживача в результаті зміни ціни одного з товарів, обох товарів. Побудова лінії «ціна-споживання». Траєкторія зміни споживання внаслідок зміни цін. Побудова графіка індивідуального попиту споживача і основ лінії «ціна-споживання».

Утворення «надлишку споживача» в результаті перевищення корисності товару над ціною. Приріст надлишку споживача як показник зміни його добробуту.

 

Тема 5. Попит, пропозиція, їх взаємовідносини

Індивідуальний попит. Ефекти заміщення і доходу як основа побудови функції індивідуального попиту на благо. Ринковий попит як сума індивідуальних попитів всіх споживачів певного блага.

Зображення попиту: аналітичне, табличне, графічне. Закон попиту та його пояснення базовими положеннями теорії поведінки споживача. Парадокс Гіффена. Соціальні ефекти, що ускладнюють зв’язок між індивідуальним і ринковим попитом: ефект «юрби», «сноба» і «Веблена».

Цінові та нецінові детермінанти попиту. Зміна величини попиту під дією зміни ціни. Зміна попиту в цілому під впливом нецінових детермінант.

Методичні підходи до визначення показника еластичності. Поняття цінової еластичності попиту, діапазон її числових значень. Графічне зображення абсолютно еластичного, еластичного, одинично еластичного, нееластичного і абсолютно нееластичного попиту за ціною.

Методика обчислення коефіцієнта еластичності попиту за доходами, параметри його значень для «нормальних» товарів, «неякісних» та для товарів першої необхідності.

Суть «перехресної» еластичності попиту та параметри її значень щодо взаємозамінних, взаємодоповнюючих товарів та невзаємозв’язаних товарів.

Поняття пропозиції та закон пропозиції. Аналітичне, табличне і графічне зображення пропозиції. Цінові та нецінові детермінанти пропозиції. Зміна величини пропозиції під дією зміни ціни. Зміни пропозиції в цілому під впливом нецінових детермінантів.

Методика обчислення рівня цінової та перехресної еластичності пропозиції, фактори, що впливають на параметри значень коефіцієнта еластичності.

Взаємодія попиту і пропозиції в умовах ринку. Вплив змін попиту і пропозиції на рівновагу, рівноважну ціну і рівноважну кількість товару на ринку.

 


Дата добавления: 2018-10-27; просмотров: 284; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!