Тема 11. Олігополія та монополістична конкуренція



Нечисленність фірм в олігополістичних галузях, високі бар’єри для входження у галузь, загальна взаємозалежність підприємств. Поведінка олігополістів: некооперативна й кооперативна. Цінові війни за некооперативної поведінки: межі зниження рівня цін, наслідки для споживачів і товаровиробників.

Аналіз взаємовідносин двох товаровиробників у статиці. Модель Курно: договірна й конкурентна рівновага. Інтерпретації дуополії – моделі Бертрана, Еджуорта, Штакельберга. Олігополія з погляду теорії ігор. «Дилема ув’язнених».

Аналіз «ламаної» лінії попиту. Негнучкість цін.

Інституційні аспекти утворення та діяльності картельних спілок. Таємні змови, їх міцність і загострення конкуренції. Ціноутворення за принципом «витрати плюс...».

Ефективність олігополії порівняно з іншими ринковими структурами. Економічні наслідки олігополії. Можливості державного регулювання за олігополії.

Спільні риси та відмінності монополістичної конкуренції порівняно з досконалою конкуренцією та чистою монополією. Кількість товаровиробників та диференціація виробів. Умови входження в галузь.

Еластичність попиту за монополістичної конкуренції. Прибутковість та збитковість підприємства у короткотерміновому періоді. Визначення оптимального обсягу продажу та цінова політика. Умова досягнення і підтримання беззбитковості в довгостроковому періоді.

Суть і передумови розвитку нецінової конкуренції. Поглиблення диференціації продукту: позитивні наслідки і загрози. Реклама товару. Вплив рекламної діяльності на обсяг продажу й витрати.

 

Тема 12. Ринок факторів виробництва

Ринки факторів виробництва, їх функції в економіці. Поведінка фірми на ринку ресурсів. Поняття похідного попиту. Цінова еластичність попиту на ресурс.

Праця як фактор виробництва, її мобільність. Граничний виграш виробника від найманої праці. Обґрунтування рішення про найм. Попит окремого виробника на працю. Формування галузевого та ринкового попиту на працю.

Ефекти зміни доходу і заміщення зміни рівня заробітної плати. Криві пропонування праці, що вигинаються назад. Ринкове пропонування послуг праці та причини диференціації заробітної плати.

Монополістичний та олігополістичний ринки. Граничні витрати монополіста на працю. Прийняття рішення про наймання на монополістичному ринку праці.

Монопольна влада продавців праці. Контроль профспілок за пропонуванням робочої сили та рівнем заробітної плати. Види профспілкових організацій.

Аналіз моделі двосторонньої монополії на ринку праці та її соціальні наслідки.

Капітал як ресурс тривалого використання, форми капіталу. Загальна характеристика ринку капіталу.

Пропонування заощаджень. Часова перевага як економічна категорія. Теорія міжчасового вибору та гранична норма часової переваги. Ефекти зміни доходу і заміщення в результаті змін ставки позичкового процента.

Ринкова ставка позичкового проценту з позиції позичальників і кредиторів. Вплив зміни ставки проценту на рівноважний обсяг підприємницьких інвестицій.

Поняття поточної або дисконтованої вартості, методика її обчислення. Поточна вартість і ринкова ціна основних фондів. Обґрунтування інвестиційних рішень щодо придбання основних фондів. Ризик інвестування, оцінка надійності вкладень.

 

Тема 13. Загальна ринкова рівновага та економіка добробуту

Часткова та загальна рівновага. Необхідність визначення ринкової системи як цілого, дослідження взаємодії та взаємозалежності її частин.

Необхідність та вигоди ринкового обміну. Діаграма Еджуорта. Ефективність при обміні. Крива контрактів. Парето-ефективний розподіл. Крива можливостей споживачів. Загальна рівновага за Парето. Ефективність та справедливість.

Розподіл виробничих ресурсів. Діаграма Еджуорта. Крива виробничих контрактів. Парето-оптимальний розподіл ресурсів. Рівновага виробника на конкурентному ринку факторів виробництва. Крива виробничих можливостей та ефективність випуску. Ефективність на конкурентних ринках товарів.

Сукупна (зведена) ефективність конкурентних ринків (при обміні, при використанні вкладень у виробництво, на ринку товарів). Причини обмеженої спроможності ринкового регулювання: наявність ринкової влади, непрозорість ринків, неповна чи асиметрична інформація, вплив зовнішніх ефектів, існування суспільно значущих благ, позаринкова діяльність суб’єктів ринку та неринкові механізми регулювання тощо. Оптимум та квазіоптимум ринкової системи.

Теорія загальної рівноваги та політика у галузі економіки добробуту. Критерії оцінки добробуту.

 


Дата добавления: 2018-10-27; просмотров: 273; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!