Тема 7. Споживання домогосподарств



 Доходи домогосподарств. Модель економічного кругообігу. Особистий дохід. Особистий наявний дохід.

Споживання та заощадження як функції доходу. Безподатковий дохід як основний фактор споживання та заощадження. Графіки споживання та заощадження. Середня схильність до споживання та заощадження. Гранична схильність до споживання та заощадження. Недоходні фактори споживання та заощадження: багатство, ціни, очікування, споживча заборгованість, оподаткування. Автономне споживання та заощадження.

Функції споживання з урахуванням фактора часу. Гіпотеза життєвого циклу. Гіпотеза постійного (перманентного) доходу.

Тема 8. Приватні інвестиції

Роль інвестицій в економіці. Інвестиції та фактори інвестування. Очікувана норма чистого прибутку та процентна ставка як основні фактори інвестиційного попиту. Номінальна і реальна процентна ставка. Крива сукупного попиту на інвестиції. Зовнішні фактори сукупного попиту на інвестиції.

Інвестиційні функції. Кейнсіанська функція інвестицій. Неокласична функція інвестицій. Функція інвестицій у житлове господарство. Функція інвестицій у запаси.

Заощадження та інвестиції. Механізм урівноваження заощаджень з інвестиціями. Класичний механізм урівноваження заощаджень з інвестиціями. Кейнсіанський механізм урівноваження заощаджень з інвестиціями. Структура заощаджень та їх трансформація в інвестиції.

 

Тема 9. Сукупні витрати і ВВП

Витратні моделі економічної рівноваги. Метод «витрати - випуск». Графічна модель «витрати - випуск». Метод «вилучення - ін'єкції» та його графічне відображення. Заплановані та фактичні інвестиції.

Мультиплікативний вплив сукупних витрат на валовий внутрішній продукт. Модель взаємоперетворень витрат і доходів. Сутність простого мультиплікатора витрат. Математична інтерпретація мультиплікатора витрат.

Рівноважний ВВП в умовах неповної та повної зайнятості. Рецесійний розрив як наслідок дефіциту сукупних витрат. Інфляційний розрив як наслідок надмірних сукупних витрат. Графічні моделі рецесійного та інфляційного розриву.

Тема 10. Економічна динаміка

Економічне зростання і економічний розвиток. Матеріальні фактори економічного зростання. Виробнича функція економічного зростання. Суспільні фактори економічного зростання. Маржиналістська та структуралістська теорії економічного зростання.

Модель економічного зростання Харрода-Домара. Кейнсіанська теорія і модель Харрода-Домара. Капітальна теорія вартості як основа моделі Харрода-Домара. Гранична схильність до заощадження та ефективність капіталовкладень як головні фактори моделі Харрода – Домара. Умови економічного зростання в моделі Харрода – Домара.

Модель економічного зростання Солоу. Фактори економічного зростання в моделі Солоу в довгостроковому і короткостроковому періодах. Продуктивність праці як головна умова економічного зростання. Стійкий рівень капіталоозброєності в моделі Солоу. “Золоте правило” як критерій норми заощаджень.

Циклічність як форма економічного розвитку. Сутність та структура економічного циклу. Генезис розвитку економічного циклу. Види економічних циклів. Причини циклічних коливань. Індикатори циклічних коливань в економіці.

Тема 11. Держава в системі макроекономічного регулювання

Роль держави у змішаній економіці. Обмеження ринкового механізму та необхідність державного втручання в економіку. Основні економічні функції держави: формування правових засад функціонування економіки, захист конкуренції, перерозподіл доходів та ресурсів, стабілізація економіки.

Фіскальна політика, спрямована на пропонування. Попит і пропонування як об’єкти податкового варіанта фіскальної політики. Стимулюючий варіант впливу податків на пропонування. Крива Лаффера та можливість її практичного застосування.

Фіскальна політика та бюджетний дефіцит. Стимулююча фіскальна політика як фактор бюджетного дефіциту. Способи збалансування державного бюджету: на щорічній основі, на циклічній основі, принцип функціональних фінансів. Джерела фінансування бюджетного дефіциту.

Класична теорія макроекономічного регулювання. Основні положення класичної теорії про саморегулюючу здатність ринку. Основні положення кейнсіанської теорії. Аргументи кейнсіанців щодо необхідності державного втручання в економіку. Кейнсіанський механізм державного впливу на економіку.

Альтернативні теорії макроекономічного регулювання. Монетаристська теорія. Рівняння обміну як концептуальна основа монетаристської теорії. Монетаристський механізм регулювання економіки. Теорія адаптивних та раціональних очікувань. Теорія економіки пропонування. Практична функція макроекономічних теорій.

 


Дата добавления: 2018-10-27; просмотров: 223; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!