ПРОГРАМА НАВЧАЛЬНОЇ ДИСЦИПЛІНИ



“ПОЛІТИЧНА ЕКОНОМІЯ”

Мета: формування системи знань про економічні відносини як суспільну форму виробництва, проблеми ефективного використання обмежених виробничих ресурсів і шляхи забезпечення суспільних потреб у різних суспільно-економічних формаціях.

Завдання: вивчення загальних засад економічного життя суспільства; розкриття закономірностей розвитку економічної системи та діалектики взаємозв’язку її структурних елементів; з’ясування механізму використання їх людьми у процесі господарської діяльності; визначення принципових рис основних соціально-економічних систем та напрямів їх еволюції, ролі політекономії в розробленні шляхів планомірної трансформації постсоціалістичної економіки в соціально орієнтовану економічну систему.

Предмет: економічні відносини в їх єдності з продуктивними силами, політичними, ідеологічними, національними та іншими інститутами суспільства.

 

Тема 1. Предмет і метод політичної економії

Предмет і об’єкт політичної економії. Економічні закони та категорії політекономії. Зародження і розвиток політичної економії як науки. Меркантилізм. Фізіократи. Класична школа політекономії. Марксистська школа політекономії. Кейнсіанство. Маржиналізм. Неокласицизм. Інші теорії. Методи політичної економії. Загальнонаукові і спеціальні методи. Функції політичної економії. Місце політичної економії в системі економічних наук.

 

Тема 2. Економічні потреби і виробничі можливості суспільства. Економічні інтереси

Фактори виробництва та їх взаємодія. Виробничі можливості суспільства і продукт виробництва. Матеріальне і нематеріальне виробництво. Виробничий потенціал суспільства. Обмеженість ресурсів. Межа виробничих можливостей і проблема вибору. Економічні потреби суспільства, їх сутність і класифікація. Закон зростання потреб та механізм його дії. Корисність продукту, її види. Гранична корисність, її сутність. Закон спадної граничної корисності. Економічні інтереси: їх сутність та класифікація. Взаємозв’язок потреб, економічних інтересів та виробництва. Економічні суперечності як джерело соціально-економічного прогресу.

Тема 3. Економічна система суспільства

Економічна система, її сутність і структурні елементи. Класифікація економічних систем. Національні моделі змішаної економіки. Продуктивні сили як матеріальна основа економічної системи. Економічні відносини та їх структура.

 

Тема 4. Відносини власності

Власність як економічна категорія. Сутність власності. Суб’єкти та об’єкти власності. Економічний зміст та юридична форма власності. Ознаки власності. Типи і види власності. Різноманітність форм власності в ринковій економіці. Еволюція форм власності. Первісні форми власності. Рабовласницька і феодальна власність. Капіталістична власність. Проблеми трансформації приватної власності в суспільну. Роздержавлення і приватизація власності в Україні.

 

Тема 5. Форми організації суспільного виробництва

Форми організації суспільного виробництва. Натуральне виробництво і його місце в історичному розвитку суспільства. Виникнення товарного виробництва, його сутність і основні ознаки. Просте і розвинуте товарне виробництво. Економічні та неекономічні блага. Товар і його властивості. Закон вартості і його функції.

 

Тема 6. Гроші

Виникнення грошей. Форми вартості. Сутність і функції грошей. Сучасні функціональні форми грошей. Грошові агрегати. Грошова система та її структурні елементи. Грошовий обіг та його закони. Валютні курси. Сутність, причини та види інфляції. Соціально-економічні наслідки інфляції. Інфляційні процеси в економіці України.

 

Тема 7. Витрати виробництва і прибуток

Соціально-економічний зміст витрат виробництва. Класифікація витрат. Альтернативні витрати. Постійні та змінні витрати. Бухгалтерські та економічні витрати. Сукупні та середні витрати. Граничні витрати і граничний продукт. Поняття собівартості продукції, її види. Прибуток як економічна категорія. Види прибутку, його розподіл. Рентабельність.

 


Дата добавления: 2018-10-27; просмотров: 189; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!