ЧНУ імені Юрія Федьковича                                      З.І. Галушка



РЕЦЕНЗІЯ

На програму державного екзамену з економічної теорії

(«Політична економія», «Мікроекономіка», «Макроекономіка»,

«Історія економічних учень»)

Вирішення сучасних проблем економічного розвитку України наштовхується на ряд серйозних проблем і перешкод. Однією з них є недостатнє врахування фундаментальних економічних законів та закономірностей економічного розвитку у господарській практиці, формуванні та реалізації економічних програм щодо відтворення народногосподарського комплексу країни.

Відповідно, актуалізується потреба нарощування інтелектуального, інноваційного потенціалу країни та його активне застосування в сфері економіки. В першу чергу це стосується кваліфікованої підготовки фахівців з економіки, здатних широко використовувати набутий багаж знань, раціонально мислити та приймати ефективні господарські рішення, майстерно оперувати існуючими та створювати нові моделі, механізми, інструменти та важелі економічного розвитку на шляху до розбудови структурно-збалансованої та інноваційно-орієнтованої економіки України.

Державний екзамен з економічної теорії, який вміщує комплекс завдань з фундаментальних економічних дисциплін, дає змогу критично оцінити рівень підготовки фахівців в сфері економіки, виявити «золотий» (інтелектуальний) капітал нації, а тому є важливим і відповідальним кроком у майбутнє як для студентів економічних спеціальностей, так і вищого навчального закладу, що прикладали максимум зусиль на протязі всього періоду навчання.

В рецензованій Програмі передбачено по 40 основних питань з дисциплін «Політична економія», «Мікроекономіка», «Макроекономіка», «Історія економічних учень», де у концентрованій формі актуалізовано природу та закономірності прояву економічних процесів на різних рівнях суспільно-господарської взаємодії як у минулому, так і сьогоденні, що вимагає від студентів залучення усіх набутих знань та навичок з фундаментальних економічних дисциплін у процесі розв’язання поставлених завдань. Передумовою та результатом державного екзамену з економічної теорії є формування у студентів як майбутніх фахівців з економіки інтегрованого кваліфікаційного підходу у процесі вирішення економічних проблем і запобігання небезпек економічного розвитку.

Рецензована програма відповідає основним вимогам вищої школи і рекомендується для використання в навчальному процесі.

Рецензент:

Д.е.н., професор,

Заступник директора з навчально-

Методичної та наукової роботи,

Завідувач кафедри міжнародної

Економіки та економіки підприємства   

ЧТЕІ КНТЕУ                                                                          І.М. Школа

ВСТУП

 

Cучасна економічна теорія, як відомо, - досить неоднорідна, в ній є головна течія (main stream), основоположну парадигму якої визначають постулати неокласичної школи, а є й інші напрямки (наприклад, неоінституціоналізм, неолібералізм, посткейнсіанство).

Нинішній етап наукової парадигми визначається тим, що економічна наука поступово інтегрується з іншими науками, такими як соціологія, математика, психологія, філософія, політика, географія, етика, юриспруденція тощо. Все це висуває нові кваліфікаційні вимоги до підготовки сучасного фахівця в галузі економіки.

В руслі «нової парадигми», здатність до налагодження соціально-економічних комунікацій, адекватне розуміння «правил гри» і психології людської поведінки мають для фахівця з економіки не менш важливе значення, ніж апелювання до традиційного набору знань з економічної теорії.

Вищезазначені тенденції трансформації економічної науки і практики знайшли своє відображення у програмі державного екзамену з економічної теорії за напрямом підготовки 0501 «Економіка і підприємництво», яка підготовлена відповідно до Галузевого стандарту вищої освіти України та освітньо-професійної програми в складі чотирьох фундаментальних економічних дисциплін: «Політичної економії», «Мікроекономіки», «Макроекономіки», «Історії економічних учень».

Метою державного екзамену є визначення рівня професійних знань, умінь та навичок студентів економічних спеціальностей щодо прийняття конкретних господарських дій та розуміння економічних процесів, адекватних сучасним проявам ринкової економіки, а також їх здатності до напрацювання алгоритмічних ходів (методів, засобів, інструментів, важелів) у напрямку оптимізації економічної поведінки господарюючих суб’єктів в умовах глобалізаційних та цивілізаційних зрушень.

Основним завданням державного екзамену являється розширення світогляду майбутніх фахівців крізь призму положень сучасної економічної науки, її проблематики, категорій, законів із врахуванням вимог інтегрованого (міждисциплінарного) підходу та комплексного застосування отриманих знань у повсякденному житті. Крім того, складання державного екзамену з економічної теорії має допомогти студентам поглибити власний когнітивний потенціал щодо розуміння сучасних економічних явищ, процесів і закономірностей їх прояву у вітчизняній та глобальній економіці з тим, щоб долучити свої фахові здібності до потреб вітчизняного соціально-економічного розвитку.

Державний екзамен проводиться в усній формі і має ряд особливостей, які необхідно врахувати при його підготовці і складанні:

По-перше, необхідно на методологічних засадах цивілізаційної теорії розвитку суспільного виробництва - продуктивних сил і економічних відносин - сформувати певний тип економічного мислення, економічну психологію та світогляд студентів, забезпечити засвоєння ними знань та методів цивілізаційного, синергетичного та діалектичного аналізу економічного життя суспільств.

По-друге, необхідно проаналізувати особливості економічного явища на мікро- та макрорівнях економічної системи, розкрити взаємозв’язок між ними. Комплексність їх розгляду складають важливу особливість державного екзамену з економічних дисциплін.

По-третє, студент повинен мати власну позицію відносно проблеми, що розглядається. Його відношення до практики реформування економіки України, уміння передбачити наслідки тих чи інших дій в контексті теоретичних питань є важливим елементом оволодіння економічної теорії. При цьому слід продемонструвати гуманістичний підхід до соціально-економічних наслідків, основні риси наукового економічного мислення.

Для досягнення визначеної мети передбачається ґрунтовне вивчення студентами:

- сутності економічних концепцій основних шкіл і напрямків економічної думки та досягнення видатних вчених-економістів і їхній внесок у розвиток економічної науки;

- економічних законів, які управляють виробництвом, розподілом, обміном і споживанням життєвих благ як у ринковій, так і в інших економічних системах;

- системи економічних відносин в їх єдності з продуктивними силами та іншими суспільними відносинами;

- проблем ефективного використання обмежених ресурсів і управління ними з метою досягнення максимального соціально-економічного ефекту;

- закономірностей зародження, розвитку і відмирання суспільно-економічних формацій;

- причин та наслідків макроекономічної та мікроекономічної нестабільності.


Дата добавления: 2018-10-27; просмотров: 220; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!