VI. Впевненість в орієнтирах, що досягаються за допомоги правового стану речей



Найважливішим підґрунтям спільного життя людей — не лише у пра­вовому відношенні, але і в їхніх стосунках, що виходять за межі права, — стає крім надійності норм та державних рішень послідовність особистої по­ведінки й, зокрема, надійність угод між індивідами. Сісеро писав, що право­суддя звертається до «fides», а саме — до «постійності та істинності ви­словлювань та угод». На початку Нового часу Гуго Гроцій вважав принцип «stare pactis» (з лат. — «дотримуватися угод»), або ж, як це звучить у більш сучасному варіанті, «pacta sunt servanda» (з лат. — «договорів дотримують­ся»), головним принципом природного права. Ця закріплена в законі ідея про те, що людина повинна дотримуватися свого слова й не обманути дові­ри, формує (разом з принципом автономії) й сьогоднішнє розуміння підвалин договірного права [§ 33, II].

Проте право повинно бути тут певною мірою послідовним: якщо хто-небудь упродовж тривалого часуне користується законом, то, таким чином,

Розділ 5. Забезпечення прав і недоторканості громадян________________

створюється ситуація довіри до існуючого стану справ: через деякий час людина починає вважати, шо це право взагалі більше не застосовується. Це підтверджується й «теорією мовчання», яка існувала в німецькому праві: хто мовчить упродовж певного часу, — в старому праві часто йдеться про «рік і день», — той повинен мовчати завжди. Хто впродовж кількох років мовчки мириться з тим, що його конкурент використовує аналогічний то­варний знак, той уже не може заборонити використання цим конкурентом цього знака. Ці правові ідеї зустрічаються й сьогодні у правовій інституції строку давності. Схожість полягає в тому, що строк давності не є безпереч­ною та визначальною вимогою: він не означає повного припинення дії пра­ва, допускає можливість винятків та їх реалізації за допомоги судових рі­шень. Вимога послідовності дій не дозволяє протиріччя між словами люди­ни та її власними діями — заборона venire contra factum proprium (з лат. — йти всупереч власній волі); наприклад, коли хтось переконує свого кредито­ра в тому, що строк давності не впливає на існуючі обставини, то потім послатися на строк давності буде неможливо. Схожі правові ідеї знаходять своє підтвердження і в англо-саксонському Estoppel-Prinzip (з англ. — прин­цип процесуального відхилення). Завданням охорони порядку є також зміцнення віри в стабільність певної об'єктивної ситуації, що забезпечує можливість довгострокового, надійного та спокійного володіння речами як приватною власністю.

З метою забезпечення надійних орієнтирів стосовно значимого з право­вої точки зору стану речей право прагне зберегти довіру до безсумнівного стану справ, які є типовими для певних правових ситуацій. Прикладом може, зокрема, бути розв'язання питання на користь того, хто успадковує ту влас­ність, яка йому не належить. Питання також буде розв'язуватися на користь того, хто покладається на справедливість положень поземельної книги. І якщо в правових відносинах хтось поставатиме як комерсант, хоча насправді він не є таким, то третій особі, яка ставиться до нього як до комерсанта, до­зволяється у найважливіших ситуаціях, дійсно, поводити себе з ним як з ко­мерсантом.

§ 24. Загальні норми та справедливість

Вище ми вже намагалися узагальнити правові концепції, незважаючи на те, що вони пов'язані з конкретними ситуаціями [§ 18, II]. Саме в цій генералі­зації вкорінений головний принцип справедливості [§ 15]. Необхідність 172

її

І J § 24. Загальні норми та справедливість

стійких орієнтирів також вимагає того, щоб спільне життя людей було орга­нізоване відповідно до загальних правил.

Водночас у своїй узагальненій формі правові принципи та норми мо­жуть бути також застосованими до тих обставин, де правове почуття під­казує необхідність іншого регулювання. Чи потрібно у цьому випадку чини­ти відповідно до загальних норм, чи ж виходячи з уявлень про справед­ливість? Таке запитання втілилося в принципі формального права та спра­ведливості.

З особливою гостротою конфлікт між правовою безпекою, яка вимагає дотримання загальних норм, та справедливістю виявляється у тому випадку, коли йдеться про правовий порядок, який ще не сформувався. У цій ситуації право ще не диференційоване й не гарантоване ціннісними поняттями та загальними положеннями; навпаки, діють лише прості, пов'язані із звичай­ними ситуаціями, норми, за допомоги яких неможливо врегулювати винят­кові ситуації. Водночас у жодному правовому порядку неможливо повністю усунути напруження.

Антиномію між принципом генералізації та справедливості описав ще Арістотель [Арістотель, Нікомахова етика, 1137Ь]: загальне правило не зав­жди може врегулювати всі без винятку окремі випадки. Таким чином, воно зорієнтоване на розв'язання більшості випадків. Уже в цьому знаходиться першоджерело погрішностей, які перебувають у самій природі речей, а саме — в тому, що загальна норма у принципі не може повністю передбачити всю багатоманітність життя в усіх його проявах.

У зазначеному конфлікті Арістотель віддавав перевагу принципові спра­ведливості порівняно з принципом загальної норми: якщо право знаходить якесь загальне рішення і до його царини не вписується конкретний випадок, то звичайним є такий порядок: там, де законодавець залишає цей випадок поза увагою й, узагальнюючи, припускається помилки вже через те, що ко­ригує зміст закону з урахуванням цього недогляду, — отже, людині потрібно діяти так, начебто вона сама брала участь у тій ситуації, стосовно якої по­трібно виробити відповідне рішення, й лише усвідомивши його з цієї точки зору, врегулювати його за допомоги закону. Таким чином, справедливість відіграє коригувальну роль стосовно закону у тому випадку, коли за допомо­ги узагальнених рішень цього закону не вдається віднайти справедливе рі­шення.

Таку саму точку зору висловлює Макс ЕрнстМайєр [Майєр, 1922,79 ffj: «Нормування, типовий підхід є душею права... індивідуалізація є душею справедливості. Оскільки право прагне до шаблонів, а мораль уникає їх...

173

Розділ 5. Забезпечення прав і недоторканості громадян_________________

Право є нормативно обгрунтованим порядком. Проте той, хто вводить нор­ми, не може скористатися плодами справедливості. Норма... забезпечує пра­вову надійність... Норми вимірюються однією міркою, вони забезпечують правову рівність, натомість справедливість не залишає поза увагою жодно­го випадку нерівності».

Можливість помилування, передбачена кримінальним правом, також може бути обгрунтована цим напруженням, що існує між загальними нор­мами та справедливістю, яка звертається до окремих випадків. Йєрінг нази­вав помилування «коригуванням в окремих випадках тих законів, які ви­знаються недосконалими»18. Існує й інше поняття помилування, яке не є об'єктом нашого дослідження: помилування через співчуття. Воно не нале­жить до царини права й не має на меті знімати напруження між генералізую-чою та індивідуалізуючою справедливістю, оскільки стосується зовсім іншо­го кола питань. Аргументи на користь такого помилування потрібно шукати не у засадах правосуддя (оскільки це лише окремий випадок), а в образі християнського співчуття до грішників [Радбрух, VS, § 15, IV].

Проти голосу, який звучить на користь індивідуалізованої справедливості, порівняно з узагальнюючою, звучить інший голос, який побоюється того, що правосуддя, яке звертається до окремих випадків, веде до сваволі та до правової невизначеності. Саме це мав на увазі Давід Юм, зауважуючи: «Якщо надати людям свободу застосовувати існуючі в суспільстві закони так, як вони вважають за потрібне, то у більшості випадків це призведе до оцінок, які відповідають особливим обставинам, тобто характер та відносини людей будуть важити стільки ж, скільки загальна природа розглядуваних питань. І цілком очевидно, що наслідком цього стане необмежена розгубленість люд­ського суспільства і що жадібність та пристрасті людей дуже швидко призве­дуть до загального хаосу, якщо не утримувати їх у певних межах за допомо­ги узагальнюючих та непохитних законів».

З цих протилежних думок можна, нарешті, зробити висновок про те, що судові рішення слугують неухильному дотриманню загальних норм право­порядку й виключають сваволю. Таким чином, вони переслідують ті самі наміри, на які зважає й правове почуття. Це надає строгому дотриманню норм власної ваги, яка на терезах правосуддя переважає потребу особливим чи­ном підходити до своєрідності кожного окремого випадку, розв'язання якого не завжди може збігатися з нормативними вимогами.

Водночас можливі ситуації, коли справедливість здійснюється, незважаю­чи на вплив потреби у правовій безпеці: у цьому випадку вона повинна пере-

« R.v.Jhering, DerZweck im Recht, 1916, Bd.l, S.333.

174

§ 24. Загальні норми та справедливість

важати останню. Там, де право значно суперечить правовому чуттю, aequitas (з лат. — рівність), equity (з англ. — справедливість, неупередженість) сама торує собі шлях у праві — для того, щоб зі свого боку забезпечити свою участь у загальному регулюванні: саме у такий спосіб визначилися чіткі контури римського преторіанського права, і перш за все через обов'язки претора від самого початку свого володарювання видавати такі накази, які містили б у собі принципи, відповідно до яких був намір гарантувати до­тримання права; далі до цього вердикту, як водиться, додавалися накази, які видавалися вже під час правління й містили у собі відповідні зміни — edictum tralaticium; у подальшому посиленні стабілізуючого первня брав участь lex Cornelia (з лат. — закон Корнелія), який забороняв претору відступати від положень, сформульованих в едиктах; усе це отримувало певну заверше­ність в Edictum perpetuum Hadrians (з лат. — загальновизнаному едикті Адрі-ана), де діставав довготермінове закріплення зміст протеріанських актів, аби їх могли уникати лише «ex auctoritate principis» (з лат. — «згідно з авто­ритетом») [§ 18, II]. До консолідації намагаються підійти також англійські Equity — судові рішення, критерії яких від самого початку звернені до совісті короля або канцлера: це виявляється в обов'язковості прецедентних рішень, а також у створенні загальних принципів та правил [§ 18, II].

Таким чином, правова безпека, з одного боку, та принцип тотожності — з іншого, ведуть до генералізації справедливих рішень. Останні коригують норми, які мають дуже узагальнюючий характер, стоять на перешкоді одна­ковій інтерпретації нетотожних ситуацій і прагнуть віднайти такі рішення, які враховують своєрідність розглядуваних випадків. Проте водночас вони висувають і вимогу аналогічного застосування щодо аналогічних — особли­вих — випадків. Коротше кажучи, справедливі рішення — на противагу вель­ми поширеній думці — зводяться не до справедливості у кожному окремому випадку, а до врегульованої законом диференціації нормативної системи, а саме — до того, щоб якомога точніше розмежовувати головне в схожому та головне в несхожому, поводячись із схожим як із схожим, а з нетотожним як з нетотожним [§ 39, IV; § 40].

У взаємозв'язку ius strictum та aequitas (з лат. — строгого права та рівності), а також у намаганні законів правосуддя, у свою чергу, створити тверді принципи, виявляється нерозв'язне, постійно існуюче й реальне на­пруження між бажанням справедливих рішень, з одного боку, та потребою в правовій безпеці й відповідно у розробці загальних норм — з іншого. Яким же чином можна розв'язати це протиріччя та як законодавчій і виконавчій владі віднайти золоту середину між правовою безпекою та справедливістю?

175

Розділ 5. Забезпечення прав і недоторканості громадян________________

На це запитання однакової відповіді не пропонує жодний правовий порядок жодної доби. У певні епохи юристи віддавали перевагу правовій безпеці, в інші — юриспруденції справедливості.

Загалом же право обирає середній шлях. Його загальні норми дають мож­ливість інтерпретації, різного тлумачення вчинків, що дозволяє шляхом уточ­нень та заповнення законодавчих прогалин розширити його там, де в своєму сучасному поняттєвому контексті законодавчі норми не задовольняють по­требу справедливості [§ 39, III, 4].

176

Розділ 6 СВОБОДА

§ 25. Свобода волі

Чи маю я право робити те, що хочу? Це запитання є питанням правової та моральної свободи [§ 26]. Чи маю я можливість робити те, що хочу? Це також запитання про свободу дій та самореалізацію. Чи є у мене простір для свободи вибору того, чого я хочу? Це запитання є питанням свободи волі.

«Свобода волі» відіграє в праві важливу роль особливо тоді, коли вона по­в'язана з особистою відповідальністю, передусім це стосується кримінально­го права [§ 37,1, 3]. Така свобода— вибирати між різними можливостями, виходячи з власної духовної ініціативи, — обмежена з двох боків: по-перше, тому, що всі реальні події є неперервними й (якщо строго розуміти каузальні закони) зумовленими природними причинами [І]; по-друге, якщо не зважати на природничу закономірність каузальності, то вчинки детермінуються немину­чою закономірністю мотивів, які переживаються суб'єктивно [II].

/. Питання природного детермінізму

Зазначене вище питання причинової зумовленості не лише стосується проблем обов'язку, але й має принципове значення для права: якби всі ре­альні події строго й безумовно детермінувалися природними законами, то правові норми були б лише (здатним до об'єктивації) змістом уявлень, зу­мовленим законами природи. Бажання керувати за допомоги правових норм (тобто тих змістовних смислів, які визначають людську поведінку) було б лише ілюзією, оскільки право стало б чимось схожим на звук або запах. Правові зобов'язувальні норми взагалі можуть виконувати свою функцію лише тоді, коли наявне в них зобов'язання не детерміноване причиновою закономірністю. Практичне значення цих норм полягає у вимозі того, що не може статися внаслідок реальної необхідності. «Прескриптивна норма ке­рується законом недостатності підстави. Вона приписує саме те, що не має достатніх підстав» [Гартман, 1938, Кар.ЗЗ]: обов'язок та воля, що її здійс-

177

Розділ 6. Свобода

нюють, мають сенс лише тоді, коли «ланцюжок зумовленостей ще не замк­нено» [Гартман, 1938, Kap.33d]. Без можливостей такого свого впливу пра­во залишилося б тільки позбавленим власного значення супроводом незмін­них причинових процесів. Карл Поппер [Поппер, 1973, 242] назвав таке бачення «жахливим сном фізичного детермінізму», відповідно до якого «всі наші думки, почуття та зусилля не можуть справляти ніякого практичного впливу на те, що відбувається у фізичному світі: вони є якщо не породжен­нями нашої уяви, то у кращому випадку — надмірними сторонніми продук­тами («епіфеноменами») фізичних явищ».

1. Апріорне значення причинових законів. Кант припускав, що кате­горія причиновості має сенс для всіх явищ, є умовою будь-якого можливого досвіду. Отже, й людські вчинки, які розглядаються в колі інших явищ, та­кож підпорядковані строгому законові причин та наслідків. І в цьому розумінні не може існувати ніякої свободи волі; хіба ж можливе вторгнення в структу­ру каузальності?!

Проте з часом дійшли думки про те, що це питання не обов'язково по­винне розв'язуватися тільки так, як це пропонує Кант, адже можна припус­тити, що, незважаючи на неможливість розриву причинової зумовленості, причиновий взаємозв'язок може містити у собі ймовірність виведення до­даткових детермінант з царини обов'язку та вольових рішень. Таким чином, причиновий взаємозв'язок може виникнути завдяки новому каузальному шерегу (наприклад, за допомоги вмотивованого обов'язком вольового рі­шення), створюючи додаткову детермінанту. У природних причинових зв'яз­ках, відповідно, починає діяти нова детермінанта, яка існує вже на іншому рівні. З цієї точки зору й можлива свобода в її позитивному розумінні [Гарт­ман, 1925, Кар.68].

Проте якщо всі явища дійсно a priori (з лат. — на підставі раніше відомо­го) підпадають під категорію причиновості, то тоді неможливо не лише роз­ірвати існуючий каузальний зв'язок, але й додати новий причиновий шерег: оскільки не лише кожна причина має свій наслідок, але й кожний наслідок має цілу сукупність причинових зв'язків, які його зумовлюють. Тоді це озна­чає, що неможливо було б припустити можливість започаткування нового каузального шерегу й тим самим якоїсь надцетермінанти існуючих каузаль­них процесів. Кант був тут цілком послідовним: «Усі вчинки людей в їхньо­му емпіричному прояві та причини, що їх супроводжують, зумовлені поряд­ком, який існує в природі, і якщо ми могли б дослідити у найдоглибнішому ^шґпунті ясі прояви людської волі, то ми не знайшли б жодної людської дії,

178

 

І § 25. Свобода волі

'"• яку не можна було б з певністю передбачити й на підставі попередніх умов ' пізнати як необхідну. Таким чином, свобода не існує, якщо ми маємо на увазі • цей емпіричний характер» [Кант, 1787, 577 f]. Лише припущення того, що г явище приховує непізнану річ у собі, дає можливість говорити якщо не про . пізнану, то хоча б про можливу свободу. Якщо я не розглядаю людину як явище, як феномен, а думаю про неї як про річ у собі, як про ноумен, то я можу уявити її вільною. «Таким чином, відповідно до свого емпіричного характеру цей суб'єкт як явище, згідно з усіма законами визначення останнь­ого, підкорявся б усім причиновим зв'язкам і відповідно був би нічим іншим, як частиною чуттєвого світу, дії якого, як і будь-якого іншого явища, неми­нуче випливають із законів природи... Але відповідно до свого інтелігібель­ного характеру (хоча ми можемо мати лише загальне уявлення про нього) той самий суб'єкт повинен був би розглядатися як вшьний від усіх впливів чуттєвого світу та визначення його як явища» [Кант, 1787,568 f]. Це і є клю­чем для розуміння відомого висловлення Канта: «Отже, можна припускати, } що якби ми були здатні глибоко сягнути у шари людського мислення, як воно І виявляється у внутрішніх та зовнішніх діях, так, щоб кожний бодай наймен-| ший рушійний поштовх став нам відомим, включаючи всі зовнішні чинни--(* ки, які на нього справляють вплив, ми могли б вирахувати майбутню пове-| дінку людини з такою певністю, як ми вираховуємо місячні або сонячні за-і темнення; і все ж таки при цьому ми могли б стверджувати, що людина є t вільною» [Кант, 1788,177].

V Проте що все ж таки, крім цієї зумовленої свободи, є справжня свобода?

f Кант [Кант, 1787,566] вважав, що причиновість суб'єкта може бути розглянута

■■ з двох боків — як інтелігібельна, пов'язана з його діями, як річ у собі, та як

сенсібельна — за наслідками її прояву в чуттєвому світі. Наскільки людина є

вільною в осягненні причиновості «речі у собі», яким чином дії суб'єктів,

що розглядаються як річ у собі, стають явищем, і відповідно яким чином

- «досягається справжня свобода» — все це не розглядається у теорії пізнання

- Канта. Незрозумілим залишається також і те, якою мірою строго детерміно­ваний причиновий процес емпіричного світу та дії, які здаються вільними,

; можуть мати один і той самий емпіричний наслідок.

і

' 2. Виключно емпіричний сенс законів природи. Згідно з теорією пізнання Канта, взаємозв'язки в нашому емпіричному світі створюються за допомоги свідомості, що пізнає світ; тобто вони a priori настільки щільно і з

- такою необхідністю визначають явища емпіричного світу, що кожна його емпірична дія повинна бути строго детермінованою. Водночас ця теорія

179

Розділ 6. Свобода

пізнання не є єдиною. їй можна протиставити точку зору, яка стверджує, що взаємозв'язки нашого емпіричного світу підтримуються не конститутивною діяльністю свідомості, а навпаки — сам цей світ має певні структури, які лише сприймаються нашою свідомістю. Виходячи з цієї передумови, ми ма­ли б певне досвідне знання стосовно цих структур, і водночас вони не дава­лися б нам з апріорною необхідністю [Стегмюллер, 1989, 357 f]. Коротше кажучи, каузальний закон мав би лише емпіричний сенс. Таке бачення дає можливість твердити, що царина значення цього закону — одночасно — по­ширюється настільки, наскільки встановлюються, виходячи з наступного до­свіду, засади строгої каузальності.

Проти припущення строгої та безумовної детермінованості поведінки людей, а відтак, врешті-решт, проти теорії пізнання Канта висловлювався ще мудрий Ліхтенберг (1742—1799): «Ми знаємо напевне, що наша воля є вільною і що все, що стається, повинне мати свою причину. Чи не могли б ми перевернути цей аргумент і сказати: наше розуміння причин та наслідків, напевне, далеке від істини, оскільки наша воля не могла б бути вільною, якби вони були правильними?»19.

Якщо виходити з того, що закон причиновості має лише емпіричний сенс, то свобода волі була б виключеною вже тому, що емпіричні доведення стро­гої детермінованості людської поведінки призвели б — наприклад, за допо­моги проведення нейрофізіологічних дослідів — до висновку про те, що наш мозок працює як комп'ютер і що в людині неминуче відбуваються фізичні та хімічні процеси, а отже, її поведінку можна передбачити так, як ми передба­чаємо «місячні або сонячні затемнення», суб'єктивно ж людина може від­чувати свої рішення вільними.

Той, хто хоче довести зумовленість людських дій законами природи, по­винен дати пояснення різноманітних процесів. Він повинен пояснити розу­мову діяльність на підставі тих природно-закономірних процесів, які її су­проводжують. Так, наприклад, за допомоги фізичних та хімічних каузаль­них зв'язків треба показати, чому такі різні оптичні та акустичні подразни­ки, як написані або сказані різними мовами слова «Зачиніть двері!», а також різноманітні комбінації слів, які мають однаковий сенс, приводять до одна­кових дій. Після цього, за допомоги комп'ютера, що виконує мовні перекла­ди, або ігрового комп'ютера можна продемонструвати, що, наприклад, пра­вила мови або правила гри, які існують для некаузальних, розумових зв'язків, репрезентовані процесами комп'ютера, що можуть оперувати цими прави­лами. Все це відбувається на підставі та за допомоги каузальних процесів у

9 G.Ch.Lichtenberg, Sudelbucher, Heft J., Nr.790.

180

§ 25. Свобода волі

комп'ютері. Коротше кажучи, правила, згідно з якими утворюються смис­ли, причиново пов'язані з каузальними процесами, які відбуваються у ба­зовій системі.

Прихильник каузального детермінізму, таким чином, переконливо довів би, яким чином фізико-хімічним шляхом з усієї різноманітності фізико-хіміч-них процесів, які відбуваються в мозку, синтезується особистий поняттєвий світ, виникає усвідомлення цілісності особистості та свідомість узагалі.

Не в останню чергу природничо-науковий детермінізм повинен полемі­зувати з тим, що свідомість має креативну силу уяви. Завдяки цьому можна планувати майбутні дії, з цією метою проектувати моделі майбутніх подій, порівнюючи їх між собою. Ці проекти майбутнього можуть справляти зво­ротний вплив на рішення та спрямовувати наші дії. Детермініст же повинен при цьому стверджувати, що ці продукти креативної сили мислення є лише суб'єктивною формою прояву (психічно осягненим «внутрішнім поглядом») необхідних фізико-хімічних каузальних зв'язків.

//. Питання мотиваційного детермінізму

Водночас питання детермінізму можна розглядати і у зв'язку із змістом свідомості, залишаючи при цьому відкритим питання про ті фундаментальні фізико-хімічні процеси, які відбуваються в мозку: для того, щоб виключити свободу прийняття рішень, достатньо сказати, що людські дії зумовлені на­перед неминучими закономірностями суб'єктивно пережитих мотивацій. Так, можна припустити, що вольові рішення, якщо вони й не зумовлені законами природи, все ж таки постійно детерміновані почуттями та уявленнями; це дуже схоже на рівнодіючу силового паралелограма — під впливом аналогіч­них мотивів та за однакових обставин завжди виникають однакові рішення. Зазначена гіпотеза переводить неминучість детермінації — яка існує у зовніш­ньому світі між спостережуваними фізичними та хімічними причинами та їхніми наслідками — у царину процесів мотивації дій, що відбувається вже у самій свідомості. Проте результати спостережень за певними природними процесами не доводять того, що суб'єктивно пережиті мотивації та рішення можуть виникати за каузальними моделями. Відношення між уявленням (на­приклад, про обов'язок) та вмотивованими ним діями не можна прирівнюва­ти до відносин між природними силами. Зокрема, не існує ніякого вичерп­ного доведення того, що такі мотивації відбуваються з такою самою немину­чістю, як і причини спостережуваних процесів. Загальновизнаній точці зору не суперечить і той факт, що людина має здатність «вільно поводитися з дум-

181

Розділ 6. Свобода

ками, на відстані тлумачити їх та перевіряти, перш ніж зробити їх своїми, або відкинути, або ж відкласти своє рішення на деякий час» [Форшнер, 1988, S.133].

Таким чином, якщо до сьогодні не доведена строга детермінованість дій «природними» причинами, то тоді є правильною точка зору про нестрогу та несуцільну детермінованість цих дій потребами та іншими уявленнями, які супроводжують ці дії. У зв'язку з цим видається можливим принаймні те, що людина, наприклад, може вільно вирішувати, чи виконувати їй свій обов'я­зок, чи ні. Тобто можна припустити, що за такого рішення до існуючих причи­нових залежностей та мотивуючих норм приєднується якась «третя детер­мінанта», тобто такий визначальний чинник, який відрізняється від природ­них причин та мотивуючих смислів, протиставляючи їм «kategoriales Novum» (з лат. — «категорійно новий факт») [Гартман, 1925, Кар.80 f, 82b, 83 f].

///. Позитивна екзистенція свободи

Якщо існування такої «третьої детермінанти» не заперечується й немає доведення її неможливості, то тим самим ще не доводиться реальне існуван­ня свободи.

Методи, які експериментально доводять можливість свободи вибору, ви­явилися неспроможними [Енгіш, 1965, 23]: вони виходили з того, що осо­бистість як саме ця певна індивідуальність діє однаково у кожній конкретній аналогічній ситуації, й спостерігали, чи бодай раз вона діятиме інакше, ніж у попередньому випадку. Але тут уже починає діяти пам'ять як чинник, який перешкоджає повторенню експерименту за одних і тих самих умов. Уже зав­дяки своєму спогадові про попередню ситуацію та рішення, яке приймалося раніше, та його наслідки, людина, приймаючи таке саме рішення вдруге, ро­бить це зовсім по-іншому, ніж у першому випадку.

Якщо виходити з того, що свобода вибирати між різними альтернатива­ми поведінки досі не є ні строго доведеною, ні строго запереченою, то у зв'язку з цим виникає запитання, що ж є більш імовірним — строга детер­мінованість дій чи (обмежена обставинами) свобода вибору.

Переконливі аргументи на користь більшої ймовірності такої свободи вибору — що, проте, ще не є «доведенням» свободи волі — запропонував Микола Гартман [Гартман, 1925, розділи 75—80]. Існування ж свободи волі він вбачав в усвідомленні самовизначення, у фактах відповідальності, про­вини та каяття. Вже усвідомлення свого самовизначення повинне мати пев­не підґрунтя; це підґрунтя не обов'язково має полягати у справжньому самови-

182

§ 25. Свобода волі

значенні; його можна також шукати і в неусвідомлених власних мотивуван­нях. І все ж таки саме те, що у випадку конфлікту «приводить пристойну (чесну) людину до відчаю, і є найбільш переконливим свідченням того, що за фактичним комплексом відповідальності та провини за свої вчинки як реальна сила стоїть власна свобода» [розділ 80g]. Усвідомлення своєї прови­ни та каяття свідчать про те, що відбувається самовизначення особистості. Вони не просто означають, що хтось визнає свою відповідальність за запод­іяну ним шкоду. Якщо хтось поранить людину під час епілептичного нападу, то, розуміючи, що він є причиною пошкодження, навряд чи почуватиме себе винним. Він шкодує з приводу того, що сталося, але не кається. Почуття провини та каяття виникають тоді, коли пошкодження завдане свідомими діями. Цей специфічний стан свідомості зображує події та їхні причини так, що їх можна було б уникнути. Але це введення себе в оману шляхом уник­нення не є тим уповні істинним, оскільки суперечить природній властивості людини — покаятися.

Щоправда, вольові рішення та свобода вибору не можуть бути осягнені як об'єкти. Тут виявляється такий вимір нашої екзистенції, який не може бути «об'єктивованим»; цілком очевидно, що наше буття не може бути до кінця охоплене предметним, «об'єктивуючим» знанням: сама діяльність суб'єкта, під час якої він приймає рішення, в принципі не може стати «об'єк­том» — тобто тим, що протистоїть свідомості. Безпосереднє переживання власних вчинків, кохання, ненависті та уявлень про себе є чимось принципо­во іншим, ніж усвідомлення об'єкта [Шелер, 1954, S.385]. Аналогічно пере­жита цілісність індивідуальної свідомості не є «предметом» нашої свідомості. Навіть коли ми думаємо про самих себе, перетворюючи себе на об'єкт нашо­го спостереження, ми все одно є суб'єктами цього об'єкта самоспостереження й, таким чином, не можемо виключити суб'єктивність з цього процесу та досягти у такий спосіб повної об'єктивації [Ясперс, 1983,25]; проте пережи­ти свою діяльність самоспостереження та прийняття рішень суб'єкт може, врешті-решт, лише тоді, коли вона відбувається. Той, хто вважає свої власні рішення та свій власний пізнавальний процес такими, що відбуваються в предметному емпіричному світі, той тим самим перетворює досвідні дані свого об'єктивного світу на всеохопну пояснювальну модель, переносить її також і на ті процеси, які принципово не належать до об'єктивного світу [Шредінгер, 1946, S.491]. Коротше кажучи, суб'єкт та його діяльність прин­ципово не можуть повністю осягатися за допомоги «предметного», тобто запозиченого з предметного світу пізнання.

183

Розділ 6. Свобода

Стосовно проблеми свободи волі це означає, що наше бажання знайти «об'єктивне» доведення «за» або «проти» свободи рішень буде принципово помилковим, оскільки ця свобода виявляє себе не шляхом предметного розуміння, а лише в самих діях та рішеннях, або ж, як говорив Ясперс, оскіль­ки рішення як таке виникає «вперше в стрибку» [Ясперс, 1956, S.181], то я досягаю свободи лише в екзистенції, не в спостереженні за нею, а в самому їїздійсненні [Ясперс, 1956, S.185].

Водночас тут діє зазначене вище [І, 2] застереження: для спостерігача предметом спостереження є не його власні дії, а дії інших людей. Якщо емпіричним шляхом удасться довести, що всі дії інших людей, включаючи й засадову «креативну» силу уяви, строго та щільно детерміновані власними законами, але, незважаючи на це, їхні дії повинні вважатися «вільними», то аналогічним чином і власні рішення повинні сприйматися як такі, що лише здаються вільними.

§ 26. Правова свобода /. Поняття правової свободи

Простір, де людина може робити те, що хоче, обмежений з двох боків: реальністю, яка фіксує те, що насправді можна робити, та нормами, які ви­значають, що людині дозволено робити. Зокрема, на межі дозволених дій вказують правові норми. Таким чином, правова свобода стосується такого запитання: чи дозволено мені робити те, що я хочу?

Як і інші соціальні норми, правові норми також виконують соціальну функ­цію: у відносинах людей вони обмежують царину правової свободи й тим самим надають кожному простір для можливих законних дій. Тому правова свобода кожної окремої особистості завжди пов'язана з правовою свободою інших людей.

За доби Просвітництва та індивідуалізму ми бачимо взаємне обмеження правових свобод: гарантована правова свобода може бути досягнута лише ціною взаємного обмеження сваволі. «За допомоги суспільного договору, — писав Руссо, — людина втратила свою природну свободу та необмежене право на все, що її приваблює і чого вона спроможна досягнути. Замість цього вона отримує громадянську свободу та право власності на те, що їй належить» [Руссо, 1762,1,8,9]. Таким чином, необхідно розмежовувати «природну сво­боду, яка не знає ніяких інших меж, крім сили індивідуумів, та громадянську свободу, яка обмежує загальну волю; володіння, яке є наслідком сили... та 184

§ 26. Правова свобода

власність, яка грунтується на гарантованому праві». «За своєю природою людина має право на все, чого вона потребує; проте правовий акт, який ро­бить її власником певного майна, відмежовує її від інших людей». Монтеск'є висловлював ці думки у такий спосіб: «Свобода — це право робити все, що дозволяє закон. Якщо громадянин зробить те, що закон забороняє, то він більше не матиме ніякої свободи, адже у такому випадку й інші також мо­жуть робити те ж саме» [Монтеск'є, EL, XI, 3].

Фіхте найбільш виразно описує взаємозв'язок свободи та завдання пра­ва: «Певна кількість вільних істот об'єднується, що означає: вони хочуть жити разом. Проте вони не зможуть існувати разом, доки кожен з них не обмежить свою свободу свободою всіх інших людей. Якщо збирається разом мільйон людей, то кожна окрема особистість може побажати для себе стільки свобо­ди, скільки це взагалі можливо. Проте людина об'єднує волю всіх в одному понятті однієї волі, й сума можливих свобод ділиться на рівні частини, й у цьому випадку йдеться про те, щоб вільними були всі разом, щоб свобода кожного була обмеженою свободою всіх інших людей» [1796, § 8]. Саме це обмеження, завдяки якому виявляється єдина воля всіх, здійснюється за до­помоги права. У такому розумінні право визначав ще Кант, розуміючи під ним «обмеження свободи кожного умовою її відповідності свободі кожної людини настільки, наскільки це можливо відповідно до загального закону» [Кант, 1793, розділ II]. З іншого боку, така сама думка міститься й у фран­цузькому варіанті прав людини та громадянина від 26 серпня 1789 року: тут у статті 4, абз. 1, визначено: «застосування природного права кожної людини не має ніяких інших меж, крім тих, які забезпечують усім іншим членам суспільства благо рівних прав». У цьому визначенні свободи виявляється також зазначена вище [§ 16, III] конвергенція ідеї рівності з функцією, яку приписує Кант загальному законові: обмеження простору індивідуальної свободи відповідно до загального закону означає однакове для всіх обме­ження в ім'я цієї всезагальності.

Для того, щоб визначити принцип і функцію права як обмеження і регу­лювання користування свободою, ще не достатньо визначено, як це обме­ження повинно відбуватись.

Формальне підставове твердження Канта виявилось лише необхідним, але уже не достатнім принципом регулювання відносин між людьми [§ 15, II]. В питанні, як в окремому випадку виміряти й обмежити взаємно свободу людей, відображається вся проблематика правосуддя. З кола цієї про­блематики перш за все слід повернутися до вчень Канта і Гегеля, які рішуче пов'язували поняття права з поняттям свободи [III].

185

Розділ 6. Свобода

Але перед цим ще раз поставимо питання: що таке «свобода»? І в право­во-політичній сфері це питання є багатозначним і багатоаспектним. Воно означає не лише збереження свободи індивідуального простору дії, але та­кож свободу участі в формуванні суспільної думки; не тільки формальну га­рантію приватної «автономії», але й «матеріальні» можливості особистого розвитку. Про ці варіанти поняття свободи й вестимемо мову.

//. Варіанти свободи

1. Ліберальна і демократична свобода. Правова свобода громадян має ліберальні і демократичні компоненти. Уже Арістотель [Politik, 1317b] вчив, що «свобода» означає, з одного боку, поперемінно з іншими брати участь у владі, з другого — можливість жити згідно зі своїми бажаннями. За його власними словами, «складовою частиною свободи є можливість поперемін­но керувати і бути керованим. Демократичне право полягає якраз у тому, що всі згідно з числом (а не саном) є рівноправними... так з необхідності панує натовп: все, що більшість вирішить, є остаточним і правовим... Другою скла­довою є, однак, те, що людина живе так, як бажає. Цей момент приводить у дію принцип, згідно з яким не слухаються, де можливо, нікого, або слуха­ються лише тих, кого навперемінно вибирають, і стверджує в цьому від­ношенні постулат рівної свободи для всіх». Це є раннє схоплення протисто­яння демократичної і ліберальної ідеї свободи. Перша прагне надати кожно­му можливість брати участь у формуванні державної волі. Друга бажає нада­ти кожному якомога більший простір для безперешкодної індивідуальної діяльності і самореалізації.

Демократична ідея свободи знайшла свого дієвого захисника в особі Жан-Жака Руссо (1712—1778). Він поставив собі завдання «знайти суспільну форму, яка всією спільною силою береже і захищає особу і власність кожно­го члена суспільства і в якій цей член, хоча і об'єднується зі всіма, але слу­хається лише самого себе і залишається так само вільним, як перед цим». Розв'язання полягає в тому, що кожен віддає свою особу під вище управлін­ня всезагальної волі, в формуванні якої він сам бере участь [1762,1,6]. Окре­ма особа має, отже, подвійну функцію: з одного боку, вона як громадянин держави бере участь в упорядкуванні користування свободою, з іншого — є підлеглою цього упорядкування.

Поширеною є думка протиставлення демократичного принципу свободи ліберальному, тобто принципу можливості безперешкодної індивідуальної свободи діяльності. У відшліфованих антитезах обидва поняття свободи були протиставлені Густавом Радбрухом [RPh, § 8]: «Тут більшість, там — свобо-186

§ 26. Правова свобода____________________________________

да, тут — участь у державі і в такий спосіб ймовірно в більшості, там — свобода від держави; тут — державно-громадянська свобода, там — гро­мадянська свобода; тут — гарантовані державою політичні правові свободи, там — незалежні від держави природні права; тут — абсолютизм більшості, там — розподіл влади». Алексіс Токвілль (1805—1859) показав, що демо­кратична більшість може ставити під загрозу свободу [1835, II, Кар.7]. Джон Стюарт Мілль (1806—1873) розкрив небезпеку, яка загрожує свободі через панування «народної волі». «Те, що називають волею народу, на практиці означає волю чисельно більшої або активної частини народу, волю більшості, або тих, яким пощастило подати себе як більшість. З цього випливає, що народ може мати бажання пригнічувати частину самого себе... Обмеження влади, яку уряд має над індивідом, не втрачає своєї важливості і тоді, коли носієм державної влади є більшість, тобто сильніші партії» [1859, Кар.1].

Незважаючи на цю привабливу антитетику, прийняття повної дивергенції між демократією і лібералізмом не відповідало б духові Руссо. Йому відпо­відала б демократія, яка була б моделлю розв'язання ліберальних у своїй ос­нові завдань: поєднання гарантованого правом порядку з вищою мірою самовизначення, тобто мінімум зовнішнього примусу. Те, що просте вирі­шення цього питання Руссо є недостатнім, є, звичайно, незаперечним [§ 11,

П,4].

Коли принцип демократії зводять до того, що всі мають рівноправні ком­петенції, оскільки кожен кожного бере до уваги як моральну інстанцію [§ 11, II, 4], тоді процес демократичного прийняття рішень за цих передумов прин­ципово обмежений, а саме вимогою постійно брати до уваги й визнавати якраз ці рівноправні компетенції і гідність кожного [§ 30, II, 1 ]. Уже це одне стоїть на шляху легітимного «абсолютизму більшості».

2. «Формальна» і «матеріальна» свобода. Свобода була б недостатньо гарантованою, коли б забезпечувалася лише свобода дії особи від посягань. До свободи належать також «реальні» умови особистого розвитку, насампе­ред, можливості освіти і економічні умови набуття благ. Тому при розподілі свободи йдеться не тільки про формально-правові гарантії — можливості діяльності, але й про розподіл матеріальних проблем [пор.: § 35, III]. Вихо­дячи з цього, Фіхте (1762—1814) вимагав створити кожному можливість ут­римувати себе своєю власною працею [1796, § 18]. З цією метою держава повинна не тільки захищати особу з її власністю, але також справедливо роз­поділяти блага, отже, «кожному надавати лише те, що йому належить, поста­вити його в залежність від його власності» [1800,1, Кар.1]. Подібне ж писав

187

Розділ 6. Свобода

пізніше Лоренц фон Штайн (1815—1890): самореалізація не мислима і не може бути справжньою без панування над духовними і матеріальними бла­гами [1850, IV, 2,3].

На недостатності гарантування одних лише формально правових сво­бод пізніше особливий наголос зробив марксизм. У капіталістичній сис­темі, яка постає на основі ліберально правових свобод, панує свобода, яку має «свободна лисиця в свободному курнику» [Гароді, 1959, 306]. Вимога «абстрактної» правової свободи витісняється внаслідок цього ідеалом гар­монії соціальної свободи, яка, як і економічне, взагалі є фундаментальні-шою, ніж абстрактне право. Падіння соціальної несвободи повинно зро­бити державу і її примусове право взагалі зайвими і зумовити їх кінець [Маркс-Енгельс, 1848, II]. Щоправда Маркс [1875,1, 3] застерігав від над­мірного оптимізму: Лише після того, — зазначав він, — як зникне при­гнічуюча людину підлеглість її поділу праці; коли зникне разом з цим протилежність розумової і фізичної праці; коли праця перестане бути тільки засобом для життя, а стане найпершою потребою життя; коли разом з всебічним розвитком індивідів виростуть і продуктивні сили і всі джерела суспільного багатства поллються повним потоком, лише тоді можна буде цілком подолати вузький горизонт буржуазного права і суспільство зможе написати на своїх гаслах «Кожен за здібностями, кожному за потребами». Історичний досвід, набутий тим часом марксистськими державами, і до­свід того, що трапилось з ними, не став доказом того, що подібна гармонія соціальної свободи може бути здійснена, що передбачені державні гарантії права стали зайвими і взагалі держава, «тобто організоване і систематич­не насилля, всяке застосування насилля проти людини взагалі» відімре [Lenin, 1917, IV, 6; пор.: Циппеліус, AStL, § 18, IV, V].

Усталеним залишається, однак, те, що свобода має реальні компоненти. Це стосується як свобод індивідуальної самореалізації, так і демократичних свобод. Так, в епоху раннього індустріального капіталізму гарантована пра­вом приватна автономія економічних відносин звузилась для широких мас до нестерпної індивідуальної несвободи. Яка міра фактичної самостійності стоїть, з іншого боку, за демократичним правом участі і формування держав­ної волі, — це залежить не в останню чергу від способу й розмаху формуван­ня вільної громадської думки і маніпулювання засобами масової комуніка­ції. Якщо громадянина, наприклад, державним радіо і пресою, що перебува­ють під наглядом держави, інформують однобічно і неправильно, то він прий­має своє політичне рішення на основі фальшивої передумови. Якщо йому при виборі надаються лише незначні альтернативи, які не можуть впливати 188

і 26. Правова свобода

на зміну уряду і його програму, тоді його голосування перетворюється в чисту формальність, яка нічого не вирішує [§ 32, II].

///. Право як система розумного порядку свободи

1. Вчення Канта. Правова теорія Канта займалась безпосередньо про­блемою свободи. Кант визначив поняття права саме як «сукупність умов, за яких вияв волі одного може бути поєднаним з виявом волі іншого за загаль­ними законами свободи» [MS, 33]. Тут право визначається через відношення до свободи, а саме, як інструмент, який обмежує свободу одного заради сво­боди іншого.

Стосовно питання, за яким критерієм право має здійснювати це обме­ження, Кант прив'язується до принципу, який він раніше сформулював для моральної філософії: «Всезагальний критерій, за яким взагалі можна пізна­ти як право, так і неправо, стане очевидним лише тоді, коли ми «зігноруємо емпіричні принципи» [MS, 32]. Зокрема, з предметів інтересу чи, як каже Кант, з об'єктів бажання, не можна отримати жодного етичного мірила. Тому що вони утворюють лише підставу «щастя», яке є лише фактом, а факти не можуть бути придатним мірилом правильної поведінки. [§ 15,1,1].Такіщодо питання справедливого права Кант робить уже наведені висновки: критерій справедливості слід шукати не в «матерії вияву волі», а в «чистому розумі». ■ Внаслідок цього критерієм справедливості зостається лише принцип: свобо­ду кожного слід так обмежувати, щоб вона могла співіснувати зі свободою іншого «за загальним законом» [І]. Коли йдеться про обмеження свободи одного супроти іншого «за загальним законом», то береться до уваги лише форма у відношенні обабічного вияву волі, оскільки лише вона розглядається як вільна [MS, 32 f].

Тут також постає уже раніше [§ 15, II] висловлене застереження: фор­мальний критерій є необхідною, але недостатньою умовою для порядку ви­користання свободи. Він не пропонує жодного практичного мірила, яке б задовольняло питання справедливості у всіх їхніх диференціаціях і вело б до їх однозначного розв'язання.

Ще інший пункт вартий уваги. Іноді висловлюється думка, згідно з якою правовий закон Канта зводиться до того, щоб забезпечити співіснування інди­відуальних моральних автономій. Це уявлення випливає з таких підстав. Згідно з категоричним імперативом автономно діюча совість повинна орга­нізовувати використання своєї свободи згідно з принципами, які водночас повинні мати значення всезагальних законів. За такими ж формальними прин-

189

Розділ 6. Свобода

ципами розуму повинно і право обмежувати свободу людини стосовно іншої людини. Всезагальний моральний закон і всезагальний правовий закон по­винні, отже, скеровувати використання свободи за одним і тим самим прин­ципом. І справді, Кант говорить про те, що благо держави полягає в «найви­щому збігові конституції з правовими принципами..., вимагати якого нас зо­бов'язує розум на основі категоричного імперативу» [MS, 203], Це, однак, означає: те, що велить нам розум через мораль, повинно також вимагатись від нас конституцією і правом.

Проте, не існує гарантій того, що позитивне право постійно йтиме за ви­могами розуму. Крім того формальний принцип є недостатньою визначальною основою правильних дій [§ 15, II], хоча б тому, що голоси совісті одиниць часто йдуть врізнобіч [§ 20, II].

Уже з цих підстав необхідно розрізняти правові вимоги та індивідуальні обов'язки совісті. Правові обмеження свободи мають значення і для таких випадків, які не визнаються совістю. «Обов'язки, що випливають з правово­го законодавства, можуть бути лише зовнішніми обов'язками, оскільки це законодавство не вимагає, щоб ідея цього обов'язку, яка є внутрішньою, бу­ла б для самої себе визначальною основою волевиявлення діючого» [MS, 15, 34]. Коротко кажучи, право вимагає від мене, незалежно від того, чи я узгод­жую із совістю те, що від мене вимагають.

Розуміння того, що принцип справжнього права і принцип правильного використання індивідуальної автономії повинні все ж конвертувати, може відкрити дорогу демократичному правоформуванню, навіть настійно реко­мендує цю дорогу, тобто ідею створення права на основі якнайширшого кон­сенсусу, який повинен грунтуватися на розумних рішеннях совісті. Це — ідея права, яка реалізує розумну автономію громадянина в найширших як мож­ливостях [§ 11,11,4].

2. Вчення Гегеля. Гегель тим часом вибрав інший шлях: не рішення совісті громадянина і залежний від нього консенсус повинні стати керівною настановою, а розум, який, на думку Гегеля, розгортається в ході всесвітньої історії [§ 13,1]. «Право не визнавати нічого, що я не вважаю за розумне, є вищим правом суб'єкта, але і право розумного як об'єктивного залишається твердо при суб'єкті» [Hegel, RPh, § 132]. «Супроти принципу одиничної волі слід нагадати про принцип, згідно з яким об'єктивна воля є в собі в своєму понятті розумною, незалежно від того, чи пізнана вона одиницею і чи відпо­відає її добрій волі, і протилежне — знання і воля — суб'єктивність свобо­ди, яка одна тільки стверджується в тому принципі (йдеться про концепцію 190

§ 26. Правова свобода

Руссо. — Прим. пер.), містить тільки один і тому однобічний момент ідеї розумної волі, яка є такою тільки тому, що вона є настільки ж у собі як і для себе» [RPh, § 258].

Одиницям при цьому залишається єдине завдання — пізнати і осягнути значення «всезагальності блага»: «Моральна (sittliche) субстсшційність от­римала, таким чином, своє право, а право свою значущість, яка виразилась в тому, що в моральній (sittliche) субстанційності зникли свавілля і власна совість одиничного, яка була б для себе і складала би протилежність, оскіль­ки моральний (sittliche) характер визнає за свою рухому ціль нерухоме, але в своїх визначеннях розгорнуте в дійсну розумність всезагальне і пізнає, що його гідність, як і всяке існування особливих цілей засноване в ньому (у все-загальному. — Прим, пер.) і дійсне в ньому» [RPh, § 152]. Це принцип того своєрідного поняття свободи, яке в дійсності є чистим конформізмом, свобо­ди як «знання, віри і волі» всезагального. За цією філософією «право, мораль­ність, держава є позитивною дійсністю і умиротворенням свободи» [Hegel, 1978,57].

Гегель, отже, хотів вплести одиницю як несамостійний момент в тоталь­ність, рушійним принципом якої повинен бути той розум, який начебто в прогресі світової історії розкривається в окремому народному духові. Згідно з гегелівською метафізикою розуму регулювання використання свободи по­винно узгоджуватись з історичним розумом. Від цієї метафізики розуму за­лежить також обґрунтування поняття свободи у Гегеля [§ 13, II].

3. Поділ суспільно зумовлених шансів. Життя з іншими в суспільстві означає не лише взаємне обмеження, але в багатьох відношеннях також і збільшення можливостей дій, а з ними — і свободи. Життя в суспільстві ство­рило, зокрема, багатства культури і цивілізації з їх щедрими пропозиціями можливостей розвитку; лише в суспільстві і завдяки йому особі відкриваються шанси вибирати між різноманітними професіями, подорожувати чужими континентами і ходити на концерти. В суспільстві і завдяки суспільству збільшується також різноманітність простору дій і з нею свободи. Таким чином, проблема свободи постає не в останню чергу як завдання справедли­вого поділу суспільно зумовлених шансів розвитку і ресурсів.

191

Розділ 7 СУСПІЛЬСТВО

Як свобода та право, так і суспільство та право є взаємопов'язаними: з одного боку, право потребує суспільства і правові норми виникають тільки в суспільстві. Й потрібне організоване суспільство, щоб ці норми надійно втіли­ти в життя [§ 5, IV; § 28, III]. З іншого боку, суспільство потребує права. Су­спільство є структурою смислоорієнтованих вчинків: структурою, при утво­ренні якої норми відіграють ключову роль [§ 27].

§ 27. Головна структура суспільства

/. Суспільство як структура вчинків, зорієнтованих смислом

За доби індивідуалізму та Просвітництва у вченнях про суспільний та владний договір виходили з індивідуумів та договірних відносин. Виник­нення суспільства та держави зводилося до добровільного консенсусу між людьми [Циппеліус, Gesch, розділи 12с, 13, 14а, 15а, Ь, є].

Організмічні теорії свідомо протиставляли себе цьому: згідно з ними, людські об'єднання, згідно з ними, не зводяться до окремих індивідів та суто договірних або подібних до них відносин, вони є життєвими цілісно­стями, в яких подібно до живого організму частина та ціле взаємно зале­жать одне від одного. У багатьох організмічних теоріях панує погляд, згідно з яким суспільства утворені надособовими реальними зв'язками, чимось подібним до спільної волі — надособовим психічним станом. Так, напри­клад, Отто фон Гірке20 навчає, що суспільство є «цілісністю, якій прита­манна реальна єдність». Існують надособові «психічні зв'язки, які сяга­ють у глибини нашої душі». Проте за такого підходу відбувається відхід від емпіричних даних.

Як емпіричні та перевірені факти, за соціологією відносин Георга Зіммеля та Леопольда фон Візе, дані лише окремі люди, які увіходять у взаємовідносини та взаємодії один з одним. Особистості свої дії спрямовують одна на одну:

§ 27. Головна структура суспільства

192

"O.v.Gierke, Das Wesen der menschlichen Verbande, 1902; Nachdr. 1962, 14, 25.

працюють, розважаються, аргументують і ведуть справи одна з одною. Спільнота постає там, де утворюється організована структура міжлюдських дій, які супроводжуються індивідуальними психічними уявленнями.

Кельзен погоджується із соціологією відносин у тому, що не існує ніяко­го надіндивідуального субстрату суспільства. Але його критика спрямована й проти зведення суспільства до суто фактичних відносин та психічних станів, оскільки в суто психічних процесах, які відбуваються в головах окремих людей, не можна знайти ніякої єдності, яка б сполучала одиниці. Отже, го­ловним є визначити, в чому полягає чинник, який закладає цю єдність, чин­ник, який зумовлює координацію дій, оскільки для багатьох людей ідентич­ним може бути не психічний процес, а тільки об'єктивний стан речей або ідей [§ 4, III]. Це міркування становить також підвалини нормативної теорії держави Кельзена: якщо суспільство позначають як «спільноту», то це озна­чає наявність «спільного для людей порядку, який істотно регулює відносини між ними» [Кельзен, RR, 90], у будь-якому випадку спільнота існує не інак­ше як на ґрунті цього порядку [Кельзен, RR, 154].

Ось порівняння, яке робить наочною концепцію Кельзена: концерт від­бувається завдяки тому, що всі музиканти орієнтуються на композицію, отже, на об'єктивний упорядкований план, який лежить перед ними в нотних ар­кушах, відтак, згідно з Кельзеном, можна твердити, що власне конститутив­ною в концерті є композиція. Відповідно до цього існування спільноти грун­тується на тому, що співучасники дотримуються певного об'єктивного нор­мативного порядку й узгоджують з ним свої вчинки, й так на грунті структу­ри виникає суспільство. У вуличному русі, наприклад, дії координуються таким чином, що учасники руху в своїй поведінці керуються одними й тими самими правилами руху. На ринку вчинки регулюються законами торговель­ного права. Коротше кажучи, люди стають скоординованою спільнотою не на підставі природних законів або суто психічних механізмів, а завдяки тому, що вони свої дії узгоджують згідно з нормативними зразками поведінки: спільнота утворюється як структура смислово зорієнтованих вчинків.

З іншого боку, можна конструювати спільноту «суто нормативно», при­наймні у правовому відношенні. Практичні норми конституюють спільноту лише тоді, коли люди в своїй поведінці справді керуються ними. Правові норми, які визначали вчинки в державі Хаммураппі, хоча й сьогодні кваліфі­куються як смислові витвори та як феномен мислення, не існують вже як діюче право й не мають більше суспільнотвірної сили. Люди нині звіряють свої вчинки не з цим «орієнтаційним планом», а з іншими правовими норма­ми. Він, отже, не є більше дійовою актуальною (тобто здійснюваною в суб'єк-

193

Розділ 7. Суспільство_____________________________________________

тивних актах) інтеграційною схемою, й відмінність між передреволюцій­ним та післяреволюційним конституційним та правовим порядками не можна розуміти «суто нормативно». Вона також полягає в тому, що старий норма­тивний порядок втратив надійну можливість безперервного застосування й продовження, а новий конституційний порядок набув цієї можливості. Тільки фактичне здійснення приводить у дію певний нормативний порядок і надає існування певній державній спільноті.

//. Норми, що керують поведінкою

Дійовими орієнтирами поведінки є правові та позаправові норми, а та­кож не в останню чергу широкі світоглядні «ідеали» людського суспільства [§ 17]. Зокрема, звичаєві норми, які супроводжують народження дитини, хрестини, одруження, похорони, є зразками дій, які люди наслідують у своїй поведінці. Існує багато вчинків, здійснюючи які люди керуються тільки та­кими нормами, які у правовому відношенні не забороняються й не схвалю­ються, наприклад, запрошення друзів у гості, вітання із знайомими на ву­лиці, вияв співчуття близьким померлого. Спільнота, отже, конституюється різноманітними нормами й підтримується різноманітними мотиваціями: нор­мами, гарантованими правом, звичаєвими нормами та нормами соціальної моралі, за якими стоять лише суспільні санкції [§ 5, III, 4]. Ці норми, як і норми права, виконуються, виходячи з різних мотивів: частково — щоб уник­нути правового або громадського примушування, а також суспільного осуду, частково —з переконань, правил пристойності, тактовності або з надією на віддячення. Правові норми становлять, отже, лише частину тих норм пове­дінки, які керують соціальними життєвими відносинами. У повсякденних життєвих відносинах у вузькому колі, наприклад у сім'ї, в колі друзів або серед добрих сусідів, правові відносини приховані за неправовими зразками поведінки: за вимогами пристойності та обов'язками взаємної поваги і вза­ємної допомоги. Навіть у царині бізнесу багато що регулюється неправови­ми нормами, наприклад вимогами ввічливості.

Добре функціонування сім'ї, підприємства, об'єднання та інших спільнот безпосередньо залежить від дотримання цих позаправових норм, які допов­нюють право, — норм лояльності, турботи, гідності, пристойності, тактов­ності, «стилю», воно ні в якому разі не може бути забезпечене самими тільки нормами права. Добре функціонування держави також залежить не тільки від правових норм, але й від позаправових норм, політичного стилю, при­стойного поводження та взагалі від самодисципліни політиків та громадян. Так відбувається за умов, коли політичні дискусії проводяться змістовно, коли 194

, §28. Державна спільнота

, поразка на голосуванні та виборах сприймається з гідністю, коли ■} Пепем женим суперником поводяться чесно, коли міністр, який скомпрометував себе, знає, що йому слід скласти свої службові повноваження. Те, цю англі" ський парламентаризм функціонує впродовж такого тривалого часу, пов' зане не в останню чергу із здатністю та готовністю англійців укладати кон­венції й дотримуватися їх не тільки в суспільному, але й у політичному житті Якщо конституційне право кодифіковане в конституційних актах і якщо у такий спосіб правові принципи чітко виокремлені, то це не спокушатиме до помилок, тоді нормативні принципи добре впорядкованої політичної сис­теми цілком наявні.

Але оскільки правові норми не завжди мають достатню мотиваційну силу для свого ствердження, право повинне бути напоготові, щоб принаймні заш­кодити тому, аби міжлюдські відносини не стали патологічними в соціально нестерпних розмірах; стосовно цього право повинне гарантувати «етичний мінімум» [Єлінек, Die sozialethische Bedeutung von Recht, Unrecht und Strafe 2, 1908, S.45]. Так само і в інших царинах, де це іншими соціальними нор­мами недостатньо забезпечено, право повинне гарантувати безперешкод­ний перебіг життєвих процесів і державного функціонування. У цьому ас­пекті і вуличний рух, і державне управління належать до матерій, які потре­бують керування. При цьому суспільнотвірна функція позитивного права повинна виходити на передній план тим виразніше, чим більше втратили свою спроможність керувати поведінкою в суспільстві позаправові орієн­тири поведінки соціальної моралі та релігії. Не завжди легко розумно про­вести межу між обов'язками, що існують як вимоги звичаїв та соціальної моралі, та обов'язками, за якими стоять правові санкції. Так, соціальна мо­раль знає різноманітні обов'язки допомоги серед близьких родичів, і зако­нодавці повинні вирішувати при створенні цивільного кодексу законів, які з них піднести до рівня правових обов'язків. Якщо виникає дискусія з приво­ду їх виникнення, то перед суддею стоїть складне питання, який обов'я­зок — правовий або моральний — мав здійснити звинувачений, щоб запоб­ігти завданню шкоди благові, яке охороняється кримінальним правом.

Державна спільнота

/. Поняття та функції державної спільноти

Щоб забезпечити правову надійність та правову злагоду [§ 23, II], право повинне гарантувати несуперечливо [II, 2] й надійно [III] впорядковане сум-

195

Розділ 7. Суспільство___________________________________________

існе життя. Це завдання державного правового порядку в його істотних ри­сах осягнув уже Томас Гоббс, вважаючи за необхідне піддавати одиниці на­сильству, що конституює єдність; влада, на його думку, повинна бути до­статньою, щоб спонукати людей до єдності.

Спільноту, яка узаконено регулює своє сумісне життя вищою__

«souveraner» (з фр. — «вищою») — регулюючою й виконавчою владою, ми називаємо державою. Суверенною правляча влада є тоді, коли вона не виво­диться від іншої влади. У точному розумінні «суверенною» є тільки та вла­да, яка надана конституцією, «pouvoir constituant» (з фр. — «конституююча влада»). Згідно з демократичними уявленнями джерелом конституційної влади має бути народ, що, проте, означає тільки те, що він є єдино легітимним конституцієдавцем. Про те, що він не є єдино можливим конституцієдавцем, свідчить історичний досвід.

Усі інші влади в державі виводять свої компетенції безпосередньо або опосередковано з конституції і es отже, «pouvoirs constitues» (з фр. — «кон­ституйована влада»). Влада, яка має своїм підґрунтям конституцію і яка роз­поряджається нормами та компетенціями, не обов'язково повинна належати одній окремій людині; вона може з таким самим успіхом здійснюватися ко­легіальним органом на базі правовим чином скоординованих взаємодій або також багатьма органами; у федеративній державі вона також може бути поділена правовим порядком між центральними органами федерації та зе­мельними органами.

Жити з іншими в одній «державі» означає знаходитися з ними у специфіч­ному стані («status») правово регульованого суспільного життя. Утворення організованої «державної» єдності влади та єдності дії, з одного боку, та га­рантоване право — з іншого, є тільки двома боками одного й того самого історичного розвитку [§ 5, IV, 2].

Анархізм заперечує необхідність державної влади найчастіше через нереалістичний оптимізм: самі дух солідарності, розумність та природна миролюбність людей повинні немовби достатньою мірою забезпечувати функ­ціонування справедливого порядку, що гарантує злагоду; принаймні, вважає анархізм, можна змінити соціальні структури або людські переконання, або ж і те і те разом, у такому напрямку, щоб люди жили у мирі та злагоді, не потребуючи держави. Справді, були й є на ранніх щаблях людського розвит­ку спільноти без державної організації [§ 5, IV, 2]. Йдеться про малі групові спільноти, в яких переважна частина життєвої енергії вимушено витрачала­ся на підтримування існування, в яких, далі, одиниця була тісно вплетена в свою групу і з життєвою необхідністю залежала від того, щоб бути прийня-196

Щб28. Державна спільнота

тою своєю групою, спільноти, в яких достатньо було виштовхнути з групи асоціального члена, щоб позбавити його підґрунтя для існування. У такому світі недержавні зразки соціального контролю можуть певною мірою забез­печувати умиротворене взаємне життя всередині групи. Так само й у від­носинах між групами всеохопний державний порядок був зайвим, оскільки конфлікти між ними обмежувалися «можливістю уникнення» за умови пев­ного рівня толерантності.

За зовсім інших обставин у пізніших суспільствах такого контролю вже не вистачає. Це показує весь історичний досвід з часів обмеження держав­ної влади — наприклад, доба середньовічної міжусобиці після занепаду німецької королівської влади, або доба французької гугенотської війни, або доба німецької та англійської громадянських війн сімнадцятого сторіч­чя. Якраз з досвіду таких часів виросла вимога консолідуючої сильної дер­жавної влади, здатної забезпечити порядок та мир. У вченні про суверені­тет Бодена та в теорії держави Гоббса ці вимоги стали ключовими понят­тями розуміння держави.

//. Засоби та межі уніфікування права

1. Поділ правових функцій. Єдності права можна досягнути у такий спосіб, щоб усі зобов'язувальні директиви поведінки виходили з однієї й тієї самої інстанції. Але така централістична суворість була б практично нездійс­ненною, зважаючи на неосяжну різноманітність життєвих відносин, які не­обхідно регулювати.

Строга централізація регулюючих компетенцій може призвести до небезпечної концентрації влади. На противагу цьому розподіл компетенцій створює правову передумову для поділу влади і контролю над владою.

Окрім цього, одиниці та маленькі спільноти (як, наприклад, громада) мають законну потребу самим регулювати свої власні справи в якомога більшому обсязі, наскільки це дозволяють інтереси існуючого суспільства. Заради особистого розвитку та можливості самоформування в політичних об'єднаннях має бути стільки автономії (приватна автономія, автономія ма­лих об'єднань), скільки її можна втілити в життя. Тому вищі об'єднання по­винні переймати тільки ті завдання, які нижчі, менші об'єднання не можуть розв'язувати так само добре або краще (принцип субсидіарності), оскільки чим меншою є спільнота, тим більшою є відносна частка окремої людини у творенні спільної волі, тим більше вона може важити в суспільному житті. Цим вимогам далекосяжного саморозвитку відповідає забезпечення кон-

197

Розділ 7. Суспільств о^

ституш'єю громадянської приватної автономії, прав самоврядування громад, релігійних громад та інших об'єднань [§31,2, 4].

Але не слід радикал ізувати вимоги щодо організаторської різноманітності і самовизначення. їм протистоять вимоги забезпечення єдності права, органі­заційного взаємозв'язку і всеохоплюючого вирівняння інтересів. Крім цього за вищої організаційної єдності в багатьох питаннях слід очікувати вищої міри компетенції і ефективності влади [§31, II, 4]. Необхідно шукати компроміс між протилежними вимогами —децентралізації і централізації. І «демократич­ний баланс» не поліпшується прямолінійно через зростаючу децентралізацію рішень. Вища міра індивідуальної самореалізації не обов'язково надійно га­рантується в малих спільнотах; одиниця може і в малих спільнотах піддаватися несправедливим діям і пригніченню, проти яких вона шукатиме захисту у ви­щих об'єднаннях. У всіх цих випадках вищі організації наскільки необхідно виконують субсидіарну функцію. Коротко кажучи, знаходження правильної міри і справедливої модальності децентралізації, або, по іншому, федератив­ної побудови держави, являє собою проблему оптимізації; з нею пов'язане завдання вибрати відповідні правильні рівні рішень, що їх повинна розв'я­зувати система в цілому [Циппеліус, AStL, § 3,1,2; § 23, III; 38].

2. Інструменти правової єдності. При поділі регулятивних функцій слід передбачити уникнення суперечливих норм та рішень, взаємодоповнення різних регулятивних функцій та їхню взаємну координацію.

Для єдності права слід насамперед потурбуватися про градацію порядку сомпетенцій: нижчі за рангом норми є дійовими лише тоді, коли вони грун-уються на вищих за рангом компетенціях: законах, виданих на підставі кон-:титуції, правових приписах виконавчої влади та автономних статутах само-ірядних корпорацій, сформованих на грунті закону. Так само й правові акти, кі регламентують індивідуальні обов'язки, потребують нормативного по-новаження. Для адміністративних актів має значення «застереження пра-а», в ньому полягає водночас взаємодоповняльний зв'язок між виданням агальних норм (законодавча функція) та конкретизуючим виконанням їх адміністративна функція); видання законів та їх виконання перебувають у ваємовідношенні один до одного як програмуюче та запрограмоване рішення, ак само й акти приватної автономії — саморегулювання приватних право-ях відносин — породжують державно гарантований правовий обов'язок ише за умови, якщо вони здійснюються на підставі нормативних ком-зтенцій; так, правочинний договір виникає тому, що до цього вповноважує завова норма зобов'язувального права [§ 33, II, 1].

IS

 28. Державна спільнота

Протиріччям між виданими правовими актами запобігають за допомоги правил, які конкурують: зокрема, вища за рангом, тобто вищого рівня ком­петенції діюча норма позбавляє дійовості нижчу за рангом норму, яка супе­речить їй. Недійсними є, отже, закон, який суперечить конституції, або пра­вовий порядок, який суперечить законові (або конституції). Далі, жодний окремий правочинний акт не повинен суперечити правовій нормі; адміні­стративні акти, які суперечать правовій нормі, є спірними або недійсними («пріоритет закону»), приватна правова операція, яка суперечить правовій нормі, є недійсною.

Функції управління та судочинства згідно з поділом праці розділяються на підставі схеми компетенцій і координуються різними способами. В управ­лінні вищі органи здійснюють нагляд над законністю та доцільністю діяль­ності нижчих органів і можуть протидіяти їхнім рішенням: для окремого випадку через «директиви» та взагалі через «загальні адміністративні розпо­рядження». Всупереч рішенню підлеглих органів можна правовими засоба­ми домогтися здійснення рішення вищої інстанції. Правосуддя, в свою чер­гу, розчленоване на правові галузі та інстанції; за допомоги правових засобів можна поставити питання про правове протиріччя перед вищою інстанцією, яка на вершині піклується про єдність та вдосконалення права.

3. Єдність права та поділ влади. За всієї турботи про однорідність (го­могенність) права залишається ще простір для організаційного поділу вла­ди. «Єдність права» вимагає тільки того, щоб держава утворювала правовим чином організовану дійову єдність. Щоправда, для досягнення цієї мети по­трібне розпорядження над інструментами правового управління, тобто по­трібно так централізувати та скоординувати ці інструменти за певною пра­вовою схемою, щоб уникнути взаємосуперечливих норм та окремих рішень і щоб різні функції управління взаємно доповнювали й несуперечливо про­никали одна в одну. Але це не виключає того, аби державні функції між різни­ми державними органами розподілялися так, щоб виник баланс влади. Але центральна, грунтована на конституції держави, схема компетенцій, до якої зводяться всі інші компетенції, може бути прийнята тільки в централізованому порядку. Оскільки це відбувається не через революційні акти «pouvoir constituant» (з фр. — «конституюючої влади»), а через легальну ревізію кон­ституції, то цілком можливо, що саме ці вищі компетенції управління будуть здійснюватися через взаємодію багатьох державних законів, зокрема через погодження дії двох палат законодавчого об'єднання.

199

Розділ 7. Суспільство

III. Гарантії дійовості права

Щоб створити орієнтаційну впевненість, нормативний порядок повинен бути не тільки вільним від суперечностей, а й надійним у дії. Орієнтаційна впевненість взаємопов'язана з реалізаційною впевненістю [§ 23, II]. Право стає надійним порядком захисту та спокою лише тому, що завдяки організо­ваній — державній — владі отримує надійний шанс утілення в життя [§ 5, IV, 1]. Терези як символ правосуддя та меч пов'язані одне з одним. Цьому не суперечить той факт, що право знаходить широку добровільну слухняність. Чим більше це є саме так, тим більш прихованою залишається правова га­рантія державної влади.

Впровадженню права в життя слугують різні механізми правових гарантій (санкції). Найпершим є безпосереднє примушування виконувати діючі пра­вові обов'язки. Якщо боржник не виконує своїх платіжних зобов'язань, то він буде на підставі скарги кредитора присуджений суддею до сплати боргу, якщо він цього й тоді не виконає, то на нього чекає вирок суду.

Якщо, наприклад, сталося вбивство, то вже пізно змушувати вбивцю шанувати чуже життя. Тут можна тільки вжити рішучих кримінальних санкцій і принаймні посилити на майбутнє нормальне функціонування норм [§ 37,1, 1]. Кара, яка загрожує порушувану обов'язків і суворо присуджується у кож­ному окремому випадку, зміцнює загальну мотиваційну силу норми (загаль­на превентивність) і повинна також застерегти самого вбивцю від порушен­ня норм у майбутньому або зробити для нього це неможливим (спеціальна превентивність).

Дотримання права може гарантуватися й у такий спосіб, що протиправні акти оголошуються недійсними або скасовуються. Так, закони, які супере­чать конституції, оголошуються недійсними при перевірці правових прин­ципів конституційним судом, протиправні адміністративні акти скасовують­ся в адміністративно-судовому процесі, а несправедливі вироки суду згідно з правовими засобами можуть бути скасовані у вищій інстанції.

Для самодопомоги, тобто для примусового втілення у життя права тими, права яких були порушені, в системі організованої правової гарантії є лише обмежений простір. І якщо певною мірою це має місце, воно все ж таки не може бути неконтрольованим кулачним правом, понад те, правові процеси готові завжди контролювати, чи існували законні передумови для самообо­рони і чи їхню законну межу не перейдено. Така самодопомога відіграє роль перш за все в ситуації, коли державні правові гарантії не можуть бути до­статньо швидко надані. Коли хтось на мене витяг ножа, я не можу спочатку 200

§ 28. Державна спільнота

бігти до суду. У випадках такого роду дозволяється самозахист, тобто за­хисна дія, яка необхідна для відвернення від себе або від когось іншого про­типравного нападу. Існує також право самооборони від небезпечних речей, право необхідної оборони для забезпечення втілення права та право необ­хідної оборони проти тих, хто заважає іншим, не маючи дозволу володіти речами. Крім цих винятків, держава заради правового миру перебрала з рук одиниці здійснення права. Щоб компенсувати цю втрату власного втілення, кожен повинен покладатися на те, що державні інстанції сприятимуть йому в його правах [BVerfGE, 74, 261 f]. Тому кожний цивільний суд зобов'яза­ний перевірити підсудну йому скаргу і, якщо вона піддається розв'язанню і є обгрунтованою, сприяти позивачеві у здійсненні його права через рішення суду. У французькому Code civil (з фр. — «Громадянському кодексі») це за-садове положення виразно закріплене у вигляді «заборони відмови у праві» [ст.4]. У кримінальному праві одиниці навіть мають можливість самі звинува­тити порушника закону перед судом. Згідно з німецьким правом, державна ад­вокатура має «монополію на звинувачення» (оскільки йдеться не про «при­ватно оскаржуваний злочин»). Але щоб також і тут забезпечити правову га­рантію, цій монополії на звинувачення принципово відповідає обов'язок зви­нувачення (принцип монополії прокуратури порушувати кримінальні справи у всіх випадках здійснення злочину), який допускає лише незначні винятки.


Дата добавления: 2018-10-26; просмотров: 300; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!