Пошукові техніко-криміналістичні засоби



Для виявлення різних матеріальних об'єктів застосовуються різні технічні засоби, наукові прийоми і методи. Засоби пошуку невидимих, маловидимих і мікроскопічних об'єктів призначені для виявлення слідів пальців, волокон одягу, пилу, волосся і інших мікрочастинок. Так, сліди пальців, залишені на папері, склі, металевих, дерев'яних, пластмасових виробах, бувають малопомітними або зовсім невидимими. Для їх виявлення розроблений ряд технічних прийомів і засобів. З цією метою широко застосовуються спеціальна криміналістична лупа з підсвічуванням і порошки алюмінію, графіту, сажі, окиси цинку (розраховані на запилення колонковим пензликом), відновлене воднем залізо (запилення проводиться магнітним пензликом). Останнім часом для виявлення потожировых слідів на кольорових матеріалах (паперових грошах, лотерейних квитках, облігаціях і інших цінних паперах) став використовуватися люминісцентний порошок "Квант". Хорошим засобом виявлення слідів пальців є пари йоду. Для їх використання правоохоронні органи забезпечуються спеціальним комплектом пристосувань "Кт", а для закріплення виявлених за допомогою парів йоду слідів (вони швидко обезбарвлюються) розроблений крохмальний папір. Для пошуку мікрооб'єктів використовуються лупи з великим збільшенням, ультрафіолетові освітлювачі УК (з автономним живленням), ОЛД (з живленням від мережі), "Квадрат" (з автономним живленням і живленням від мережі). Пошукові прилади на ультрафіолетовому промінні дозволяють знаходити бризки крові, сперму і інші виділення, волокна і речовини органічного походження.

Пошук слідів пострілу (кіптява, незгорілих порошинок, частинок металу), залізної тирси на місці злому перешкоди і на одязі підозрюваного, а також інших об'єктів, поглинаючих інфрачервоне проміння, проводиться з використанням приладів С-70 і "Ворон-3". Засоби пошуку металевих об'єктів призначені для виявлення холодної і вогнепальної зброї, куль, гільз і патронів, знарядь злому, металевих грошей, коштовностей з благородних металів, інших металевих предметів. Найширше поширення набув магнітний шукач-підйомник - подковообразный постійний магніт вагою 1,4 кг з пристосуванням для кріплення капронового шнура завдовжки 25 м або металева штанга. Даний прилад дозволяє відшукувати і витягувати з рідких, напіврідких і  сипких середовищ (водоймищ, вигрібних ям, снігу, піску і ін.) об'єкти з чорних металів вагою до 35 кг.

Для пошуку вказаних об'єктів, захованих в конструкціях будівель і споруд, а також на відкритій місцевості, правоохоронні органи забезпечуються металошукачами типа "ІМП" і "Ірис". Міношукач "ІМП" почав поступати на озброєння ще в 60-го роки. Зараз він замінюється приладом "Ірис", більш чутливим і зручним в роботі. Для пошуку металевих об'єктів у воді випускається прилад "Іріс-П", який дозволяє водолазу вести пошук на глибині до 40 метрів. Виявленню металевих виробів в одязі, постільних обладнаннях, ручної поклажі, меблям сприяє використання малогабаритного електронного металошукача "Гамма". В крупних обласних центрах на озброєнні правоохоронних органів є пошуковий прилад для диференційованого пошуку виробів з кольорових металів (золота, платини, інших дорогоцінних металів). На місця став поставлятися прилад "Облямівка", що дозволяє відшукувати в конструкціях з цеглини і бетону тайники (пустки і неоднорідності). В пошукових цілях в слідчій практиці широко використовуються металеві щупи для обстеження м'яких меблів і місткостей з сипкими, в'язкими речовинами і трали для виявлення у водоймищах трупів, а також викинутих в них різних речей. Деякі пошукові прилади розроблені спеціально для використовування в місцях висновку. До них, наприклад, відносяться прилади "Цикорій" і "Лаванда", призначена для запобігання втеч. Прилад "Цикорій" дозволяє знаходити порушника, що здійснює підкоп під забороненою зоною. Він заснований на реєстрації сейсмічних коливань ґрунту, що виникають при підкопі. Прилад "Лаванда" використовується при огляді вантажних автомобілів і колісних причепів з метою виявлення сховалися в них або у вантажі, що вивозиться, укладених, намагалися непомітно покинути зону, що охороняється . Прилад заснований на фіксації биття серця.


Дата добавления: 2018-10-26; просмотров: 140; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!