Лекція 2: Криміналістична техніка – розділ науки криміналістики



 (2 год.).

Мета:

- освітня: формувати уявлення про теоретичні основи криміналістичної техніки;

- розвивальна: розвиток логічного мислення курсантів, студентів та слухачів набуття ними умінь працювати з різними літературними джерелами, формування умінь і навичок аналізу фактів, явищ, проблем ; розширення й конкретизація розуміння можливостей використання криміналістики у попередженні, розкритті й розслідуванні злочинів;

- виховна: виховання відповідальності, працездатності, виховання культури спілкування і мислення, прищеплення інтересу до вивчення конкретної дисципліни та до фаху, формування потреби раціоналізації навчально-пізнавальної діяльності та організації дозвілля.

Міжпредметні зв’язки: кримінальне право, кримінальний процес, криміналістична методика, оперативно – розшукова діяльність.

Технічні засоби навчання: комп’ютерні програми та мультимедійні презентації.

ПЛАН:

1. Поняття і система криміналістичної техніки.

2. Поняття, види і підстави використання засобів криміналістичної техніки.

 

Основні поняття: криміналістична техніка; техніко-криміналістичні засоби та методи; комплектація техніко-криміналістичних засобів; суб’єкти застосування техніко-криміналістичних засобів і методів; форми застосування техніко-криміналістичних засобів і методів: засоби для виявлення; засоби для спостереження; засоби для дослідження; комп’ютерна техніка та технології.

 

Поняття і система криміналістичної техніки

Криміналістична техніка — це одне з перших понять, що склалися в криміналістиці. На етапі становлення криміналістики криміналістична техніка (тоді вона називалася «кримінальною») була основою науки. В даний час це один з розділів криміналістики, де викладається система наукових положень і заснованих на них технічних (в широкому значенні) засобів, прийомів і методик, призначених для збирання і дослідження доказів в процесі судочинства по кримінальних і цивільних справах, здійснення інших заходів розкриття і попередження злочинів.

Засоби, прийоми і методики криміналістичної техніки являють собою природничі та технічні знання. Природничо-науковий характер багатьох засобів і прийомів надає терміну «техніка» умовне значення.

Криміналістична техніка, як розділ криміналістики, складається з елементів, що утворюють власну систему, а саме:

загальні положення, що включають систему і задачі криміналістичної техніки, елементи криміналістичних теорій і вчень (наприклад, вчення про навички, про механізм слідоутворення, теорії ідентифікації, моделювання і ін.), загальну характеристику техніко-криміналістичних засобів, правові підстави їх використання;

криміналістична фотографія, відеозапис;

• габітоскопія (криміналістичне дослідження зовнішніх ознак людини);

трасологія (криміналістичне дослідження слідів);

криміналістичне дослідження зброї, боєприпасів, вибухових пристроїв і слідів їх застосування;

• криміналістичне дослідження документів, в яке входять: судове почеркознавство, судове авторознавство, техніко-криміналістичне дослідження документів;

криміналістична фоноскопія (встановлення людини по голосу);

криміналістична одорологія (дослідження запахових слідів людини);

криміналістичне дослідження речовин і матеріалів та виробів з них;

криміналістична реєстрація.

Задачі, що вирішуються із застосуванням техніко-криміналістичних засобів і методів:

• виявлення, фіксація, вилучення різних слідів і інших об'єктів (починаючи від простих засобів, таких, як дактилоскопічні порошки, пензлики, пасти для зліпків, і закінчуючи наборами технічних засобів — спеціальними чемоданами, криміналістичними пересувними лабораторіями);

• накопичення, обробка і використовування криминалистично значущої інформації, що міститься в слідах злочинів;

• попереднє і експертне дослідження різних об'єктів, у тому числі речових доказів;

• наукова організація праці слідчих, експертів, суддів.

У процесі розкриття і розслідування злочинів суб'єктами використання криміналістичної техніки є не будь-які учасники процесу, а лише уповноважені на це особи слідчі (при проведенні слідчих дій), фахівці — співробітники експертно-криміналістичних установ (при проведенні слідчих дій або оперативно-розшукових заходів, експертиз і попередніх досліджень), оперативні співробітники (при проведенні оперативно-слідчих заходів).

Суб'єктами використання криміналістичної техніки в цивільному і арбітражному процесі, адміністративному провадженні є перш за все, експерти і фахівці при проведенні експертних і попередніх досліджень, а також особи, уповноважені складати протоколи і розглядати справи про адміністративні правопорушення.


Дата добавления: 2018-10-26; просмотров: 158; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!