Методи криміналістики. Метод, як спосіб пізнання, являє собою визначену сукупність дій, спрямованих на вивчення властивостей і ознак об'єкта.



Систему наукових методів криміналістики можна представити в такий спосіб: загальний метод пізнання; загальнонаукові методи пізнання; приватні методи науки криміналістики; спеціальні методи науки криміналістики.

Загальним методом пізнання є метод матеріалістичної діалектики. Для його розуміння мають значення, насамперед, загальні закони розвитку реальності – природи, суспільства і мислення. Поряд з цим, значний методологічний вплив на приватні науки здійснюють філософські категорії, які є ступінями функціонування і розвитку наукового пізнання, що доповнюють діалектичний метод і дають можливість формувати і пояснювати основні поняття конкретних галузей знання, тобто створювати теоретичні основи конкретних наук. Загальність даного методу полягає в тому, що всі інші методи пізнання мають стосовно нього підлеглий характер, включаються в нього як елементи в цілісну систему й обов'язково погоджуються з його загальними вимогами.

Важливу роль у пізнанні грають загальнонаукові методи. Загальнонаукові методи і поняття сприяють синтезові знання і тим самим допомагають більш адекватному відтворенню об'єкта. До загальнонаукових методів відносяться: спостереження, порівняння, вимірювання, опис, експеримент, моделювання, побудова гіпотез тощо.

Приватнонауковий метод – це спосіб дослідження, що припускає специфічне застосування пізнавальних засобів для вивчення конкретної галузі об'єктивного світу; як способи наукового пізнання, що полягають у застосуванні пізнавальних засобів, придатних лише для вивчення окремих, обмежених і специфічних галузей об'єктивного світу.

Приватно-наукові методи криміналістики поділяються на методи виявлення (збирання) судових доказів, методи встановлення (дослідження) судових доказів і методи перевірки (оцінки) судових доказів.

Спеціальні методи – використовуються для пізнання і дослідження об'єктів, явищ, подій і фактів, що входять у предмет конкретної науки. Тому такі методи, відповідно до галузі знань, де вони застосовуються, називають соціологічними, криміналістичними, кримінологічними тощо.

Криміналісти запозичають загальні принципи приватних методів, а самі методи активно переробляють, створюють специфічні методики і прийоми відповідно до задач судового дослідження й особливостей визначеної галузі криміналістики, тобто при цьому виникають якісно нові, криміналістичні методи.

Таким чином, до спеціальних (власне-криміналістичних) методів відносяться методи криміналістичної ідентифікації; групофікації (установлення групової приналежності); словесного портрета тощо.

Криміналістична ідентифікація – спеціальний метод науки криміналістики

ІДЕНТИФІКАЦІЯ (від лат. identifico — ототожнюю).

Криміналістична ідентифікація повинна розглядатися як мета дослідження, що полягає у встановленні тотожності, як процес ототожнення, і як метод дослідження, що дозволяє зробити висновок про тотожність. Тому, оперуючи поняттями ідентифікації, необхідно чітко уявити собі, у якому аспекті розглядається ідентифікація, тому що міркування, що ґрунтуються на розумінні ідентифікації як методі дослідження, будуть не цілком точні стосовно ідентифікації як меті або процесові дослідження.

Сутність криміналістичної ідентифікації полягає в зіставленні об'єкта і його відображень.

Види криміналістичної ідентифікації

Всі ідентифікаційні дослідження підрозділяються на кілька видів за різними підставами:

За характером встановлюваної тотожності ідентифікація підрозділяється на два види: індивідуальну, у процесі якої вирішуються питання про тотожність індивідуально-визначеного об'єкта, і групову, призначену ототожнювати класифікаційну групу, до якої відноситься досліджуваний об'єкт, або, інакше кажучи, установити його групову приналежність.

За природою ідентифікуючих об'єктів розрізняють ідентифікацію за уявним образом, що зберігся в пам'яті людини (впізнання), за матеріально-фіксованими відображеннями об'єкта, а також ідентифікацію цілого за його частинами.

За суб'єктом ототожнення розрізняють слідчу, оперативну, судову і експертну ідентифікацію. У тих випадках, коли для рішення тієї або іншої ідентифікаційної задачі не потрібні спеціальні знання, ідентифікацію проводить сам слідчий, оперативний працівник або суд шляхом пред'явлення предмета або людини для упізнання.

Експертна криміналістична ідентифікація проводиться на підставі постанови слідчого або визначення суду відповідним фахівцем в галузі криміналістичної експертизи (експертом).

За об'єктом дослідження ідентифікація підрозділяється на ідентифікацію: людини, предметів і речей, тварин.

 У залежності від галузі криміналістичної техніки ідентифікація підрозділяється на дактилоскопічну, трасологічну, балістичну, почеркознавчу, техніко-криміналістичну, а також ідентифікацію людини за ознаками зовнішності.

Кожний з цих видів ідентифікації має свої задачі і специфічні методи дослідження.


Дата добавления: 2018-10-26; просмотров: 187; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!