Наукові положення, що розробляються в рамках криміналістичної техніки, методики, технічні засоби направлені на забезпечення пошуку і фіксації криміналістично-значущої інформації.



Дати поняття і види (має доказове і орієнтуюче значення).

Мета криміналістичної фіксації — якомога точніше, об’єктивно та наочно відобразити, закріпити факти, події, матеріальні сліди злочину і інші об'єкти, що мають значення для встановлення істини по кримінальній справі.

Форми фіксації:

вербальна — протоколювання, звукозапис;

графічна — графічне зображення (схематичні і масштабні плани, креслення, крокі, малюнки, у тому числі мальовані портрети);

наочна — вилучення предмету в натурі, виготовлення матеріальних моделей (реконструкція, у тому числі макетування, копіювання, отримання зліпків і відтиснень);

наочно-образна — фотографування (у видимому і невидимому промінні), відео запис.

Фіксація може бути направлена як на збереження самого об'єкту (консервація), так і на відображення певних його сторін, властивостей і якостей.

Консервація здійснюється шляхом зміцнення структури речовини об'єкту, створенням спеціального середовища або його пристосування у сховищі, куди поміщають об'єкт. Таким чином, забезпечується збереження, наприклад, обвуглених або ветхих документів шляхом приміщення їх між двох стекол, або слідів взуття на піску обробкою їх спеціальним лаком. В спеціальне середовище — морозильну камеру — поміщають швидкопсувні об'єкти.

 Способи фіксації, що забезпечують відображення певних властивостей об’єктів — це складання планів і схем, виготовлення копій за допомогою різних речовин, фотографування, відеозапис, малювання.

Поняття, види і підстави використання засобів криміналістичної техніки

 Під техніко-криміналістичними засобами (ТКЗ) розуміються апаратура, інструменти, пристосування, зліпочні маси і інші матеріали, а також методи і методики, що використовуються в цілях виявлення, фіксації і дослідження носіїв і джерел інформації, отримання і використання цієї інформації в кримінальному процесі. Використання ТКЗ здійснюється з урахуванням ряду принципів:

1. Незалежність слідчого в ухваленні рішення про використання

техніко-криміналістичних засобів (лише в одному випадку, коли йдеться про правила зберігання речових доказів, закон зобов'язав слідчого проводити фотографування громіздких предметів).

2. Допустимість використання техніко-криміналістичних засобів. 

Законність . Використання криміналістичної техніки відповідно до закону вимагає обов'язкової фіксації в протоколі слідчої дії або висновку експерта. Одержані при цьому фотознімки, негативи, зліпки і ін. оформляються як додаток до протоколу. Учасники слідчої дії повідомляються про використання технічних засобів перед їх використовуванням, що виключає можливість негласного використання, бо при цьому результати не мають доказового значення.

Учасники слідчої дії повідомляються про використання конкретних технічних засобів, повинні осмислено сприймати роботу слідчого і фахівців, щоб при необхідності підтвердити факт та результати використання технічного засобу (наприклад, в суді). Тому, крім повідомлення про майбутнє використання технічного засобу, необхідно стисло роз'яснити учасникам слідчої дії, що воно з себе представляє і які його можливості, а після використання продемонструвати результати, якщо їх отримання не пов'язано з лабораторною обробкою.

Щоб задовольняти вимогам науковості, що гарантують наукову обґрунтованість, достовірність, відтвореність , точність і надійність одержуваних результатів, будь-який новий метод, технічний засіб або методика повинні заздалегідь пройти апробацію і бути рекомендовані до використання.

Перевіряється також, чи задовольняють метод, методика або техніко-криміналістичний засіб вимогам безпеки . Розробляються правила техніки безпеки при його використовуванні, що включають вимоги до приміщення, кваліфікації працюючих, захисних засобів.

Для вирішення тієї або іншої криміналістичної задачі вибирається найефективніший засіб, метод або методика, що дозволяє досягти якнайкращих результатів в оптимальні терміни. Застосовуючи той або інший технічний засіб або метод, необхідно піклуватися про збереження об'єктів, оскільки їх знищення або навіть зміна може згодом негативно позначитися на розслідуванні кримінальної справи, сильно ускладнити процес дослідження доказів в суді. Єдиним суб'єктом, який за певних умов може використовувати метод, що руйнує або видозмінює об'єкт, що вивчається, є експерт. Решта учасників процесу може використовувати тільки ті техніко-криміналістичні засоби і методи, які не приводять до зміни зовнішнього вигляду або знищення об'єкту. 

3. Попереднє повідомлення слідчим всіх учасників слідчої дії про використання техніко-криміналістичних засобів. 

4. Обов'язковість процесуального закріплення використання техніко-криміналістичних засобів і одержаних при їх використовуванні результатів. З цього принципу витікає, що: а) кожний факт використання таких засобів обов'язково повинен відображатися в протоколі, б) в  ньому повинен міститися запис, що перед використанням ТКЗ всі учасники слідчої дії про це були повідомлені; в) в протоколі повинне указуватися, які саме ТКЗ використовувалися і умови їх використання; г) в протоколі повинні фіксуватися одержані при цьому результати; д) результати використання ТКЗ (виготовлені фотографічні знімки, негативи, зліпки, відеоплівки, фонограми допитів, плани, схеми і ін.) підлягають залученню до протоколу слідчої дії.   

Класифікація техніко-криміналістичних засобів по їх цільовому призначенню.


Дата добавления: 2018-10-26; просмотров: 128; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!