Ступінь дисоціації a дорівнює відношенню кількості молекул, що розпались на іони, до загальної кількості молекул електроліту.



Ступінь дисоціації виражається дробовим числом або у відсотках і змінюється від 0 до 1 (0—100 %). Ступінь дисоціації залежить від природи розчиненої речовини, роз­чинника, в якому розчинено електроліт, температури, кон­центрації розчиненої речовини.

За величиною ступеня дисоціації всі електроліти поді­ляють на сильні, середні та слабкі. Слабкими називають електроліти, якщо їхній ступінь дисоціації в 0,1 н розчині мен­ше 3 %, сильними — якщо α в 0,1 н розчині більше 30 %. До сильних електролітів належать майже всі солі, луги(крім NН4ОН), деякі кислоти (НС1, НСlO4, НNО3, Н24); до слаб­ких — більшість основ, амфотерні гідроксиди, чимало кис­лот (Н2S. НСN, Н2SiO3, Н3ВО3). Електролітами середньої сили є деякі органічні і неорганічні кислоти (оксалатна Н2С2О4, форміатна НСООН, сульфітна Н23, фосфатна Н3РО4 за першою стадією дисоціації).

З розведенням розчину, тобто із зменшенням концен­трації електроліту, ступінь дисоціації його збільшується, бо при цьому іони віддаляються один від одного і можливість зв'язування їх у молекули зменшується. Сильні електролі­ти, якщо розчин більш розбавлений, ніж 0,001 н, майже повністю дисоціюють, тобто a практично стає рівним 1.

У неполярних або малополярних розчинниках (бензол, етер) дисоціація на іони не спостерігається.

Розглянемо докладніше дисоціацію солей, кислот, ос­нов.

Солі — сильні електроліти і дисоціюють з утворен­ ням катіонів металу та аніонів кислотного залишку.

Кислоти дисоціюють з утворенням катіонів Гідрогену та аніонів кислотного залишку. Отже, згідно з теорією елек­тролітичної дисоціації,

Кислоти — це електроліти, які дисоціюють у водному розчині з утворенням тільки одного виду катіонів — іонів Гідрогену.

Наявність у розчині іонів Гідрогену (протонів) зумов­лює загальні властивості кислот. Дисоціація сильних кис­лот відбувається ступінчасто.

      Дисоціація за першим ступенем відбувається завжди сильніше, ніж за другим.

      Основи у водних розчинах дисоціюють з утворенням гідроксид-іонів і катіонів металу. Отже,

основами називаються електроліти, які під час дисоціа­ції утворюють лише один вид аніонів — гідроксид-іони:

Багатокислотні основи, як і багатоосновні кислоти, дисо­ціюють ступінчасто.                 

     Наявні в розчинах основ іони ОН зумовлюють загаль­ні властивості основ.

      Дисоціація кислих солей відбувається практично пов­ністю.

Процес дисоціації основних солей відбувається подіб­но до дисоціації кислих солей. На першій стадії сіль практично повністю розпадається на гідроксокатіони металу та аніони кислотного залишку. Гідроксокатіони здатні дисоці­ювати на катіони металу та гідроксильні групи незначною мірою.

Згідно з теорією електролітичної дисоціації, загальні властивості кислот зумовлені наявністю у їхніх розчинах іонів Гідрогену, а загальні властивості основ — гідроксид-іонів. Однак теорію електролітичної дисоціації не можна застосувати до всіх відомих хімічних реакцій, які відбува­ються за участю кислот і основ. Так, кислоти й основи можуть реагувати між собою, не будучи дисоційованими на іони (наприклад, хлороводень з безводними лугами). Відомі також речовини, які проявляють властивості основ, хоча й не мають у своєму складі гідроксильних груп (взає­модія аміаку з хлороводнем).

Вода — дуже слабкий електроліт, який дисоціює лише частково, розпадаючись на гідроксид-іони ОН- та іони Гідрогену Н+ (протони):

Н2О↔Н ++ОН ˉ

     Добуток концентрації іонів Гідрогену і концент­ рації гідроксид-іонів за сталої температури величина ста­ ла. Вона називається іонним добутком води.

       При температурі 22 °С ІН2О =1·10‾14. Значення іонного добутку води змінюється із зміною температури, бо з підви­щенням температури дисоціація води збільшується. У чистій воді концентрація іонів Гідрогену дорівнює концентрації гідроксид-іонів. Якщо до води добавити розчин якої-небудь кислоти, тобто ввести додаткову кількість іонів Гідрогену, то стан іонної рівноваги води порушиться. Збільшення концентрації іонів Гідрогену веде до відповідного зменшення концентрації гідроксид-іонів; добуток же цих концентрацій залишається сталою величиною. Так, в 0,001 М розчині хлоридної кисло­ти концентрація іонів Гідрогену дорівнює загальній кон­центрації кислоти (α→1), тобто [Н+] = 1·10-3 моль/дм3. Концентрацію гідроксид-іонів можна обчислити за рівнян­ням:

У розчинах лугів концентрація іонів Гідрогену значно менша від концентрації гідроксид-іонів. У 0,001 М розчині їдкого натру (α→1) концентрація гідроксид-іонів дорів­нює [ОН¯] = 1 ·10-3 моль/дм3. Тоді концентрація іонів Гідрогену буде 1 ·10-11 моль/дм3.

     Таким чином, у нейтральному середовищі: [Н+] = [ОН¯] = 1·10 -7 моль/дм3; у кислому середовищі: [Н+ ] > [ОНˉ], тобто 1 · 10-6, 1 · 10-5, 1 · 10-4, 1 · 10-3 ... моль/дм3. У лужних розчинах концентрації іонів Гідрогену менше за 1 · 10-7 моль/дм3, тобто [Н+] = 1 · 10-8, 1 · 10-9, 1 · 10-10, 1 · 10-11, 1 · 10-12 ...моль/дм3.

      Значно зручніше оперувати не концентрацією гідроген-іонів, яка виражається малим дробовим числом, а показ­ником ступеня концентрації іонів Гідрогену. На початку XX ст. було запропоновано концентрацію іонів Гідрогену виражати за степеневим показником, тобто як логарифм концентрації іонів Гідрогену, узятий з оберненим знаком, і позначати символом рН (так званий водневий показник):   рН = -lg[Н+].

        Аналогічно вміст гідроксид-іонів виражають через по­казник степеня концентрації гідроксид-іонів - рОН: рОН = -lg[ОНˉ].

Водні розчини бувають кислі, нейтральні, лужні.

Для нейтрального водного розчину [Н+]=1·10 -7 моль/дм3, pН =-lg1·10-7= 7.

Для кислого - [Н+] > 1·10 -7 моль/дм3 (1 · 10-6, 1 · 10-5, 1 · 10-4 тощо), рН = 6, 5, 4, 3, 2, 1, 0.

Для лужного розчину [Н+] < 1·10 -7 моль/дм3 ( 1 · 10-8, 1 · 10-9, 1 · 10-10 тощо), рН = 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14.

Розглянемо приклади обчислення рН розчинів сильних кислот і сильних основ.

Гідроліз солей

     Гідроліз солей – це процес обмінної взаємодії іонів солі з водою, що приводить до утворення малодисоційованих продуктів і супроводжується зміною рН середовища.

Катіони Кn+1 зв'язуються у розчині з молекулами води, що їх гідратують, донорно-акцепторним зв'язком; донором є атоми Оксигену (вони мають дві неподілені пари елект­ронів), акцептором — катіони, що мають вільні валентні орбіталі. Чим більший заряд іона і чим менший його розмір, тим більшою буде поляризаційна дія на молекули води.

Аніони Аn- зв'язуються з молекулами H2О водневим зв'язком. Якщо аніон має малий радіус і значний заряд, він може відірвати протон від молекули води — водневий зв'язок стає ковалентним, аніон увійде до складу молеку­ли кислоти (або аніона типу НS, НСО3‾ тощо).

Залежно від сили впливу поляризації Кn+ і Аn- на мо­лекули Н2О результати будуть різними.

Ступінь поляризації гідратованих молекул води залежить від напруги електричного поля, в якому вони розміщують­ся навколо іона. Енергія зв'язку катіонів (Na+ , К+ та ін.) високоактивних металів з іонами ОН‾ та аніонів (NO3, Сl‾, I‾ та ін.) сильних кислот з іонами Н+ менша від енергії зв'язку Н+ і ОН‾ в молекулах води. Тому гідрата­ція таких іонів солі обмежується тільки деформацією диполей молекул води без розщеплення на іони Н+ і ОН‾ . Катіони (NН4, А13+, Ві3+ та ін.) слабких основ і аніони (СО3-2, СN-, S2- та ін.) слабких кислот, які утворюють розчинні солі, можуть розщеплювати молекули гідратованої води. При цьому відбувається хімічна реакція — катіо­ни зв'язують іони ОН‾ води і виштовхують іони Н+ в розчин, а аніони – навпаки. В результаті гідролізу можуть утворюватися молекули слабких кислот і основ, аніони кислих солей або катіони основних солей. У більшості випадків гідроліз є оборотним процесом. При підвищенні температури і розведенні гідроліз посилюється. До реакції гідролізу вступають тільки ті солі, до складу яких входять іони слабкої кислоти або слабкої основи.

Солі, що складаються з аніонів сильних кислот та ка­-
тіонів сильних основ (NaСl, KNO3, Na24, Ва(СlO4)2 та ін.)
при розчиненні у воді не гідролізують.

Солі, утворені аніонами слабких кислот і катіонами
сильних основ, легко гідролізують, в результаті чого утво­ рюються вільні гідроксид-іони.

       Розчини таких солей мають слабколужну реакцію. За вели­чиною рН можна зробити висновок про ступінь гідролі­зу. Під час гідролізу цих солей солі одноосновних кислот розкладаються з утворенням кислоти, а солі багатоосновних кислот утворюють кислі солі. Наприклад, гідроліз натрій аце­тату відбувається за таким рівнянням:

СН3СООNa + НОН ↔ NаОН + СН3СООН,

або в іонному вигляді:

СН3СОО + Na+ +НОН ↔ Na++OH + СН3СООН

Після скорочення іонів Na+ в обох частинах рівняння воно матиме такий вигляд:

СН3СОО + НОН ↔ OH + СН3СООН

Таким чином, іони СН3СОО, як іони слабкої кислоти, взаємодіють з водою, відтягуючи від неї іон Гідрогену, і утворюють малодисоційовану ацетатну кислоту збільшуючи цим концентрацію гідроксид-іонів. Це й зумовлює гідроліз натрій ацетату і лужність розчину. Гідроліз натрій карбонату відбувається за таким рівнянням:

        Na2СО3 + НОН ↔ NаОН + NаНСО3,

в іонному вигляді:

2Nа+ + СО32- + НОН ↔Nа+ + ОН+ Nа+ + НСО3‾ ,

тобто

                 СО32- + НОН ↔ НСО3-+OH,

Таким чином, рН водного розчину солі слабкої кислоти і сильної основи буде більше 7, тобто середовище лужне.

 Солі, що складаються з катіонів слабких основ і аніонів сильних кислот, гідролізують з утворенням основ (одно кислотних) або основних солей.

 Наприклад, амоній хлорид гідролізує за такою схемою:

NH4Cl + НОН ↔ NH4OH + HCl,

або в іонному вигляді:

         NH4++Cl ‾ + НОН ↔ NH4OH + H+ + Cl‾,

тобто

4+  + НОН ↔ NН4ОН + Н+

Причиною гідролізу є наявність у розчині катіонів слабкої основи, які мають велике споріднення до гідроксид-іонів. Під час реакції утворюється слабка основа і вивільнюються іони Гідрогену, які й зумовлюють кислу реакцію розчину: рН розчину солі слабкої основи і сильної кислоти буде тим меншим, чим слабша основа і більша концентрація солі.

У випадку багатовалентних катіонів гідроліз солей майже повністю припиняється на перших стадіях з утворен ням основних солей. Наприклад:

СuСl2 + НОН ↔ Сu(ОН)Сl + НСl,

тобто

Сu2+ + 2Сl‾ + НОН ↔ Сu(ОН)+ + Сl‾ + Н+ + Сl‾,

або

Сu2+ + НОН↔ Сu(ОН)+ + Н+

Отже, рН водного розчину солі слабкої основи і сильної кислоти буде менше 7.

 Для солей слабких кислот і слабких основ характерний двосторонній гідроліз: з водою реагують і катіони, і аніони солі, які одночасно зв’язують іон Н + і ОН-.

Реакція гідролізу амоній ацетату відбувається за такою схемою:

СН3СООNН4 + НОН → СН3СООН + NН4ОН,

в іонному вигляді:

СН3СОО¯+ NН4+ + НОН → СН3СООН + NН4ОН.

I катіони, і аніони реагують з водою. Реакція розчинів таких солей залежить від відносної сили кислоти і основи, які утворились, і частіше близькі до нейтральної.

Амоній ацетат має нейтральну реакцію, бо ацетатна кис­лота і амоній гідроксид дисоціюють майже однаково. А такі солі як Fe2S3, AI2(CO3)3, як правило, у водних розчинах не існують – вони повністю гідролізовані.

 


Дата добавления: 2018-09-20; просмотров: 343; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!