Валютно-фінансові та платіжні умови зовнішніх угод.



Зовнішньоекономічний договір (контракт) — це мате­ріально оформлена угода суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності та їхніх іноземних контрагентів, спрямована на встановлення, зміну або припинення їхніх взаємних прав та обов'язків у зовнішньоекономічній діяльності.

Валюта ціни і валюта платежу

Від вибору валюти ціни і валюти платежу залежить певною мірою валютна ефективність угоди. Експортні та імпортні контрактні ціни різноманітні і залежать від включення в них

 

додаткових витрат у міру руху товарів від експортера до імпортера:

1. Перебування на складі країни-експортера;

2. Дорога в порт;

3. Перебування в порту;

4. Дорога за кордон;

5. Складування за кордоном;

6. Постачання товару імпортерові.

Валюта ціни - валюта, в якій визначаються ціни на товар. Інколи ціна контракту вказується в декількох валютах (двох і більше) або в міжнародних валютних одиницях для страхування валютного ризику.

Валюта платежу — валюта, в якій повинно бути погашено зобов'язання імпортера.

За нестабільності валютних курсів ціни фіксуються в найстабільнішій валюті, а потім, в основному, у валюті країни імпортера. Якщо валюта ціни і платежу не збігаються, то в контракті обумовлюється курс перерахунку першої в другу (за паритетом, який здійснюється МВФ на базі СДР чи за ринковим курсом валют).

Платіж готівкою здійснюється через банк за угодами типу "спот" до чи після передачі продавцем товаророзпорядчих документів або самого товару покупцеві.

Авансовий платіж передбачає виплату покупцем обумовлених у контракті сум до передачі товаророзпорядчих документів або самого товару. Авансовий платіж відіграє подвійну роль. З одного боку, авансом імпортер кредитує експортера, з іншого - забезпечує виконання зобов'язань, взятих імпортером за контрактом. Розмір авансу залежить від цілей авансу. Найчастіше аванс становить 15-20% від вартості замовлення і виплачується після підписання контракту.

Платіж у кредит передбачає, що покупець оплачує суму, обумовлену у контракті через якийсь час після поставки товару. Отже, продавець надає покупцеві комерційний кредит. При наданні комерційного кредиту виникає питання про гарантії платежу, які бувають платіжні та договірні. Платіжні гарантії захищають інтереси продавця, договірні - покупця.

Форми міжнародних розрахунків.

Використання певних форм і засобів міжнародних розра­хунків залежить від розвиненості міжнародної торгівлі, сис­теми валютного регулювання, інтенсивності та надійності роз­рахунків і банківської системи в цілому тощо. Проте доцільність та ефективність застосування тієї чи іншої форми визначає експортер або імпортер.

До основних форм розрахунків, що використовуються у міжнародній торгівлі, належать такі:

♦ авансовий платіж (найвигідніша форма розрахунку для експортера, не вигідна імпортерові);

♦ акредитивна форма розрахунку (вигідна експортеру, по-перше, внаслідок гарантії оплати відвантаженого товару банком, що відкрив акредитив; по-друге, через отримання платежу відразу ж після поставки товару та подання банкові документів, що свідчать про поставку);

♦ інкасо (менш вигідна експортеру, ніж акредитив);

♦ відкритий рахунок (найменш вигідна форма розрахунків для експортера, оскільки вона не дає йому гарантій своєчасного отримання платежу; вигідна імпортеру).

Технічно розрахунки можуть здійснюватись банківськими телеграфними та поштовими переказами, з використанням векселів і чеків.

Кожна форма розрахунків є більш чи менш ризиковою для експортера чи імпортера:

Аванс - це грошова сума чи майнова цінність, яка передається покупцем продавцеві до відвантаження товару в рахунок виконання зобов'язань. Тобто він може бути в грошовій чи в товарній формі.

У світовій практиці авансові платежі використовуються, якщо: продавець не впевнений у платоспроможності покупця; економіч­на і політична ситуація в країні покупця не стабільна; при поставці дорогого обладнання, що виготовляється за індивідуальним замов­ленням; при поставці рідкісних товарів чи товарів стратегічного призначення; у разі досить тривалих строків дії контракту.

Аванс може надаватись як у повному розмірі вартості контракту, так і як певний відсоток від вартості. До недоліків цієї форми належить значний ризик імпортера: ризик непоставки чи несвоєчасної поставки товарів експортером, поставки товарів невідповідної якості. Імпортер ризикує втратити аванс. Крім того, аванс означає кредитування експортера на період до отримання товарів.

Відкритий банківський рахунок — метод платежу, за якого продавець просто відправляє рахунок-фактуру покуп­цеві, який має заплатити у визначений час після її отримання. Хоча цей метод платежу найбільш поширений при внутрішніх розрахунках, у міжнародному бізнесі він звичай­но обмежується розрахунками між експортером та його влас­ними філіями або відділеннями в інших країнах, а також внутрішньофірмовими операціями багатонаціональних кор­порацій. Він пропонує дуже незначний захист від невико­нання зобов'язань покупцем чи неконвертованості валюти. У разі невиконання зобов'язань у експортера не залишаєть­ся ніякого документального підтвердження [Боринець С.Я.].

Товаророзпорядчі документи надходять до імпортера прямо, минаючи банк, тому контроль за своєчасністю платежів поклада­ється на учасників угоди. Ще одна особливість полягає в тому, що рух товарів випереджає рух валютних коштів.

Порядок погашення заборгованості залежить від угоди між контрагентами. При регулярних поставках розрахунки можуть здійснюватись не за кожною окремою партією, а у певні терміни. Якщо поставки товарів взаємні, можливий залік на безвалютній основі.

Відкритий рахунок — найризиковіша форма розрахунків для експортера, оскільки в нього немає гарантій оплати. Крім того, в нього спостерігається уповільнення обігу капіталу, що часто змушує вдаватись до банківського кредиту. Також така форма вимагає значних обсягів роботи з обліку продажу.

Такі розрахунки доцільно використовувати, якщо: між контрагентами існують надійні, стійкі довгострокові стосунки; торгівля між країнами відносно вільна від державних обмежень і міжнародного регламентування. Така форма частіше використову­ється, якщо поставки товарів двосторонні. Також за відкритим рахунком розраховуються за товари, поставлені на консигнацію, а також під час продажу запасних деталей до раніше поставленого обладнання чи машин.

Акредитив — угода, за якою банк зобов'язується за проханням клієнта здійснити оплату документів третій особі (бенефіціару, в користь якого відкритий акредитив) або провести оплату, акцепт тратти, яку виставив бенефіціар або негоціацію (купівлю) документів.

У розрахунках за зовнішньоторговельними операціями використовуються документарні акредитиви, платежі за якими здійснюються після подання до банку комерційних документів.

Використання акредитивів для міжнародних розрахунків регламентується "Уніфікованими правилами та звичаями для документарних акредитивів", розробленими Міжнародною торговельною палатою.

Імпортер передає в банк заяву на відкриття акредитива. Банк імпортера, який відкрив акредитив, скеровує акредитивний лист одному зі своїх кореспондентів у країні експортера, призначаючи його авізуючим банком і доручає передати акредитив бенефіціару.

Після отримання відкритого в його користь акредитива (забезпечення платежу товару) бенефіціар відвантажує товар, пред'являє документи, як правило, в авізуючий банк, який пересилає їх для оплати банку-емітенту. Якщо документи відповідають умовам акредитива, банк переказує гроші згідно з інструкціями авізуючого банку і видає документи імпортеру, який отримує товар. Виторг зараховується на рахунок експортера.

Відповідно до умов акредитива банком, який уповноважений на оплату документів (виконавчий банк), може бути призначений і авізуючий банк, який у цьому разі проводить оплату документів експортеру в момент їх надходження до банку, а потім вимагає відшкодування платежу в банку-емітента (за непокритими акредитивами). Якщо у виконавчого банку і банку-емітента немає взаємних кореспондентських рахунків, то в розрахунках бере участь третій (рамбурсуючий) банк, в якому відкриті кореспондентські рахунки вказаних банків. При відкритті акредитива банк-емітент дає інструкції (рамбурсне повноваження) рамбурсуючому банку оплачувати вимогу виконавчого банку в періоді терміну дії і в межах акредитива.

Існують такі види акредитивів:

1.З точки зору зміни або анулювання акредитива:

- безвідзивний акредитив — тверде зобов'язання банку-емітента не змінювати і не анульовувати його без згоди зацікавлених сторін; Для експортера безвідзивний акредитив має такі переваги: надійність розрахунків і гарантія своєчасної оплати товарів, оскільки її здійснює банк; швидкість отримання платежу, якщо банк виплачує відразу після відвантаження товару проти подання документів (інакше експортер може отримати кредит у своєму банку в національній валюті до отримання платежу за акредитивом); отримання дозволу імпортером на переказ валюти в країну експортера під час виставлення акредитива в іноземній валюті.

- відзивний, який можна змінити або анулювати у будь-який момент. За відсутності відповідної вказівки акредитив вважається безвідзивним. Специфікою використання відзивних акредитивів (revocable credit) є те, що вони можуть бути анульовані або деякі умови їх використання можуть бути змінені банком-емітентом за вказівкою клієнта без попереднього повідомлення бенефіціара. За таких умов банк-емітент має сплатити банку, уповнова­женому здійснити платіж, певну суму компенсації. На прак­тиці відзивні акредитиви використовують в розрахунках між підприємствами, що мають довготривалі комерційні відноси­ни і довіряють одне одному, оскільки за умови застосування такої форми розрахунків значно зростає комерційний ризик.

З погляду додаткових зобов'язань другого банку з акредитива: підтверджений і непідтверджений. Підтвердження акредитива здійснюється через надання гарантії платежу іншим (третім) банком, який переймає на себе зобов'язання сплатити за документами, що відповідають умовам акредитива, в разі, якщо це не зможе зробити банк-емітент. У міжнародній практиці такі зобов'я­зання, звичайно, бере на себе банк експортера. При здійсненні розрахунків за непідтвердженим акредитивом відповідаль­ність за виконання платежу несе тільки банк-емітент.

2. За можливості відновлення акредитива застосовують ролловерні (револьверні, відновлювальні), які відкриваються на частину вартості контракту.

3. За можливості використання акредитива іншими бенефіціарами (безпосередніми постачальниками товару) розрізняють перевідні (трансферабельні) акредитиви. При комплектних постачаннях, здійснюваних субпостачальниками, за вказівкою бенефіціара акредитив можна перевести повністю або частково іншим бенефіціарам. Трансферабельний акредитив переводиться не більше одного разу.

Використання трансферабельних акредитивів дає змогу здійснювати платежі не тільки на користь бенефіціара, а й на користь третіх осіб — других бенефіціарів. Переказ акреди­тива на користь третіх осіб може здійснюватися повністю або частково. Такий вид розрахунків застосовується в тому ви­падку, коли бенефіціар не є постачальником або поставка здій­снюється через посередника.

4. За наявності валютного забезпечення розрізняють забезпечений і незабезпечений акредитиви. При відкритті акредитива з забезпеченням банк-емітент переказує валюту в сумі акредитива, як правило, авізуючому банкові. Інші форми забезпечення - депозитні і блоковані рахунки, строкові депозити. У сучасних умовах користуються переважно незабезпеченими акредитивами.

5. З погляду можливостей реалізації акредитива розрізняють акцептні акредитиви, які передбачають акцепт тратт банком-емітентом; акредитиви з відтермінуванням платежу; акредитив з оплатою проти документів; акредитив з негоціацією документів.

На відміну від документарного акредитива, грошовий акредитив - іменний документ, який містить доручення про виплату грошей отримувачу протягом визначеного терміну при дотриманні вказаних в ньому умов.

Акредитивна форма розрахунків найбільш складна і дорога. Крім цього, для відкриття акредитива імпортер звертається в банк за кредитом, що збільшує вартість цієї форми розрахунків.

Для експортера після авансових платежів розрахунки в формі акредитива є найвигіднішими.

Незважаючи на те що акредитивна форма розрахунків є до­сить складною з погляду документообігу, вона найбільш вигідна для експортерів, оскільки дає їм практично безумовну гарантію платежу. У зв'язку із складністю такої операції при виконанні акредитива банки утримують певну суму комісії, розмір якої залежить від суми акредитива. Відповідно до акредитивного листа платником комісії може бути будь-яка із сторін, проте звичайно в міжнародних розрахунках витрати на сплату комісії компенсує кожен контрагент угоди на території своєї країни.

 

Інкасо, його види

Інкасо - це доручення експортера своєму банку одержати від імпортера певну суму коштів або підтвердження (акцепт) того, що ця сума буде сплачена в обумовлені терміни.

Уніфіковані правила з інкасо передбачають, що в такій опе­рації банки виконують роль посередників і відповідальність за оплату чи акцепт документів не несуть. У такій ситуації використання інкасової форми розрахунків є вигіднішим для експортерів, оскільки практично банк захищає право експор­тера на товар до моменту оплати чи акцепту документів.

Разом з тим порівняно з акредитивом інкасова форма роз­рахунків вигідна й імпортерам. Імпортер оплачує фактично відвантажений товар, оскільки платіж здійснюється тільки проти товаросупровідних документів. Крім того, витрати на здійснення інкасової операції у вигляді банківської комісії незначні. В деяких випадках відповідно до міжурядових або міжбанківських угод про взаємну торгівлю та розрахунки комісія може взагалі не стягуватися.

Недоліками використання інкасової форми розрахунків можуть бути досить тривалий період до моменту одержання платежу, а також неврегульованість деяких питань валют­ного регулювання в окремих країнах, внаслідок чого у плат­ника може не бути дозволу на переказ коштів своєму закор­донному партнеру або буде обмежений доступ до придбання потрібних сум валюти (таку ситуацію ми могли спостерігати восени 1998 p.). Однак такі питання заздалегідь з'ясовуються, і приймається відповідне рішення ще на стадії підготовки до укладання угоди.

 


Дата добавления: 2018-09-22; просмотров: 218; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!