Основні форми роботи Верховної Ради України.



 

У становленні парламентів і парламентаризму одним з найскладніших, найбільш тривалих і найважчих чинників є встановлення певної системи, порядку в роботі парламенту. Це зумовлено:

- змістом і формами роботи парламенту;

- його складом і структурою;

- статусом і особистими рисами парламентаріїв тощо.

Першочергове значення у встановленні порядку роботи парламенту, тобто організації його роботи, має її нормативно-правове урегулювання. Як правило, основні парламентські процедури встановлюються в конституціях, а їх деталізація відбувається в парламентських регламентах (Німеччина, Польща, РФ) та інших парламентських актах. Винятком є країни англосаксонської правової системи. Зокрема, у Великій Британії діяльність парламенту регулюється Актом про Парламент 1911 р., Законом 16 грудня 1949 р. про зміну Акта про Парламент 1911 р., Інтерпретаційним законом 1889 р. та іншими парламентськими актами, звичаями, звичаєвостями і традиціями. Свої особливості правового регулювання парламентських процедур існують майже в кожній окремо взятій державі світу.

Порядок роботи парламенту й основні парламентські процедури в Україні регулюються:

- Конституцією України;

-  законом «Про Регламент Верховної Ради України»;

-  іншими актами чинного законодавства.

Відповідно до змісту цих нормативно-правових актів організація роботи парламенту має певні організаційно-правові форми.

Організаційно-правові форми роботи Верховної Ради України - це передбачені Конституцією України, Законом України «Про Регламент Верховної Ради України» та іншими актами чинного законодавства парламентські процедури і способи та методи організації роботи парламенту України, його органів і структурних підрозділів, народних депутатів України з метою реалізації завдань, функцій і повноважень українського парламенту.

Відповідно до чинного законодавства основними організаційними (організаційно-правовими) формами роботи Верховної Ради України є:

- сесії;

- пленарні засідання.

Верховна Рада проводить свою роботу сесійно.

Сесії є:

- чергові;

- позачергові.

Відкриття сесії Верховної Ради оголошується головуючим на пленарному засіданні на початку її першого пленарного засідання, закриття - по завершенні останнього пленарного засідання.

Кожна сесія Верховної Ради починається і завершується виконанням у залі засідань Верховної Ради Державного Гімну України.

Сесії Верховної Ради складаються із:

- засідань Верховної Ради;

- засідань комітетів;

- засідань тимчасових слідчих комісій і тимчасових спеціальних комісій, що проводяться у період між пленарними засіданнями;

- роботи народних депутатів у депутатських фракціях та з виборцями.

Комітет, тимчасова спеціальна комісія чи тимчасова слідча комісія можуть проводити свої засідання одночасно з пленарними засіданнями Верховної Ради лише за процедурним рішенням Верховної Ради.

Засідання Верховної Ради можуть бути:

- пленарними;

- урочистими;

- проводитися у формі парламентських слухань.

Чергові сесії Верховної Ради, крім першої сесії, починаються:

- першого вівторка лютого;

- першого вівторка вересня кожного року.

завершуються відповідно не пізніш як за 45 та 10 днів до початку наступної сесії. Верховна Рада може прийняти постанову про зміну строків завершення сесії.

Інформація про дату і час початку чергової сесії Верховної Ради, а також про місце і час реєстрації народних депутатів Апаратом Верховної Ради не пізніш як за три дні до початку роботи чергової сесії Верховної Ради:

- доводиться до відома кожного народного депутата;

-  публікується в газеті «Голос України».

Порядок денний чергової сесії Верховної Ради України затверджується на кожну чергову сесію. Цей документ охоплює, як правило, два розділи:

- перший - питання, які цілком підготовлено для включення до розділу пленарних засідань;

- другий - питання, підготовку і доопрацювання яких Верховна Рада України доручає здійснити комітетам, тимчасовим комісіям чи відповідним органам або особам.

Рішення про зміну чи виключення питань із затвердженого в цілому порядку денного сесії приймається не менше ніж 2/3 голосів депутатів від конституційного складу Верховної Ради. У разі коли із зазначеного питання є пропозиції Погоджувальної ради депутатських фракцій, груп, рішення щодо неї приймається без обговорення більшістю голосів депутатів від конституційного складу.

Верховна Рада процедурним рішенням може доручити окремим комітетам, тимчасовим спеціальним комісіям чи тимчасовим слідчим комісіям продовжити їх роботу після закінчення чергової сесії Верховної Ради.

Продовжити роботу після закінчення чергової сесії Верховної Ради комітет, тимчасова спеціальна комісія чи тимчасова слідча комісія можуть також за власною ініціативою, якщо за це проголосувало більше половини членів відповідного комітету, тимчасової спеціальної комісії чи тимчасової слідчої комісії від їх складу, затвердженого Верховною Радою. Про прийняте рішення комітет, тимчасова спеціальна комісія чи тимчасова слідча комісія інформують Голову Верховної Ради України, а у разі його відсутності - Першого заступника чи заступника Голови Верховної Ради України, який виконує обов'язки Голови Верховної Ради України.

Позачергові сесії Верховної Ради, із зазначенням порядку денного, скликаються Головою Верховної Ради України на вимогу не менше ніж третини народних депутатів від конституційного складу Верховної Ради України (ч. 2 ст. 83 Конституції України). Вмотивовані вимоги про скликання позачергової сесії Верховної Ради, підписані їх ініціаторами, разом із проектами документів, які пропонуються до розгляду, надсилаються Голові Верховної Ради України. При цьому підписи ініціаторів не відкликаються.

Позачергова сесія Верховної Ради скликається не пізніш як у семиденний строк після дня надходження вимоги про її скликання, поданої відповідно до частини другої статті 83 Конституції України. Розпорядження Голови Верховної Ради України про скликання позачергової сесії Верховної Ради публікується у газеті «Голос України» не пізніш як за три дні до її відкриття із зазначенням питань, які пропонується розглянути на позачерговій сесії Верховної Ради.

Документи, які пропонується розглянути на позачерговій сесії Верховної Ради, надаються народним депутатам не пізніш як за три дні до відкриття позачергової сесії Верховної Ради.

У разі введення воєнного чи надзвичайного стану в Україні Верховна Рада збирається на позачергову сесію не пізніш як у дводенний строк без скликання і працює до скасування воєнного чи надзвичайного стану. Голова Верховної Ради України, а у разі його відсутності - Перший заступник чи заступник Голови Верховної Ради України, який виконує обов'язки Голови Верховної Ради України, визначає місце і час проведення засідання Верховної Ради, про що терміново повідомляється народним депутатам.

 


Дата добавления: 2018-09-22; просмотров: 328; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!