Урахування характеру та його акцентуацій.



Темперамент впливає на форму прояву характеру, своєрідно забарвлюючи ті або інші його риси. Відомий педагог І.Ф. Харламов підкреслює: „Велику увагу слід приділяти вивченню суттєво – емоційної сфери учнів і своєчасно виявляти тих, хто відрізняється підвищеною подразливістю, негативно реагує на зауваження, не вміє підтримувати позитивні контакти з товаришами. Не менш суттєвим є знання типології характеру кожного учня для того, щоб ураховувати при організації колективної діяльності, подоланні негативних рис і якостей”1.

Характер (грец. – карбування, відбиток) — це сукупність сталих індивідуальних рис особистості, які формуються і проявляються в її діяльності і спілкуванні та зумовлюють типові для неї способи поведінки. Отже, характер є сукупністю певних рис особистості. Кожна риса характеру є рисою особистості, але далеко не кожна риса особистості є рисою характеру.

Для того, щоб стати рисою характеру, риса особистості має бути:

-  досить виразною;

-  тісно пов'язаною з іншими рисами характеру в єдине ціле;

- систематично виявлятися в різних видах діяльності, типових ситуаціях, обставинах спілкування.

Характер взаємопов'язаний з іншими сторонами особистості, зокрема з темпераментом і здібностями. Так, наполегливість у холерика виявляється в кипучій діяльності, у флегматика - в зосередженому обміркуванні. Холерик трудиться енергійно, швидко, а флегматик - методично, не поспішаючи. З іншого боку, і сам темперамент в певній мірі дещо "перебудовується" під впливом характеру: так, людина із сильним характером може в певній мірі впливати на деякі негативні сторони свого темпераменту. Розквіт здібностей пов'язаний з умінням наполегливо переборювати труднощі, не падати духом під впливом невдач, працювати організовано, виявляти ініціативу. Зв'язок характеру і здібностей виражається й у тім, що формування таких рис характеру, як працьовитість, ініціативність, рішучість, організованість, наполегливість відбувається у тій же сфері людської діяльності людини, у якій формуються і його здібності. Наприклад, у процесі праці, як основного виду діяльності, розвивається, з одного боку, здатність до праці, а з іншого - працьовитість як риса характеру. Значення наполегливості і цілеспрямованості у формуванні особистості молодої людини важко переоцінити. Про це свідчать біографії практично всіх паралімпійських чемпіонів. Так, 23-літній полтавчанин Дмитро Виноградець на ХІІІ Паралімпійських іграх у Пекині став чотирикратним паралімпійським чемпіоном з плавання. Його доля склалася трагічно. Юнак став інвалідом-спінальником у 17 років. Після успішного подолання вступних іспитів у Полтавську аграрну академію Дмитро разом з друзями відпочивав на Ворсклі і, купаючись, отримав так звану травму «ниряльника». Найчастіше люди з подібними пошкодженнями залишаються назавжди прикутими до ліжка. Дмитро вирішив долати обставини, діяти активно і разом з мамою Аллою Миколаївною почав відвідувати заняття з плавання у Полтавській дитячо-юнацькій реабілітаційній школі для інвалідів. Характеризуючи совго вихованця тренер Дмитра Сергій Калайда підкреслює: «Діма – юнак цілеспрямований, вольовий, тому результати не примусили себе довго очікувати»1.

Існує декілька підходів до класифікації характерів, в основі яких є виокремлення за певною ознакою їхніх рис. В основу однієї з таких класифікацій покладене відношення людини до певних аспектів діяльності та відповідні риси характеру:

відношення особистості до праці — працездатність, схильність до творчості, старанність, відповідальність, ініціативність, наполегливість або протилежні риси: пасивність, безвідповідальність, лінощі тощо;

відношення до інших людей, колективу, суспільства – товариськість, альтруїзм, чуйність, уважність, колективізм чи замкненість, презирство, індивідуалізм та ін.

відношення людини до самої себе — самоповага, гордість, егоїзм самокритичність або самолюбство, зарозумілість, самовпевненість та ін.

відношення до речей — акуратність, бережливість, щедрість або неохайність, скупість тощо.

За іншою класифікацією виділяють такі риси характеру:

а) риси, які характеризують вчинки людей щодо вибору цілей діяльності і спілкування, наприклад — ощадливість, раціональність;

б) риси, які характеризують дії, спрямовані на досягнення цілей, наполегливість, цілеспрямованість, послідовність тощо;

в) риси, які безпосередньо пов'язані з темпераментом і характеризують особливості дій, вчинків, поведінки загалом, — інтроверсія-екстраверсія, витриманість-імпульсивність, тривожність та інші.


Дата добавления: 2018-09-22; просмотров: 189; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!