НАУКОВОЇ ТА НАВЧАЛЬНОЇ ІНФОРМАЦІЇ



 

Необхідною умовою успішного виконання курсової роботи виступає належним чином проведений збір навчальної та наукової інформації.

У процесі одержання знань студент зустрічається з різними носіями інформації. Розуміння мети і призначення кожного з видів джерел інформації дозволить більш точно і правильно використовувати їх у своїй роботі.

Підручник, навчальний посібник – книга, призначена для вивчення якогось предмета, навчальної дисципліни. Вони є стислим оглядом найбільш визнаних теоретичних положень у галузі конкретного предмета. Підручник має чітку структуру відповідно до програми вивчення певної дисципліни, що дозволяє студенту скласти загальне уявлення про зміст і базові поняття предмета та визначити основні тематичну спрямованість майбутньої курсової роботи.

Монографія (дисертація) – наукова праця, що поглиблено розробляє одну тему, обмежене коло питань. Необхідна студенту для глибокого, детального знайомства з науковою проблемою. Оскільки ознайомлення з повним текстом дисертацій часто може бути ускладненим (через обмежену кількість примірників, що зберігаються, як правило, в бібліотеках установ, де відбувався захист, та в інших бібліотеках з обмеженим доступом) для написання курсових робіт рекомендується використовувати автореферати дисертацій, електронні варіанти яких розміщені на Інтернет-сайтах провідних бібліотек.

Автореферат дисертації – це документ, в якому коротко викладається основний зміст дисертації, головні ідеї та висновки, розкривається внесок автора у дослідження поставленої проблеми, ступінь новизни й практична значущість результатів дослідження.

Наукова стаття – твір невеликого розміру, опублікований у спеціальному журналі або в науковому збірнику. Стаття звичайно розкриває якийсь аспект проблеми, у ній можуть викладатися результати конкретних досліджень. Пошук статей полегшується тим, що в останніх номерах наукових журналів міститься перелік опублікованих у них протягом року статей. Аналогічно до статей можуть використовуватися також тези доповідей на наукових і науково-практичних конференціях та семінарах, що коротко розкривають зміст наукових доповідей і публікуються у збірках за матеріалами конференцій.

Сайт в Інтернеті (web-сторінка) – електронний носій інформації. Ефективний переважно для одержання загальної, популярної інформації з розглянутого питання, але з розвитком мережі розширюється можливість одержання електронних варіантів наукової і навчальної літератури. Користуючись цим джерелом, слід особливу увагу приділити достовірності інформації – використовувати офіційні сайти, матеріали, що мають автора, назву, визначене походження (наприклад, електронні версії наукових журналів, інших періодичних видань тощо). При посиланні на такі джерела слід фіксувати дату зчитування інформації, оскільки

На сайті Національної бібліотеки України ім. В.І. Вернадського (http://www.nbuv.gov.ua), а також на сайтах інших провідних наукових бібліотек розміщені загальні та тематичні бази електронних текстів, електронні каталоги, що можуть спростити пошук необхідної навчальної і наукової інформації.

Нормативно-правові акти, міжнародні договори, судова практика є різновидом джерел отримання інформації при виконанні курсових робіт з курсу «Теорії держави і права». Їх аналіз також дасть змогу істотно доповнити зміст курсових та контрольних робіт з інших навчальних дисциплін, проілюструвати відповідні положення прикладами із законодавства. Тексти нормативно-правових актів публікуються у Відомостях Верховної Ради України, Офіційному віснику України, газеті «Урядовий кур’єр» та в неофіційних виданнях, наприклад, газеті «Бізнес», збірках нормативних актів з певного кола питань тощо. Матеріали судової практики також публікуються у відповідних збірках та періодичних юридичних виданнях. Обов’язково слід користуватися нормативними джерелами в контрольному стані, тобто з усіма змінами й доповненнями, внесеними на відповідний час. Істотно полегшують пошук нормативно-правових актів та міжнародних документів електронні бази законодавства, зокрема, “Ліга”, “НАУ”, “Дінай”, “Інфодіск”, що поширюються на CD-дисках або через мережу Інтернет. Крім того, тексти нормативних актів у контрольному стані можна знайти на офіційному сайті Верховної Ради України (http://www.rada.gov.ua), а окремі – на офіційних Інтернет-сторінках органів державної виконавчої влади, місцевого самоврядування, інших спеціалізованих сайтах.

Історичні джерела – всі пам’ятки минулого, які свідчать про історію людського суспільства. У контексті державно-правової проблематики історичними джерелами є пам’ятки історії, в яких тією чи іншою мірою міститься інформація про суспільні відносини, правове становище окремих категорій населення; історичні форми державності, її територію і кордони, адміністративний устрій, систему управління, судові органи, армію; джерела права, кодифіковані зводи законів, грамоти, договори, протоколи, циркуляри, накази тощо. Історичні джерела слід відрізняти від історичного дослідження, написаного на основі аналізу джерел. Рекомендовані для вивчення в рамках відповідного навчального курсу історичні джерела, як правило, містяться у хрестоматіях, публікуються у періодичних виданнях, видані окремими документами чи збірниками законодавства.

Навчальна і наукова література, інші джерела, які рекомендується використовувати для виконання курсової роботи, звичайно поділяються на основні та додаткові. До основних джерел належать переважно підручники та навчальні й методичні посібники, а також нормативно-правові документи, які необхідні для отримання правильного уявлення про сутність відповідей на питання, що охоплюються планом курсової роботи, та для опанування навчальної дисципліни в цілому. Опрацювання всіх або (за наявності альтернативних підручників) переважної більшості основних джерел є обов’язковим. Оскільки курсова робота передбачає поглиблене вивчення окремої проблеми в рамках навчальної дисципліни і має містити науковий аналіз визначеного кола питань, до основних джерел, які підлягають опрацюванню мають включатися також і монографії (дисертації) та автореферати дисертацій.

Використання додаткових джерел (зокрема, літератури із суміжних галузей наукового знання, публіцистики тощо) дозволяє суттєво розширити зміст роботи, надати їй індивідуальних рис, сприяє формуванню у студента власного бачення проблем, що розглядаються. Пошук додаткових джерел є бажаним, проте невикористання їх при повному розкритті питань курсової роботи не може бути підставою для незарахування роботи.

На основі диференціації рекомендованих джерел на основні й додаткові визначається також порядок їх опрацювання. В першу чергу слід вивчити основні джерела – підручники, спеціальні наукові джерела, нормативно-правові акти, далі – додаткову літературу, законспектувавши необхідні положення. На основі такої роботи у студентів має сформуватися концепція написання курсової роботи за обраною тематикою. Приступати до написання курсової роботи можна лише після вивчення й узагальнення інформації, отриманої з основних джерел.

Для спрощення завдання щодо пошуку й підбору літератури у відповідному розділі цього методичного посібника наводиться перелік основних та додаткових джерел для написання курсових робіт. Рекомендована додаткова література викладена щодо кожної теми роботи згідно орієнтовного їх переліку. В той же час, студенту не слід обмежуватися лише вказаними джерелами, доцільно використовувати й інші, що надасть роботі більш індивідуального і творчого характеру.

Список використаної літератури повинен бути повним і включати основоположні монографічні роботи, підручники, навчальні посібники, нормативний матеріал, статті у періодичних виданнях. З метою повного розкриття обраної проблематики список використаної літератури в курсовій роботі повинен включати якомога ширший спектр джерел. Для підбору і складання списку літератури необхідно уважно ознайомитися із систематизованими каталогами бібліотек.

Матеріал для роботи можна взяти з періодичних видань: українських журналів «Право України», «Підприємництво, господарство і право», «Правова держава», «Держава і право», «Юридичний журнал», «Вісник Академії правових наук», «Вісник Конституційного суду України», «Вісник Верховного суду України», «Вісник господарського судочинства», «Часопис Київського університету права» та інших; російських журналів «Государство и право», «Журнал российского права», «Российский юридический журнал», «Правоведение», «Российская юстиція», «Право и экономика» тощо.

Академія випускає власне періодичне видання – «Правовий вісник Української академії банківської справи», де публікуються праці викладачів навчального закладу та науковців інших установ.

Дослідження актуальних проблем держави і права висвітлюються також в матеріалах конференцій, які поміщуються в окремих збірниках: «Проблеми і перспективи розвитку банківської системи України», «Права людини в умовах сучасного державотворення: теоретичні і практичні аспекти», «Актуальні питання реформування правової системи України» тощо.

Після консультації з науковим керівником за відібраними джерелами студент приступає до поглибленого вивчення необхідної літератури.

Після підбору відповідної літератури наступає найважливіший і найвідповідальніший момент у процесі підготовки курсової роботи – читання і конспектування літературних джерел.

Для того, щоб отримати первинне цілісне уявлення про проблему, що вивчається, починати підготовку доцільно з прочитання конспекту відповідної лекції або розділу в підручнику. Перш ніж робити виписки з монографічної літератури, слід прочитати твір або його закінчену частину повністю, знайти основну думку автора, зіставити її з планом курсової роботи, при необхідності зробити відповідні відмітки, а потім вже приступати до викладу основних положень. Вивчення іншої спеціальної літератури, нормативних актів тощо проводиться в такому ж порядку.

Рекомендовані для виконання курсових робіт джерела підібрані з урахуванням існування різних, часто дискусійних (а іноді й прямо протилежних) концепцій за обраною темою, тому не слід захоплюватися частим цитуванням праць одного або декількох авторів. Слід вивчити і рекомендовані журнальні статті, де відображені нові погляди на державно-правову дійсність. Деякі джерела минулих років рекомендовані для вивчення з метою вироблення навичок критичного осмислення відображених у них позицій авторів. При цьому необхідно пам'ятати, що й у виданнях радянського періоду багато проблем і категорій теорії держави і права розроблено з наукових позицій, незалежно від політичної та ідеологічної кон'юнктури. Зіставлення та аналіз різних думок з метою формування власного уявлення – неодмінна умова виконання як курсової, так і будь-якої іншої наукової роботи.

Таким чином, зібрана наукова інформація в процесі підготовки курсової роботи повинна відображати наявні погляди на поставлену проблему, тобто необхідні елементи наукової полеміки.

Особливо слід підкреслити значення нормативного матеріалу, використовуваного в курсовій роботі.

Кожен студент повинен показати своє уміння працювати з нормативними актами. Посилання на міжнародно-правові документи, Конституцію України, закони і підзаконні нормативно-правові акти необхідно використовувати при аргументації наукових положень, які знайшли в них закріплення, або вимагають нормативної регламентації. При цьому посилання на нормативні акти повинні бути точними і супроводжуватися вказівкою повної назви, дати і органу, що прийняв даний акт, а також джерела (бажано офіційного), з якого він був узятий.

Виклад теми повинен проводитися в певних рамках. По-перше, уточнюється категоріальний апарат, на який слід спиратися при аналізі літератури, чітко і конкретно викладається об’єкт і предмет дослідження, дається формулювання тієї або іншої теоретичної категорії у вигляді розгорнутого визначення. Наприклад, при розгляді місця і ролі держави в політичній системі потрібно дати поняття «політична система». По-друге, розкривається зміст питання, показується роль і значення питання, що вивчається, його місце в системі теоретичних досліджень. По-третє, досить цінним в курсовій роботі є підкріплення теоретичних висновків фактами практичної діяльності, прикладами з юридичної практики.

 


Дата добавления: 2018-09-22; просмотров: 138; Мы поможем в написании вашей работы!

Поделиться с друзьями:






Мы поможем в написании ваших работ!